Sieci 6G oparte na sztucznej inteligencji zmienią cyfrową interakcję i nasze codzienne życie
Połączenie sztucznej inteligencji i sieci 6G może wkrótce umożliwić wciągające doświadczenia w codziennym życiu oraz znaczący postęp w zakresie łączności i mocy obliczeniowej, twierdzą eksperci. Oczekuje się, że poprawa opóźnień danych, bezpieczeństwa i niezawodności zrewolucjonizuje życie w hiperpołączonym świecie, wraz z wydajną inteligentną siecią, która zarządza własną przepustowością. Co więcej, nowe doświadczenia sensoryczne będą ewoluować dzięki łączeniu środowisk cyfrowych i fizycznych.
W przeszłości mówiliśmy o internecie rzeczy, ale dzięki 6G mówimy o inteligentnym lub inteligentnym internecie rzeczy.
- Qin Fei, prezes Communications Research Institute w Vivo
Nowe obszary zastosowań obejmują wirtualna rzeczywistośćrzeczywistość rozszerzoną, komunikację holograficzną i multisensoryczną, roboty współpracujące i autonomiczną jazdę. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), agenda ONZ ds. telekomunikacji, przewiduje, że najnowsza generacja samouczących się sieci zostanie wprowadzona do 2030 roku.
6G zapewni super komunikację i wszechobecne informacje oraz konwergencję usług obliczeniowych, stanowiąc tym samym podstawę dla połączonego i konwergentnego świata fizycznego i cyfrowego. Kiedy projektujemy sieć 6G, zamierzamy wykorzystać technologię AI w projektowaniu interfejsu powietrznego, a także w zarządzaniu siecią 6G.
- Qin Fei
Prototypy dla różnych obszarów zastosowań
Szacunki sugerują, że 6G może być od 10 do 100 razy szybsze niż 5G. W przeciwieństwie do 5G, która jest wyłącznie technologią komunikacyjną, która nie została jeszcze w pełni skonstruowana, Vivo pracuje nad prototypami technologii bezprzewodowych 6G od 2020 roku. Jeden z tych prototypów może gromadzić dane biometryczne od użytkowników podczas snu w celu monitorowania ich stanu zdrowia.
Dane te mogłyby zostać wykorzystane do powiadomienia szpitala w przypadku wykrycia nieprawidłowego oddychania. Okulary wirtualnej rzeczywistości (VR) mogłyby zostać znacznie ulepszone, ponieważ obecnie mają ograniczoną moc obliczeniową. Jednak podłączenie ich do chmury jako urządzenia brzegowego mogłoby poprawić ich wydajność. To samo dotyczy autonomicznej jazdy, ponieważ 6G zapewnia komputery i sieci do gromadzenia wszelkiego rodzaju danych o środowisku i warunkach drogowych.
Wyzwania do pokonania
Wdrożenie nowej sieci wiąże się z kilkoma wyzwaniami, w tym potrzebą zwiększenia przepustowości sieci i zidentyfikowania odpowiedniego widma telekomunikacyjnego. Zamiast stawiać liczne wieże telefonii komórkowej, sygnały będą często przesyłane za pośrednictwem satelitów. Ograniczenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla ma również kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju sieci 6G w kontekście zmian klimatycznych. Raport GSMA sugeruje, że wdrożenie energooszczędnych baterii litowo-jonowych może zoptymalizować skuteczność technologii.
Źródło(a)
MIT Technology Review| Tagesschau| Obraz symboliczny: Bing AI