Recenzja smartwatcha Amazfit GTR 4 - Szykowny zegarek uniwersalny
Amazfit chce zbudować z GTR 4 elegancki smartwatch do codziennego użytku i uprawiania sportu. Ma on zapunktować przede wszystkim dobrym czasem pracy na baterii, precyzyjnym śledzeniem i rozbudowanymi funkcjami.
Amazfit oferuje obudowę w dwóch kolorach: srebrnym i czarnym. Oba warianty są matowe. Zarówno przycisk, jak i korona są czarne, a także posiadają czerwony akcent.
Czarna obudowa pochodzi z fabryki z czarnym materiałowym paskiem z czerwonymi akcentami, srebrna obudowa może być połączona z czarnym gumowym paskiem ze srebrną klamrą lub brązowym skórzanym paskiem.
Ze względu na problemy z dostawami, nasz egzemplarz testowy ma czarny gumowy pasek i zapina się na spinkę. Nie ma wersji z kartą SIM. Cena detaliczna zegarka wynosi 230 euro.
Obudowa i funkcje - GTR 4 w smukłej aluminiowej obudowie
Obudowa Amazfit GTR 4 podzielona jest na dwie części. Górna, głównie widoczna część wykonana jest ze stopu aluminium, a dolna z poliwęglanu. Wyświetlacz jest chroniony przez szkło, ale Amazfit nie podaje bliższych informacji o jego rodzaju.
Krawędź pomiędzy wyświetlaczem a obudową pokrywa stała ramka. Ma ona matową czarną powłokę i nie jest widoczna w każdych warunkach oświetleniowych.
Na szczęście Amazfit stawia na pasek o szerokości 22 milimetrów ze standardowym zapięciem. Tym samym do wyboru jest nieskończona ilość wymiennych opasek. Wbudowaną opaskę można zmienić bez użycia narzędzi.
Na prawej stronie obudowy producent zainstalował przycisk oraz obracaną i wciskaną koronę. Oba elementy sterujące mają wyczuwalny luz, ale nadal oferują wyraźny punkt nacisku.
Po obu stronach zainstalowano mikrofon. Na lewym boku znalazło się również miejsce na głośnik. GTR 4 waży 50 gramów z paskiem, a 33 gramy bez niego.
Konfiguracja i obsługa - wymagana aplikacja Zepp
Do konfiguracji i obsługi GTR 4 wymagana jest aplikacja Zepp, która jest dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android. Z aplikacją można sparować wiele urządzeń Amazfit. Konfiguracja jest bardzo prosta: na smartwatchu ze smartfonem skanuje się kod QR i otwiera się aplikacja.
Potem trzeba jeszcze autoryzować aplikację, np. w celu wysyłania powiadomień i dostępu do kontaktów czy kalendarza.
Opcje ustawień bezpośrednio na zegarku są rozbudowane. Możliwa jest zmiana tarczy zegarka oraz formatu wyświetlania czasu. Możliwe jest także połączenie z siecią Wi-Fi, sparowanie słuchawek przez Bluetooth, ustawienie zawsze włączonego wyświetlacza, zmiana układu przycisków czy zmiana ustawienia treningu, np. GPS.
Do niektórych regulacji i ustawień trzeba jednak użyć aplikacji Zepp. Na przykład konto Amazon musi być zapisane w aplikacji, aby aktywować asystenta głosowego na zegarku.
Na smartfonie można też wpływać na pomiary, np. jak często i z jaką dokładnością który parametr ciała ma być mierzony. Oprogramowanie powiadamia, że częstsze i dokładniejsze pomiary szkodzą żywotności baterii.
Dostęp do sklepu z aplikacjami jest możliwy poprzez aplikację Zepp. Są tam aplikacje do treningów i fitnessu, ale także gry i programy do nauki języków obcych. Aplikacje są częściowo darmowe, ale niektóre z nich są płatne. Najbardziej znana pochodzi od GoPro i umożliwia sterowanie kamerami akcji za pomocą smartwatcha. Dodatkowo na zegarku można dokonywać ustawień dla aplikacji.
