Recenzja smartwatcha Amazfit Band 7 - niedrogi tracker fitness z Alexą i brakami w dokładności
Obok serii Bip, Amazfit Band 7 stanowi najbardziej przystępne cenowo wejście w świat wearables od producenta. MSRP producenta w Niemczech wynosi 49,99 euro (~54$). Wizualnie i pod względem technologii, fitness tracker od chińskiego producenta jest bardzo podobny do m.in Huawei Band 7, a konkurencję ze strony Xiaomi obrazuje również m.in.Smart Band 7.
Jako istotną zmianę w stosunku do poprzednika, Amazfit Band 7 stara się teraz zaimponować nabywcom znacznie większym wyświetlaczem. Jak podaje producent, panel AMOLED jest o 112% większy i oferuje jasność do 500 nitów. Mierzy on teraz 1,47 cala i ma rozdzielczość 198 x 368 pikseli. Co prawda funkcje takie jak GPS czy NFC nie są wspierane przez wearable, ale żywotność baterii do 28 dni ma być możliwa.
Walizka i sprzęt - Fitness tracker z kolorowymi opaskami na rękę
Obudowa Amazfit Band 7 wykonana jest z poliwęglanu i można ją nabyć w czarnym lub beżowym kolorze. Dodatkowo można zindywidualizować fitness tracker za pomocą czterech różnych kolorów opaski (zielony, niebieski, różowy i pomarańczowy). Według producenta, 16-mm (~0,63 in) opaska z TPU powinna pasować na nadgarstki o obwodzie od 166 do 233 mm (6,5 - 9,2 in). Mimo przystępnej ceny, jakość i wykonanie są bardzo satysfakcjonujące. Zapięcie opaski sprawia wrażenie pewniejszego niż w przypadku Xiaomi Smart Band 7, mimo że mechanizm wygląda bardzo podobnie. Podczas naszego okresu testowego opaska Amazfit Band 7 nie poluzowała się niechcący. Opaskę można wymienić, ale tylko jako całość.
Obudowa jest zabezpieczona przed pyłem i wodą zgodnie z normą ISO 22810:2010 o specyfikacji 5 ATM, dzięki czemu użytkownik może trzymać Amazfit Band 7 na nadgarstku pod prysznicem lub idąc na basen. Amazfit Band 7 nie zawiera klawiszy ani głośnika, ale jest mikrofon osadzony w dolnej krawędzi obudowy.
1,47-calowy wyświetlacz Amazfit Band 7 pokryty jest hartowanym szkłem, które posiada powłokę zapobiegającą powstawaniu odcisków palców. Podczas codziennego użytkowania ta ostatnia imponuje łatwością czyszczenia, dzięki czemu tłuste smugi są mało widoczne. Na dole mieszczą się różne czujniki do pomiaru tętna i monitorowania SpO2. Poniżej czujników znajdują się metalowe piny do ładowania Amazfit Band 7.
Konfiguracja i obsługa - Opaska fitness z Alexą
Przed rozpakowaniem Amazfit Band 7, użytkownik powinien najpierw pobrać oficjalną aplikację Zepp ze Sklepu Play (począwszy od Android 7.0) lub App Store (iOS 12.0 i wyżej), ponieważ jest ona potrzebna do procesu konfiguracji. My korzystaliśmy z wersji Android, głównie z Samsunga Galaxy S23 Ultra. Należy pamiętać, że zakres funkcji może być inny dla iOS i Android. Na przykład w przypadku smartfona Android masz tylko możliwość skonfigurowania indywidualnych powiadomień dla oddzielnych aplikacji.
Aplikacja Zepp umożliwia nie tylko konfigurację tachografu fitness, ale także zapewnia aktualizacje systemu i służy jako centralne repozytorium do wyświetlania i analizy informacji o zdrowiu i treningu. Menu, aktywności i widżety Amazfit Band 7 można dostosować do osobistych preferencji. Opcje obejmują indywidualne wzory wibracji dla alarmów, powiadomień lub przychodzących połączeń telefonicznych oraz to, jak często mierzone jest tętno lub wartość SpO2. Jest też sklep z tarczami zegarków z ponad 50 różnymi tarczami, ale możesz spersonalizować tylko 8 z nich. Jeśli nie znajdziesz tu nic, co Ci się podoba, możesz też wybrać własne zdjęcie jako tło.
