SpinQ prezentuje pierwsze na świecie przenośne komputery kwantowe
AI oraz obliczenia kwantowe mają być dwiema głównymi technologiami, które w najbliższych latach najbardziej wpłyną na naszą ewolucję. Podczas gdy AI wydaje się widzieć znacznie bardziej przyspieszony rozwój dzięki różnego rodzaju projektom open source, eksperymenty z zakresu obliczeń kwantowych wymagają niebotycznie drogiego i kłopotliwego sprzętu. Rozwój w dziedzinie obliczeń kwantowych jest stosunkowo powolny, ale niektóre firmy, takie jak chińska SpinQ i japońska Switch-Science, już szukają rozwiązań, które mogą pomóc w demokratyzacji dostępu dla mas.
Modele przenośnych komputerów kwantowych Gemini Mini, Gemini i Triangulum firmy SpinQ / Switch-Science są znacznie mniejsze od najszybszych obecnie komputerów kwantowych, i jako takie ich moc obliczeniowa jest proporcjonalnie mniejsza. W porównaniu z Osprey QPU firmy IBM, który integruje 433 qubity, przenośne procesory SpinQ oferują tylko maksymalnie 3 qubity. Oczywiście, ze względu na zmniejszony rozmiar, technologia qubitów jest bardziej rudymentarna. Zamiast qubitów nadprzewodzących, które wymagają bardzo niskich temperatur, przenośny procesor kwantowy wyposażony jest w qubity działające w oparciu o magnetyczny rezonans jądrowy. Tego typu technologia niestety nie odblokowuje właściwości splątania kwantowego, które sprawiają, że QPU są potencjalnie szybsze niż procesory oparte na tranzystorach.
Mimo że modele SpinQ uważane są za przenośne, nie spodziewajcie się, że będziecie je nosić ze sobą jak laptopa, ponieważ najbardziej kompaktowa wersja waży 14 kg. Co więcej, modele te nie zapewniają w rzeczywistości wystarczającej mocy obliczeniowej do uruchamiania złożonych scenariuszy rozwiązywania problemów. Są one przeznaczone jako urządzenia edukacyjne, które wprowadzają użytkowników do programowania obwodów kwantowych. Ceny również nie są tym, co nazwalibyśmy głównym nurtem.
Najbardziej przystępny cenowo komputer kwantowy firmy SpinQ jest reprezentowany przez model Gemini Mini. Mierzy on 200 x 350 x 260 mm, waży 14 kg i jest wyposażony w procesor dual-qubit, który oferuje ponad 20 ms czasu koherencji przy ponad 10 operacjach bramkowych na obwód dual-qubit lub ponad 30 operacjach na pojedynczy qubit. Jest to jedyny model ze zintegrowanym wyświetlaczem, który ułatwia użytkownikom dostęp do nawet 18 algorytmów demonstracyjnych wraz z dokumentacją i materiałami szkoleniowymi. Całe urządzenie wymaga 60 W mocy, a jego cena w jenach japońskich przelicza się na 8 100 USD.
W przypadku średniej klasy modelu Gemini możemy już zapomnieć o przenośności, gdyż urządzenie przypomina zaokrągloną obudowę wieży PC, która mierzy 600 x 280 x 530 mm i waży 44 kg. Zapotrzebowanie na moc zwiększono do 100 W, ale procesor nadal posiada tylko 2 qubity o tej samej koherencji 20+ ms. Jednak 1 qubit jest w stanie przetworzyć 200 operacji bramkowych, podczas gdy układ z dwoma qubitami jest w stanie przetworzyć 20 operacji bramkowych. Wszystko to za jedyne 41 500 USD.
Flagowy model Triangulum jest niewiele droższy od modelu Gemini i wynosi ~57 400 USD. Pomimo większej obudowy, która mierzy 610 x 330 x 560 mm, model ten waży 40 kg. Oferuje bardziej zaawansowany procesor 3-kubitowy z czasami koherencji 40+ ms dla wydłużonego czasu pracy, jednak moc obliczeniowa jest zredukowana do 40 operacji bramkowych na pojedynczy qubit lub 8 operacji bramkowych na układy dwu- lub trójkubitowe. Dla zwiększenia czasów koherencji, model ten wymaga 330 W mocy.
Patrząc na cenę tych modeli, obliczenia kwantowe dla mas wciąż wydają się dość odległe. Moc obliczeniowa jest również na razie zbyt ograniczona, ale przynajmniej podejmowane są wysiłki w kierunku miniaturyzacji i masowej produkcji.
Kup książkę "Learn Quantum Computing with Python and IBM Quantum Experience" na Amazon
Źródło(-a)
via Tom's Hardware