SiFive wprowadza na rynek skalowalny rdzeń Performance P870 RISC-V i intelowską jednostkę NPU X390
Ponieważ sektor obliczeniowy koncentruje się obecnie na lepszym wsparciu dla obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją, architektura procesorów Architektura procesorów RISC-V jest również aktualizowana o Funkcje ukierunkowane na sztuczną inteligencję. SiFivewiodący producent procesorów RISC-V, wprowadza najnowsze wysokowydajne rdzenie P870 wraz z Intelligence X390 AI / ML NPU, które współpracują ze sobą, aby zapewnić coraz większą moc obliczeniową opartą na skalarnej i wektorowej sztucznej inteligencji dla rynków konsumenckich, motoryzacyjnych i infrastrukturalnych.
W odniesieniu do dwóch nowych procesorów, dyrektor generalny SiFive, Patrick Little, stwierdził, że "jako że Arm IPO arm, istnieje szybko rosnące zapotrzebowanie na półprzewodniki w wielu sektorach, w szczególności na procesory dla rynków konsumenckich i infrastrukturalnych. Elastyczność rozwiązań RISC-V SiFive pozwala firmom sprostać unikalnym wymaganiom obliczeniowym tych segmentów i wykorzystać dynamikę generatywnej sztucznej inteligencji, w której widzieliśmy dwucyfrowe zwycięstwa projektowe, a także w innych nowatorskich zastosowaniach "
Rdzenie Performance P870 zapewniają ogromny, 50% wzrost szczytowej wydajności pojedynczego wątku (specINT2k6) w porównaniu do modeli poprzedniej generacji. Dzięki sześciordzeniowej architekturze out-of-order, rdzeń P870 może skalować się do 32-rdzeniowego klastra i jest w pełni kompatybilny z najnowszymi wymaganiami Google Android na RISC-V. Posiada również rozszerzenia kryptograficzne i hiperwizorowe Vector, nieobejmującą pamięci podręcznej L3 i zabezpieczenia WorldGuard.
Z drugiej strony, procesor Intelligence X390 NPU zapewnia 4-krotną poprawę w obliczeniach wektorowych i czterokrotnie większą przepustowość danych dzięki podwojonej długości wektora i dwóm wektorowym jednostkom ALU w porównaniu z poprzednią generacją X280 generacji. Nowy NPU integruje nowe funkcje, takie jak 1024-bitowy VLEN, 512-bitowy DLEN i 2048-bitowy wektorowy ALU - VCIX.
Niektóre z najnowszych firm, które dołączyły do ekosystemu SiFive RISC-V to Cadence, Canonical, Green Hills Software oraz IAR.
Źródło(a)
przez Liliputing