Amazfit Band 7 z systemem Zepp OS może być również połączony z aplikacjami innych firm. Są to między innymi Strava, Adidas Running, czy aplikacje zdrowotne Apple Health i Google Fit. W obszarze śledzenia fitnessu rzadkością jest również możliwość instalowania na Amazfit Band 7 aplikacji za pomocą własnego App Store producenta.
Obsługa odbywa się wyłącznie za pomocą gestów machnięcia na pojemnościowym wyświetlaczu dotykowym. Przeciągnięcie w lewo lub w prawo przywołuje konfigurowalne widżety i powiadomienia, a przeciągnięcie w kierunku dołu otwiera ustawienia. Aby uzyskać dostęp do menu, trzeba przeciągnąć palcem w górę. O ile w codziennym użytkowaniu działa to niezawodnie, o tyle stosunkowo często zdarza się, że musimy powtarzać gest kilka razy, gdyż nasze początkowe machnięcie nie jest rozpoznawane. Momentami wydajność procesora również nie wydaje się wystarczająca do płynnego wyświetlania zmian pomiędzy nieodebranymi powiadomieniami czy ekranem głównym.
Do aktywacji wyświetlacza można użyć ruchu nadgarstka. Choć są do tego dwie prędkości reakcji, to już profil "Normal" uznalibyśmy za czuły. Amazfit Band 7 można też przełączyć w tryb czuwania, kładąc na nim rękę. Jednak w przypadku trackera Amazfit dłoń musi pozostać na wyświetlaczu przez stosunkowo długi czas, a to również działa tylko sporadycznie poza ekranem głównym.
Połączenia telefoniczne i powiadomienia
Mimo że za pomocą Amazfit Band 7 nie można prowadzić rozmów telefonicznych, ponieważ brakuje mu głośnika, który byłby do tego niezbędny, przychodzące połączenia telefoniczne są nadal pokazywane na wyświetlaczu i można je również odrzucić. Nie można jednak na nie odpowiedzieć. Gdy na smartfonie pojawi się połączenie, fitness tracker wibruje, jeśli aktywowaliśmy to w ustawieniach. Z drugiej strony, w naszym teście nie pokazały się nam żadne przychodzące połączenia głosowe przez Skype'a czy WhatsApp.
Podczas naszego okresu testowego Amazfit Band 7 niezawodnie wyświetla powiadomienia bez większych opóźnień. Amazfit wearable nie oferuje funkcji odpowiedzi, ani w postaci predefiniowanych tekstów, ani nie można tworzyć własnych odpowiedzi. Biorąc pod uwagę możliwości komend głosowych, funkcja dyktowania również mogła być tutaj możliwa, więc w tej kwestii jest sporo zmarnowanego potencjału. W tym momencie obsługiwanych jest sporo Emojis, ale nadal niektóre są zastępowane symbolami blokowymi. W aplikacji Zepp można skonfigurować, które aplikacje mogą być wyświetlane na ekranie. Ponieważ fitness wearable nie jest w stanie stworzyć własnego połączenia danych, podłączone urządzenie końcowe zawsze musi pozostać w zasięgu Bluetooth.
Głos wspomagający
W przeciwieństwie doXiaomi Smart Band 7 lub Huawei Band 7, Amazfit wearable jest w stanie zawrzeć asystenta głosowego, którym w przypadku Band 7 jest Amazon Alexa. Ta funkcja daje Amazit Band 7 kilka bardziej inteligentnych funkcji niż to, co jest inaczej dostępne w konkurencyjnych trackerach fitness w tym segmencie cenowym. Integracja Amazon Alexa pozwala ustawić alarm lub zapytać o pogodę za pomocą polecenia głosowego, co może być prawdziwym bonusem w codziennej pracy. Nie można jednak uruchomić poleceń głosowych z trybu stand-by, a jedynie poprzez listę aplikacji lub aplikacje szybkiego dostępu. Aby Alexa mogła niezawodnie reagować na polecenia głosowe, użytkownik musi mówić z ustami znajdującymi się bardzo blisko wbudowanego mikrofonu. Ponadto asystent głosowy potrzebuje dużo czasu na odpowiedź.
