Rurka cieplna o mocy 10 kW działa bez zasilania elektrycznego
Rurki cieplne zostały początkowo opracowane na potrzeby załogowych podróży kosmicznych. Z czasem znalazły one zastosowanie w akumulatorach pojazdów elektrycznych i domowej elektronice.
Tam jednak są one dalekie od prezentowanej obecnie wydajności wymiany ciepła lub są dodatkowo wspomagane przez pompy i wentylatory. Rurka cieplna w zamkniętej pętli (LHP) zaprezentowana przez Uniwersytet w Nagoi jest zupełnie inna.
Według naukowców, rozmiar został zmniejszony o 18 procent w porównaniu do poprzednich systemów, transfer ciepła został zwiększony o współczynnik 1,6, a wydajność wymiany ciepła została czterokrotnie zwiększona. W ten sposób osiągnięto transfer ciepła między 4,5 a 10 kilowatów. Odpowiada to wartości opałowej ogrzewania podłogowego.
Światowy rekord wydajności i odległości
Zasadniczo jest to knot, w którym ciecz absorbuje ciepło w jednym punkcie i przenosi je przez kapilary do wymiennika ciepła, gdzie jest uwalniane do otoczenia. Godny uwagi jest dystans 2,5 metra (8 stóp) pokonany w eksperymentach, który został pokonany całkowicie bez elektryczności i jest również uważany za maksymalną wartość dla systemu pasywnego w historii.
Osiągnięto to wyłącznie dzięki wykorzystaniu przyciągania molekularnego, adhezji i grawitacji, które kierują ciecz z powrotem do parownika
W ten sposób, na przykład, akumulatory i inne krytyczne systemy w pojazdach elektrycznych lub w powiązanej infrastrukturze ładowania mogą być utrzymywane w idealnej temperaturze. Zwiększa to wydajność, ponieważ większa część energii elektrycznej jest wykorzystywana do napędu, a nie do utrzymania optymalnej temperatury.
Podobnych optymalizacji oczekuje się w przypadku centrów danych. Można je również wykorzystać do bardziej efektywnego wykorzystania ciepła odpadowego i energii słonecznej. Wreszcie, wydajność pasywnej rurki cieplnej jest wystarczająco wysoka, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność pomp ciepła lub systemów klimatyzacji poprzez wykorzystanie pasywnego transportu ciepła do części transferu ciepła.