SiliconX - krzem w akumulatorach
Jednostka badawcza odpowiedzialna za tytułowy projekt to IFE (Institute for Energy Technology) z siedzibą w miejscowości Kjeller w Norwegii (25 km od Oslo) znanej z reaktora nuklearnego (powstał we współpracy między Norwegią a Holandią).
Patent norweskich naukowców ma się przełożyć na dłuższy czas pracy akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w samochodach elektrycznych i hybrydowych (mowa o zasięgu 1000 km), smartfonach, tabletach i w laptopach (tu mowa o przebiegach pięciokrotnie dłuższych).
Rozwiązanie opiera się o zastosowanie krzemu w miejsce obecnie stosowanego grafitu. Ten pierwszy ma gwarantować nawet 10 razy większą wytrzymałość. Zawsze był jednak problem z utratą cennych właściwości w krótkim czasie (czysty krzem). I tu pojawia się patent Norwegów o nazwie SiliconX (mieszanka krzemu i domieszek), który ma być remedium na dotychczasowe bariery techniczne.
Nowy materiał (SiliconX) powstał w ramach programu FORNY2020 (The Research Council of Norway; fundusz warty 198 mln NOK a przyznane już granty 52 mln NOK) - jest przypisany do firmy Kjeller Innovasjon AS i ma nr 282159 (SiliconX: Unique silicon material for next generation high capacity Li-ion batteries).
s).
Źródło: [H]ardOCP