Zdrowie i fitness - Amazfit Band 7 z dobrą dokładnością
Funkcje zdrowotne i fitness są wyświetlane na samym wearable, a także w aplikacji Zepp. Do tego jednak potrzebne jest co najmniej konto Zepp, Mi, Facebook lub Google. Opcjonalnie możliwa jest synchronizacja z Apple Health i Google Fit. Ponadto za pomocą aplikacji Zepp można eksportować dane fitness poprzez punkt menu "Prawa użytkownika ćwiczeń".
Liczba kroków, które wykonał użytkownik, jest określana za pomocą 3-osiowego żyroskopu, a zużyte kalorie są obliczane na podstawie wszystkich aktywności w połączeniu z danymi osobowymi. Jednak te ostatnie powinny być używane tylko do orientacji. Dane biometryczne są mierzone optycznie za pomocą procesu PPG (fotopletyzmogram). Najpierw jednak trzeba aktywować stałe monitorowanie tętna, poziomu stresu i nasycenia tlenem (SpO2) w aplikacji Zepp. Ponadto należy ustawić alarmy, na przykład dla nieprawidłowego tętna i wartości referencyjnej ustawionej wcześniej w aplikacji Zepp.
Ponieważ Amazfit Band 7 nie posiada własnego modułu GPS, lokalizacja jest odbierana wyłącznie z podłączonego smartfona, więc jeśli go opuścisz, odpowiednio nie zostaną zapisane również dane geodezyjne trasy.
Cele działalności
Amazfit Band 7 informuje użytkownika o tętnie, krokach, poziomie stresu, poziomie tlenu we krwi i spożytych kaloriach, a także o wartości PAI, która jest osobistym wskaźnikiem aktywności fizjologicznej. Można również rejestrować cykl menstruacyjny. Zarówno fitness tracker, jak i aplikacja Zepp oferują przegląd tych wartości. Dzięki 120 trybom sportowym fitness wearable śledzi wiele aktywności sportowych, w tym również niektóre sporty wodne, dzięki wodoodpornej obudowie. Jednak musimy również zauważyć, że strumień wody może powodować pewne niezamierzone wejścia podczas brania prysznica lub mycia rąk, na przykład.
Tętno, rytm i nasycenie krwi tlenem
Zarejestrowana liczba kroków określona przez Amazfit Band 7 wydaje się być realistyczna. Jednak wearable Amazfit można również oszukać za pomocą określonego ruchu ręki. Zintegrowany czujnik tętna pozwala na stałe monitorowanie aktywności serca w czasie rzeczywistym. Poziom stresu opiera się na zmienności tętna i jest podawany w skali od 1 do 100. Aby ocenić pomiary nasycenia krwi tlenem i tętna, porównujemy je z wartościami z pulsoksymetru Braun 1 i pasa piersiowego Polar H10 jako urządzeń referencyjnych.
W naszym teście ciągły pomiar SpO2 działa niezawodnie. Wysycenie krwi tlenem jest ważnym wskaźnikiem poziomu tlenu, który musi być wystarczająco wysoki, aby móc dostarczyć wystarczającą ilość energii do mięśni. W naszych pomiarach fitness wearable wykazuje maksymalne odchylenie 1% powyżej i poniżej wartości z naszego medycznie certyfikowanego urządzenia referencyjnego. Sam Amazfit zaznacza jednak, że funkcja SpO2 w Band 7 nie jest przeznaczona do diagnozowania i monitorowania procesów fizjologicznych ani do innych celów medycznych.
W przypadku pomiaru tętna, Amazfit Band 7 zabieramy ze sobą również na wycieczkę rowerową. Podczas gdy fitness tracker nadal dość dobrze rozpoznaje szczyty wydajności z odchyleniami około 4% między wartościami Amazfit Band 7 i naszych urządzeń referencyjnych, różnice w pomiarach są dość duże szczególnie na początku i końcu naszego treningu. Mierzymy tutaj odchylenia sięgające nawet 39 uderzeń na minutę. W sumie różnice pomiędzy opaską fitness a Polar H10 wynoszą około 15% na końcu naszej serii pomiarowej. Z drugiej strony, pomiar pulsu w spoczynku przez urządzenie fitness wearable jest znacznie dokładniejszy z odchyleniami około 3% (± 2 uderzenia na minutę).