Dodatkowo za pośrednictwem aplikacji można uzyskać dostęp do sklepu z twarzami zegarków. Oprócz 10 preinstalowanych twarzy zegarka, producent udostępnia ponad 200 kolejnych.
Muzyka może być również przechowywana lokalnie na smartwatchu poprzez aplikację Zepp. Transfer odbywa się za pośrednictwem sieci WLAN. W tym celu nawiązywane jest osobne połączenie między zegarkiem a smartfonem. Muzyka może być odtwarzana przez zintegrowany głośnik lub słuchawki Bluetooth. GTR 4 nie obsługuje streamingu muzyki za pośrednictwem aplikacji.
Amazfit GTR 4 jest obsługiwany przez pojemnościowy ekran dotykowy, jak również przez przycisk oraz obrotową i wciskaną koronę. Przy ustawieniach fabrycznych naciśnięcie korony otwiera launcher aplikacji, a obracanie korony przewija menu. Przycisk poniżej korony otwiera menu treningowe.
Przeciągnięcie palcem w bok po ekranie dotykowym prowadzi przez kafelki. W ustawieniach fabrycznych są tam utworzone karty postępu aktywności, pulsu, pogody, PAI, sterowania muzyką i przeglądu dziennego. Kolejność i zawartość kafelków można zmienić w aplikacji Zepp.
Telefonia i powiadomienia - Dzwonienie za pomocą GTR 4 zawodzi
Wykonywanie połączeń za pomocą GTR 4 jest w zasadzie możliwe; dostępne są mikrofony i głośniki. Ponieważ jednak nie można włożyć karty SIM, smartfon zawsze musi być sparowany. Ponadto smartwatch musi być podłączony jako zestaw słuchawkowy Bluetooth oprócz zwykłego parowania między urządzeniami.
Mimo że zegarek jest wybrany jako urządzenie Bluetooth i odpowiednio wyświetlany, w teście nie można z nim wykonać żadnego połączenia. Ani Google Pixel 5 ani Telekom T Phone Pro nie mogą sterować smartwatchem w celu wykonywania połączeń. W dodatku często trzeba ręcznie przywracać połączenie. Jest to uciążliwe, a konkurenci, jak np Google Pixel Watch, np Samsung Galaxy Watch5, czy Huawei Watch GT3 Prosą w tej kwestii lepsze.
Dobrze jednak, że połączenia można rozpocząć bezpośrednio z poziomu zegarka. Smartwatch wyświetla najnowsze połączenia i preferowane kontakty. Wybieranie numerów za pomocą klawiatury numerycznej również jest możliwe. Dostęp do wszystkich kontaktów smartwatcha nie jest jednak możliwy. Fundamenty pod przydatną funkcję telefonu zostały położone, ale Amazfit musi jeszcze dopracować tę funkcję przy okazji aktualizacji.
W porównaniu ze smartfonem zegarek wyświetla powiadomienia rzetelnie i bez opóźnień. W przypadku maili wyświetlany jest nie tylko nadawca i temat, ale także kilka linijek treści, choć nie cały mail, jeśli jest dłuższy. Listę aplikacji, które mogą przekazywać wiadomości do smartwatcha, można ustawić indywidualnie w aplikacji Zepp.
Wiadomości można sortować według nazwy aplikacji, możliwy jest też dostęp do historii. Status "przeczytany" nie jest zmieniany poprzez przeglądanie go na zegarku. Smartwatch może wyświetlić wiele emojis, ale nie wszystkie. Z kolei obrazki nigdy nie są wyświetlane.
Odpowiedzi są możliwe poprzez wstępnie napisane krótkie odpowiedzi lub emojis. Krótkie odpowiedzi można dostosować w aplikacji Zepp, ale nie ma możliwości rozpoczęcia wiadomości ze smartwatcha.
Asystent głosowy - Amazfit oferuje pomoc w trybie on- i offline
Amazfit GTR 4 korzysta z dwóch asystentów głosowych. Z jednej strony zintegrowany jest asystent Amazfit, który działa w trybie offline i jest ograniczony do kilku funkcji, takich jak rozpoczęcie treningu czy ustawienie timera. Podpowiedź głosowa musi być precyzyjnie sformułowana.
