CheckMag | Retroarch jest do bani, oto najłatwiejszy i najbardziej dopracowany sposób grania w gry retro na Państwa Raspberry Pi 5
Retroarch był kiedyś kompleksowym rozwiązaniem do emulacji. Proszę pobrać potrzebne rdzenie i gotowe. Ale interfejs jest niezgrabny, zawiły i mylący. Z drugiej strony Batocera można zainstalować, zapisując plik obrazu na karcie SD i umieszczając go w swoim Raspberry Pi. Kopiowanie gier odbywa się przez WiFi, a wszystkie skrobaki potrzebne do pobierania grafiki pudełkowej i zrzutów ekranu są w zasadzie skonfigurowane dla Ciebie. A co najważniejsze, wygląda, brzmi i działa świetnie. Oto jak rozpocząć pracę z Batocera na Państwa Raspberry Pi 5.
Pierwsze kroki
Przede wszystkim należy pobrać kopię Batocery ze strony tutaj. Warto przejrzeć stronę pobierania, choćby po to, by podziwiać ogromną liczbę urządzeń obsługiwanych przez Batocera. Po pobraniu obrazu można użyć oficjalnej wywoływarki Raspberry Pi imagerlub Balena Etcher proszę zapisać obraz na karcie SD. Przyzwoitej wielkości, szybka karta (jak ta 256 GB Sandisk Extreme Pro z Amazon* za jedyne 29 USD) znacznie przyspieszy pracę.
Po zapisaniu, proszę włożyć kartę do Pi i uruchomić komputer. Batocera współpracuje z przytłaczającą liczbą kontrolerów, ale jeśli nie mają Państwo kontrolera przewodowego (przynajmniej na początku), warto mieć przy sobie klawiaturę. Kontroler PS4 podłączony przez USB został natychmiast rozpoznany, ale można go podłączyć, przechodząc do ustawień bluetooth i parując nowe urządzenie.
Łączenie się z siecią Wi-Fi i przesyłanie gier
Następną rzeczą do zrobienia jest podłączenie Batocery do Państwa Wi-Fi. Jest to dość proste, chociaż może być wymagane ponowne uruchomienie, aby się połączyć. Po nawiązaniu połączenia proszę zanotować adres IP komputera Pi. Można go znaleźć w ustawieniach Wi-Fi Batocera. Możemy go potrzebować do połączenia.
Na komputerze, na którym znajdują się legalnie zrzucone romy, można połączyć się z Pi za pomocą udziału sieciowego. W systemie Windows proszę otworzyć menedżera plików i w pasku adresu wpisać:
\BatoceraShare
Jeśli to nie zadziała, można również spróbować:
\Pi-IP-AddressShare
Zostanie wyświetlony szereg folderów. To powinno być dość oczywiste, co się tutaj znajduje, ale można umieścić pliki Bios emulatora w folderze Bios, a wszystkie ROMy gier w folderze ROMs z podfolderem dla każdego systemu. Można nawet odtworzyć tę strukturę folderów na serwerze NAS i zlecić Batocera ładowanie gier z tego folderu. Obsługiwana jest również zwykła pamięć zewnętrzna przez USB.
Konfiguracja końcowa
Aby w pełni wykorzystać możliwości Batocery, należy włączyć scrapery. Umożliwi to pobranie z Internetu grafiki pudełkowej, zrzutów ekranu, filmów z rozgrywki i innych multimediów, dzięki czemu Państwa biblioteka będzie naprawdę atrakcyjna. Do wyboru jest wiele programów, z których niektóre wymagają posiadania konta, ale wszystkie wykonają przyzwoitą robotę.
Ogólnie rzecz biorąc, większość gier retro działa w proporcjach 4:3 i radzimy się tego trzymać. Batocera wykonuje świetną robotę, umieszczając grafikę systemową dla każdego systemu na czarnych paskach otaczających grę na telewizorze panoramicznym. Nadal można jednak rozciągnąć obraz do 16:9, ale to w żaden sposób nie wpływa korzystnie na zawartość.
Raspberry Pi 5 ma więcej niż wystarczającą moc, aby emulować wszystkie systemy do PSP i Dreamcast włącznie, a niektóre mniej wymagające gry mogą działać w rozdzielczości 2x. Można nawet emulować niektóre tytuły z Gamecube'a, ale to zależy od Państwa preferencji. Jeśli okaże się, że nie mają Państwo wystarczającej mocy na standardowym Pi 5, okazują się one dość solidnymi overclockerami.