Sony Xperia 1 IV wypada słabo w niezadowalających wynikach wytrzymałości baterii
Nieco ponad dwa miesiące minęły od czasu, gdy recenzowaliśmy Xperia 1 IVktóry chwaliliśmy między innymi za świetny wyświetlacz, imponujące oprogramowanie aparatu i szybki chipset. Jednym z obszarów, z których byliśmy mniej zadowoleni, był czas pracy na baterii naszego egzemplarza recenzenckiego. Nie tylkoXperia 1 IVnie tylko nie dorównuje pod tym względem swoim poprzednikom, ale także konkurentom.
Następnie, DxOMarkzdaje się potwierdzać nasze spostrzeżenia w swojej obszernej analizie baterii. Niestety dla Sony, tj.Xperia 1 IVsiedzi 91/96 testowanych smartfonów z wynikiem 87 punktów. Nawiasem mówiąc, DxOMarkzauważa, żeXperia 1 IVładuje się również stosunkowo wolno, z 30 W osiągniętymi przez USB Type-C. Największa krytyka dotyczy jednak wysokiego zużycia energii, które przekłada się na szczególnie krótkie czasy pracy.
Według DxOMark, jego jednostka recenzencka sprawdziła się 11:05 godzin po strumieniowaniu filmów, 8:03 godzin przewijania aplikacji mediów społecznościowych i zaledwie 7:35 godzin z aktywnym modułem GPS. Dla porównania, iPhone 13 Pro Max podczas tych samych testów wytrzymuje od 4:30 do 10:30 godzin dłużej, pomimo mniejszej o 13,5% pojemności baterii. Co gorsza, Xperia 1 IV zużywa zdecydowanie za dużo energii w lekkich zadaniach, takich jak odtwarzanie muzyki. Na przykład, Xperia 1 IV wymagała ładowania 25:07 godzin w tym teście, czyli mniej więcej dwa razy szybciej niż niektórzy z jej konkurentów
.
Pozornie winowajcą jest tutaj
Snapdragon 8 Gen 1, chipset , który okazał się być notorycznie nieefektywny. Jego nieskuteczność jest tak duża, że wielu Android producentów OEM przeszło na Snapdragon 8 Plus Gen 1, ale nie Sony. Historycznie, Qualcomm zwiększył prędkość zegara dla SoC "Plus", czego dowodem jest Samsung trzymający się Snapdragon 888 dla Galaxy Z Fold3 i Galaxy Z Flip3. Qualcomm przeniósł się z Samsunga do węzłów TSMC między Snapdragon 8 Gen 1 i Snapdragon 8 Plus Gen 1 jednak, zmiana, która pozwala tym ostatnim zużywać mniej energii niż pierwszy przy zachowaniu wyższych prędkości zegara.
Prawdopodobnie wyświetlacz 4K (3,840 x 1,644) w Xperii 1 IV również nie pomaga, podobnie jak brak wsparcia dla zmiennych częstotliwości odświeżania. W sytuacji, gdy coraz więcej producentów smartfonów korzysta z backplanów LTPO, które umożliwiają taką funkcjonalność i zmniejszają zużycie energii, zaskakujące jest, że Sony upiera się przy stałej częstotliwości odświeżania w swoich smartfonach. Więcej o Xperii 1 IV możecie przeczytać w naszej dogłębnej recenzji.