Z drugiej strony, zegarek - po sparowaniu ze smartfonem - może uzyskać dostęp do Amazonowskiej Alexy. Alexa musi być w tym celu aktywowana poprzez komendę dotykową - obsługa bezstykowa nie jest możliwa.
Wprowadzanie głosowe jest niezawodnie rozpoznawane. Odpowiedź cyfrowego asystenta podawana jest zarówno w formie komunikatu na wyświetlaczu, jak i głosowo przez głośnik. Jakość dźwięku jest jednak przeciętna i gorsza niż podczas odtwarzania lokalnej muzyki.
Zdrowie i kondycja - GTR 4 z rozbudowanym systemem śledzenia
Wszystkie dane dotyczące zdrowia są rejestrowane w aplikacji Zepp. Na stronie głównej parametry wyświetlane są na poszczególnych kafelkach zwanych "mapą danych". U góry wyświetlane są wykonane kroki, całkowity przebiegnięty dystans oraz spalone kalorie.
Dalej znajdują się karty dotyczące snu, tętna, Pai, historii treningu, narzędzi (aplikacji), stresu, nasycenia krwi tlenem, jakości oddychania podczas snu oraz statusu treningu. Układ kafelków i ich ilość można dostosować do własnych potrzeb. Stukanie w karty prowadzi do podmenu z kolejnymi danymi.
Jeśli zegarek jest używany do treningu, wyświetla wartość VO2max. Podaje również szacunkowe obciążenie treningowe w ciągu ostatnich siedmiu dni. Obciążenie treningowe jest porównywane z poziomem sprawności fizycznej. W związku z tym zegarek wskazuje, czy przydatny byłby dalszy trening, czy też konieczna byłaby przerwa.
Zebrane wartości zegarka można zsynchronizować z Google Fit lub przesłać do Google Fit. Można go również połączyć ze Strava, Relive i Adidas Running.
Cele działania
GTR 4 nie tylko śledzi dane dotyczące kondycji w ogóle, ale także można określić wartości docelowe. Możliwe parametry to kroki, spalone kalorie, godziny stania i godziny snu. Wartości docelowe mogą być zindywidualizowane. Możliwe są również wyzwania z członkami rodziny lub przyjaciółmi.
Jeśli smartwatch wykryje, że użytkownik spędza długi czas w jednym miejscu bez ruchu - na przykład przy biurku - zachęca do ruchu. Jeśli indywidualne cele zostaną osiągnięte, wyświetlane są wyskakujące komunikaty.
Ponadto, aplikacja Zepp opiera się na centralnej wartości, aby zapewnić wgląd w osobistą aktywność o nazwie PAI. PAI to skrót od Personal Activity Intelligence lub Personal Activity Tracking Indicator. Wartość ta składa się z różnych czynników, takich jak wiek, płeć, tętno w spoczynku i tętno podczas ćwiczeń.
Wartość PAI reprezentuje osobistą aktywność z ostatnich siedmiu dni. Według Zeppa, powinna ona być zawsze powyżej 100. Wartość ta ma na celu stworzenie kompleksowego obrazu aktywności fizycznej, który wykracza poza zwykłe liczenie kroków i zapisane treningi.
Częstość akcji serca, rytm serca i nasycenie krwi tlenem
Amazfit GTR 4 może mierzyć tętno i nasycenie krwi tlenem. Aby lepiej ocenić zmierzone wartości, porównujemy je z tymi z urządzeń referencyjnych. W celu pomiaru tętna zabraliśmy GTR 4 na wycieczkę rowerową wraz z opaską na klatkę piersiową H10 firmy Polar. Jeśli chodzi o tętno spoczynkowe, oba urządzenia wykazują różnicę tylko jednego uderzenia na minutę.
Jednak wartości smartwatcha Amazfit znacznie odbiegają w tętnie wyczynowym. W ciągu trzech pomiarów różnica wynosi ponad 30 procent. W dalszych pomiarach i porównaniach z innymi smartwatchami podczas innych treningów, różnice były znacznie mniejsze. Wskazuje to na błąd w głównym pomiarze, zegarek mógł się poślizgnąć.