Śledzenie snu
Jak np.Xiaomi Smart Band 7, Amazfit Band 7 monitoruje również fazy snu lekkiego i głębokiego, REM czy krótkie drzemki śródsenne, a także jakość oddechu podczas snu. Ogólnie rzecz biorąc, fitness wearable dość wiarygodnie rozpoznaje fazy snu i czuwania, a pomiary podczas testu wydają się w zasadzie wiarygodne. Nawet krótkie wstawanie w nocy jest rzetelnie raportowane przez aplikację rano, co odpowiada naszym osobistym spostrzeżeniom. Jednak podczas naszego testu zdarza się również, że początek fazy snu jest rejestrowany tylko ze znacznym opóźnieniem większym niż 2 godziny.
Sam fitness tracker wyświetla kompaktowy przegląd danych o śnie, ale żeby uzyskać dokładniejsze dane o fazach snu, trzeba zajrzeć do aplikacji. Niestety nie ma inteligentnego alarmu, który mógłby ustawić alarm w zadanym przedziale czasowym zależnym od aktualnej fazy snu. Jednocześnie brakuje nam również bardziej szczegółowych opcji oceny pomiarów, gdzie dane dotyczące snu są wyświetlane wraz ze wszystkimi danymi zdrowotnymi, takimi jak nasycenie krwi tlenem na osi czasu.
Nagrania ze szkoleń
Dzięki łącznej liczbie 120 aktywności w 13 kategoriach sportowych Amazfit Band 7 oferuje mnóstwo trybów treningowych. Dla sportów takich jak bieganie, chodzenie, treningi crossowe i wioślarstwo fitness tracker oferuje tryby automatycznego rozpoznawania, jednak podczas naszych testów nie działało to w ogóle niezawodnie. Ze względu na brak modułu GPS, trasę treningu można ustalić tylko za pomocą podłączonego smartfona.
Podczas treningu Amazfit Band 7 wyświetla tętno jako wartość, a także na kolorowej skali. Dodatkowo fitness wearable wyświetla informacje o dystansie, czasie trwania i prędkości.
Wyświetlacz - Fitness wearable z AMOLED
Największa wizualna zmiana w fitness trackerze to zasługa wyświetlacza AMOLED, który mierzy teraz 1,47 cala przekątnej. Amazfit Band 7 nie obsługuje automatycznej regulacji jasności, ale ta funkcja (nadal) nie jest zwyczajowo stosowana w tym segmencie cenowym, a użytkownicy m.in Huawei Band 7 lub Xiaomi Smart Band 7również muszą ręcznie regulować jasność. W lecie ręczna regulacja może stać się czasami nieco uciążliwa, ponieważ maksymalna jasność wydaje nam się zbyt jasna w pomieszczeniach. Choć fitness wearable oferuje funkcję automatycznego dobranoc, która rozpoznaje, kiedy użytkownik ma iść spać, to funkcja ta działa tylko przy dużym opóźnieniu (>15 minut). Podobnie opcjonalny, czasowy tryb nocny może automatycznie przyciemnić wyświetlacz w godzinach nocnych.
Producent podaje maksymalną jasność na poziomie 500 nitów, ale my mierzymy znacznie niższą jasność - 378 cd/m². Mimo że wyświetlacz trackera fitness można jeszcze odczytać w naszym teście w warunkach oświetlenia zbliżonego do wiosennego, czytelność jest momentami ograniczona, gdy używamy go w bezpośrednim świetle słonecznym z odpowiednimi refleksami. Ponadto ustaliliśmy, że wyświetlacz wykorzystuje modulację szerokości impulsu przy stałej częstotliwości 120 Hz do regulacji jasności.
Funkcja "zawsze włączonego wyświetlacza" w Amazfit Band 7, która jest dezaktualizowana przez okazjonalne podnoszenie nadgarstka, jest podobnie ograniczona w funkcjonalności jak w innych trackerach fitness w tym segmencie cenowym. Żaden z testowanych przez nas trackerów nie obsługuje wyświetlania powiadomień, co nie ma w zasadzie sensu, biorąc pod uwagę znajdujący się tutaj duży wyświetlacz. Oprócz zawsze włączonego wyświetlacza, menu pozwala również na regulację czasu trwania podświetlenia wyświetlacza w zakresie od 5 do 15 sekund.