Z kolei pomiar nasycenia krwi tlenem jest dokładny. W tej dyscyplinie pulsoksymetr Braun podaje wartości referencyjne. Dwa z trzech pomiarów pokazują dokładnie takie same wyniki. W jednym pomiarze urządzenie testowe odchyla się o trzy procent.
Śledzenie snu - obszerny trening, inteligentny budzik
Śledzenie snu w Amazfit GTR 4 jest rozbudowane. Zegarek mierzy fazy snu lekkiego, głębokiego i REM. Niezawodnie rejestruje również fazy czuwania. Fazy są wyświetlane zarówno graficznie, jak i z minutami.
Czas poszczególnych faz jest również oceniany i porównywany z czasem innych użytkowników. Podawany jest również całkowity czas snu. Dane można wprowadzać dla poszczególnych dni, tygodni, miesięcy i lat. Jak dotąd, tak często spotykane.
Ale aplikacja Zepp dostarcza również informacji o regularności snu, tętnie podczas snu, częstości oddychania i jakości oddechu. Na tej podstawie oprogramowanie oblicza wynik snu i szereguje jakość snu.
Wskazuje również znaczenie snu w każdym obszarze. Na przykład na rutynę godzin snu i czuwania. W tym celu można stworzyć harmonogram snu z ustalonymi godzinami snu i czuwania. Zegar przypomina wtedy użytkownikowi również o zbliżającym się czasie snu.
Cieszy fakt, że Amazfit integruje również inteligentny budzik. Tutaj zebrane dane o śnie są wykorzystywane, aby w miarę możliwości nie budzić użytkownika w fazie głębokiego snu. Zegarek szuka najlepszego momentu na obudzenie, zaczynając od 30 minut przed ustawionym czasem alarmu.
Zegarek wyświetla mniej danych niż aplikacja. Jednak czasy w poszczególnych fazach snu można zobaczyć bezpośrednio na smartwatchu, a także odpowiednią grafikę uzupełnioną o trend tętna i wynik snu.
Nagranie treningu - GTR 4 z szerokimi możliwościami dostosowania do potrzeb klienta
GTR 4 może śledzić ponad 150 dyscyplin sportowych, które wybiera się za pomocą menu sportowego. Oprogramowanie może również automatycznie rozpoznać i śledzić osiem sportów, takich jak chodzenie, bieganie, jazda na rowerze lub pływanie. W większości przypadków zegarek szybko wykrywa ruch i rejestruje te same dane, co przy ręcznym rozpoczęciu treningu. Jednak w teście kilka razy urządzenie przegapiło odpowiedni start i zaczęło nagrywać dopiero po około 15 lub 20 minutach.
Zebrane dane są obszerne. I tak zegarek informuje o upływającym czasie, pokonanym dystansie, pokonanych metrach wysokości, średniej prędkości, prędkości maksymalnej oraz zużytych kaloriach. Smartwatch pokazuje również średni puls oraz czasy w poszczególnych strefach pulsu. Na koniec zegarek informuje o efekcie treningowym po treningu, z podziałem na trening aerobowy i anaerobowy. Wskazuje również obciążenie treningowe.
Część danych podawana jest na smartwatchu dopiero po zakończeniu treningu. Można tam również przeglądać przeszłe treningi. Podobnie w aplikacji Zepp wyświetlane są zebrane dane. Dodatkowo ukończony dystans jest wizualizowany na mapie. Ukończone trasy można wyeksportować, można też importować trasy i na nich trenować.
Treningi można dostosować do własnych potrzeb. Na przykład smartwatch oferuje trening interwałowy dla biegania, a także istnieje asystent treningowy. Można tam określić cel treningowy, taki jak określony efekt treningowy, dystans lub czas, w którym należy trenować. Alarmy treningowe mogą być również ustawione, aby pozostać w określonym zakresie tętna. Ponadto GTR 4 oferuje asystenta kadencji i wirtualnego "pakera", który wskazuje średnie tempo.