Amazfit Band 7 | Xiaomi Smart Band 7 Pro | Huawei Band 7 | |
---|---|---|---|
Response Times | |||
PWM Frequency | 119.6 | 118.9 -1% | 120.1 0% |
Screen | 37% | 25% | |
Brightness middle | 378 | 516 37% | 472 25% |
Black Level * | |||
Total Average (Program / Settings) | 18% /
18% | 13% /
13% |
* ... im mniej tym lepiej
Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)
Screen flickering / PWM detected | 119.6 Hz | ||
The display backlight flickers at 119.6 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) . The frequency of 119.6 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use. In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 8684 (minimum: 5 - maximum: 343500) Hz was measured. |
Wydajność i czas pracy na baterii - Amazfit Band 7 z długim czasem pracy na baterii
Działanie Amazfit Band 7 jest w dużej mierze płynne. Producent nie podaje żadnych informacji na temat zastosowanego chipsetu i pamięci masowej. Zamykanie aplikacji przez większość czasu działa bez większych opóźnień, podobnie jak przewijanie menu. Jednak od czasu do czasu wciąż widzimy drobne zacięcia, które spowalniają działanie.
Czas pracy na baterii
Wbudowana bateria oferuje pojemność 232 mAh. Według producenta ma to zapewnić żywotność baterii do 12 dni intensywnego użytkowania. Nasz testowy egzemplarz uruchamiamy przy stałym połączeniu Bluetooth, ciągłym pomiarze tętna i tlenu we krwi oraz monitorowaniu aktywności snu i oddechu. Przy tym wszystkim osiągamy tylko znacznie niższy czas pracy, wynoszący niecały tydzień.
Czynnikiem decydującym o czasie pracy na baterii jest jednak funkcja always-on. Przy stałym wyświetlaniu zawartości ekranu poziom baterii spada o około 35% w ciągu dnia - w zależności od tego, jak często silniczek wibracyjny musi wyświetlać przychodzące powiadomienia. Jeśli obejdziemy się bez stałego wyświetlacza, wykorzystamy około 15% pojemności baterii w ciągu dnia.
Dwa bolce do ładowania znajdujące się w dolnej części wyświetlacza służą jako złącza do ładowania. Ładowanie trwa około dwóch godzin.
Za
Przeciw
Werdykt w sprawie Amazfit Band 7
Choć Amazfit Band 7 jest w zasadzie dobrym trackerem fitness, to w codziennej eksploatacji pozostawia część swojego potencjału niewykorzystaną. Dzięki długiemu czasowi pracy na baterii i wielu funkcjom Amazfit Band 7 spisuje się na poziomie konkurencji w tym segmencie cenowym, nie oferując tak naprawdę nic więcej. Nawet jeśli w przeciwieństwie do np.Huawei Band 7, wearable od Amazfit jest w stanie zaoferować asystenta głosowego, mamy wrażenie, że integracja Amazon's Alexa pozostawia wiele do życzenia. Długie czasy reakcji i brak opcji uruchomienia komendy głosowej z trybu stand-by powinny skłonić większość użytkowników do klasycznej obsługi trackera fitness. Jakichkolwiek dodatkowych korzyści w porównaniu do innych niedrogich wearables brakuje tutaj w codziennej eksploatacji. W porównaniu do.Xiaomi Smart Band 7, brakuje nam również funkcji reagowania na przychodzące powiadomienie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że wbudowany mikrofon pozwoliłby tutaj na wprowadzanie głosu
Choć Amazfit Band 7 wiele rzeczy robi dobrze, to mogłoby być lepiej, gdyby fitness tracker w pełni wykorzystywał swój potencjał.
Generalnie trackery fitness nie są urządzeniami medycznymi i Amazfit również to podkreśla, ale odchylenia Amazfit Band 7 w pomiarach aktywności sportowej są znacznie wyższe niż w przypadku Huawei Band 7. Potencjalni nabywcy powinni wziąć pod uwagę te braki w dokładności, a także ciemniejszy panel OLED. To samo dotyczy bardzo skromnej funkcji zawsze włączonego wyświetlacza, gdzie nadal widzimy spore pole do popisu, gdyż wyświetlane informacje są zbyt ograniczone. Jednak, aby być sprawiedliwym, powinniśmy również wspomnieć, że żaden z konkurencyjnych produktów nie wykorzystuje lepiej wyświetlacza always-on.
Cena i dostępność
Amazfit Band 7 jest dostępny w USA w cenie 49,99 USD od Amazfit bezpośrednio lub sprzedawców takich jak Amazon.
Transparency
The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was provided to the author as a loan by the manufacturer or retailer for the purpose of this review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.
This is how Notebookcheck is testing
Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.