Opcje ustawień różnią się w zależności od wybranego sportu.
GNSS i Nawigacja - Dokładny pomiar i eksport danych
Połączenie satelitarne w Amazfit GTR 4 działa szybko i dobrze. Smartwatch szybko połączył się z odpowiednim satelitą w teście. Obsługuje dwupasmowy GNSS i wszystkie popularne systemy.
Jazdę z testowym zegarkiem śledziliśmy podczas wycieczki rowerowej razem z Garminem Venu 2. Na zdjęciach satelitarnych widać, że trasa jest dokładnie odwzorowana. Promienie są niezawodnie wykrywane, a całkowita długość jazdy jest również wyświetlana prawidłowo.
W teście nie wystąpiły również żadne rozłączenia. Pozytywne jest to, że trasy wykonane podczas treningu mogą być eksportowane jako pliki GPX. Podobnie pliki w tym formacie mogą być importowane i zapisywane podczas treningów, na przykład podczas biegów.
Ponadto można zapisywać różne lokalizacje, do których później można ponownie uzyskać dostęp. Zegarek oferuje również nawigację powrotną. Ponadto wskazówki nawigacyjne z Google Maps są wyświetlane bezpośrednio na zegarku bez konieczności stosowania dodatkowego oprogramowania. Na wyświetlaczu pojawia się odległość do następnego zakrętu oraz nazwy ulic.
Wyświetlacz - Amazfit oferuje panel OLED
GTR 4 posiada okrągły wyświetlacz OLED o przekątnej 1,43 cala. W związku z tym poziomy czerni są idealne, a kontrasty ładne i wyraźne. Wyświetlacz jest również ostry jak brzytwa.
Podczas naszych pomiarów mogliśmy określić maksymalną jasność na poziomie 423 cd/m² przy wyłączonym czujniku jasności. Z włączonym czujnikiem pomiar nie był możliwy. W codziennym użytkowaniu wyświetlacz przekonuje jednak bardzo dobrą czytelnością, nawet w trudnych, bardzo jasnych warunkach.
Może to być również zasługa tego, że wyświetlacz i szkło nad nim są antyrefleksyjne. Jest też bardzo odporny na odciski palców.
Podoba nam się wbudowany wyświetlacz always-on. Można dostosować styl i zakres wyświetlanych danych. Dodatkowo można go automatycznie wyłączyć w nocy, aby nie oświetlał sypialni. Przekonujące jest również wykrywanie podnoszenia, które niezawodnie aktywuje ekran.
Czujnik jasności również działa niezawodnie. W teście nigdy nie czuliśmy potrzeby ręcznej regulacji jasności wyświetlacza. Z naszych pomiarów wynika, że Amazfit wykorzystuje PWM do sterowania jasnością. Zmierzyliśmy stałą częstotliwość 120 Hz.
Amazfit GTR 4 | Samsung Galaxy Watch5 | Huawei Watch GT 3 Pro | Google Pixel Watch LTE | |
---|---|---|---|---|
Response Times | ||||
PWM Frequency | 119.4 | 60 -50% | ||
Screen | 117% | 38% | 152% | |
Brightness middle | 423 | 920 117% | 584 38% | 1066 152% |
Black Level * | ||||
Total Average (Program / Settings) | 34% /
34% | 38% /
38% | 152% /
152% |
* ... im mniej tym lepiej
Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)
Screen flickering / PWM detected | 119.4 Hz | ||
The display backlight flickers at 119.4 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) . The frequency of 119.4 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use. In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 8684 (minimum: 5 - maximum: 343500) Hz was measured. |
Wydajność i czas pracy - Stabilna moc, mało specyfikacji
Amazfit nie podaje żadnych informacji o zainstalowanym SiP i pamięci. Wydajność w codziennym użytkowaniu jest jednak przekonująca. Smartwatch nie osiąga swoich granic podczas przełączania się między kafelkami lub szybkiego otwierania różnych aplikacji jedna po drugiej.
Gdy system jest celowo obciążany przez ciągłe przełączanie się między ekranami i aplikacjami, pojawiają się lekkie zacięcia i opóźnienia przy wprowadzaniu danych. Programy działają jednak stabilnie i nie ulegają awariom.
Ogólnie rzecz biorąc, obsługa jest wciąż nieco płynniejsza niż w T-REX 2 od tego samego producenta. Ponieważ na zegarku nie można zainstalować żadnej przeglądarki, pomiary benchmarkowe nie są możliwe.
Czas pracy na baterii - Amazfit zapewnia
Amazfit obiecuje czas pracy na baterii do 14 dni przy normalnym użytkowaniu i siedem dni przy ciężkim. To co jest normalne, a co ciężkie zależy oczywiście od użytkownika. W naszym teście możemy jednak dobrze śledzić wartości. Jeśli wszystkie pomiary są włączone, treningi są automatycznie rejestrowane i używany jest zawsze włączony wyświetlacz, GTR 4 wytrzymuje siedem dni przy noszeniu 24 godziny na dobę.
Przy tej samej konfiguracji i wyłączonym AoD, czas pracy na baterii można zwiększyć prawie dwukrotnie. Około 12 do 14 dni użytkowania jest możliwe bez żadnych problemów i bez ograniczania funkcji smart. Czas pracy na baterii jest więc przekonujący. Wystarczy ładować urządzenie raz w tygodniu, nawet jeśli jest ono częściej używane do treningów.
Niestety, Amazfit robi bez bezprzewodowego ładowania i polega na podkładce ładującej z dwoma metalowymi pinami, które są trzymane magnetycznie. Przy użyciu 24-watowego zasilacza (brak w zestawie) smartwatch ładuje się od 0 do 92 procent w godzinę; 100 procent osiąga po 75 minutach.
Za
Przeciw
Werdykt - Amazfit GTR 4 oferuje przekonujący pakiet ogólny
Amazfit dostarczył z GTR 4 naprawdę przekonujący pakiet ogólny. Smartwatch jest dobrze wykonany i ma zaskakująco smukłą aluminiową obudowę. Obrotowa korona, głośniki, a zwłaszcza ostry i kontrastowy wyświetlacz OLED są również atrakcyjne.
Ponadto smartwatch ma dokładny, niezawodny GPS i przekonuje podczas treningu dzięki nawigacji po ścieżce powrotnej oraz importowi i eksportowi danych. Mówiąc o treningu: opcje ustawień dla poszczególnych sportów są zróżnicowane. W porównaniu do rywali z Samsunga i Huawei brakuje tylko dodatkowych funkcji fitness w aplikacji, takich jak filmy. W zamian za to GTR 4 przekonuje lokalnym odtwarzaniem muzyki.
GTR 4 nie tylko zdobywa punkty w treningu, ale także dobrze wycina sylwetkę w codziennym użytkowaniu.
To zasługa spokojnej obsługi, przydatnych aplikacji - jak np. integracja kalendarza - oraz przekonującej żywotności baterii wynoszącej co najmniej tydzień. Smartwatch Amazfit cierpi tylko w powiadomieniach i telefonii. Funkcja telefonii była w teście totalną porażką i Amazfit będzie musiał ją poprawić. W powiadomieniach przydałoby się więcej opcji odpowiedzi.
Recenzja Samsunga Galaxy Watch5 - Gdyby tylko nie bateriaJeśli cenisz sobie sprawne połączenie telefoniczne i więcej opcji odpowiedzi, powinieneś przyjrzeć się bliżej Samsungowi Galaxy Watch5 lub Google Pixel Watch
. Oba zapewniają też znacznie więcej aplikacji, ale działają tylko przez jeden dzień, zanim trzeba je będzie naładować. </p>Cena i dostępność
Amazfit określa cenę GTR na 230 euro. Jest on sprzedawany w firmowym sklepie internetowym , np. Ale także inni duzi sprzedawcy, jak Amazon czy Galaxus mają ten smartwatch w ofercie.
Transparency
The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was provided to the author as a loan by the manufacturer or retailer for the purpose of this review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.
This is how Notebookcheck is testing
Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.