Startup Flow Computing twierdzi, że jego towarzyszący układ może natychmiastowo zwiększyć wydajność procesora do 2x
Fiński startup https://www.flow-computing.com/ o nazwie Flow Computing wysuwa szalone roszczenia w związku z nowo opracowanym, zastrzeżonym chipem. Układ ten ma oferować natychmiastowy, 2-krotny wzrost wydajności na dowolnym procesorze (szybki AMD Ryzen 7 7800X3D, obecnie 339,99 USD na Amazon). Co ciekawsze, mówi się, że może on zapewnić nawet 100-krotny skok dzięki poprawkom oprogramowania.
Według firmy, technologia ta jest wynikiem badań przeprowadzonych na stronie VTTktóra jest fińską organizacją badawczą wspieraną przez państwo. Oznaczona jako jednostka przetwarzania równoległego (PPU) https://www.spiceworks.com/tech/iot/articles/what-is-parallel-processing/ (PPU), twierdzi, że eliminuje podstawowe ograniczenie procesorów, które polega na tym, że każdy z rdzeni może wykonywać tylko jedno zadanie w danym czasie.
Oczywiście procesory wielordzeniowe przełączają to jedno zadanie miliard razy między różnymi rdzeniami i ścieżkami. Ale nadal opiera się to na podstawach jednopasmowych. Chip towarzyszący Flow Computing zarządza ruchem na płytce drukowanej, przenosząc zadania do i z procesora. Robi to w skali nanosekund, dzięki czemu procesor pracuje z zadaniami szybciej niż było to wcześniej możliwe.
Interesujące jest to, że Flow nie musiał modyfikować żadnej architektury procesora https://www.geeksforgeeks.org/central-processing-unit-cpu/ ani kodu, aby osiągnąć tak szybkie zarządzanie ruchem. Ale aby układ towarzyszący działał, musi zostać uwzględniony na poziomie projektowania układu scalonego, co oznacza, że nie działa wstecz. Firma twierdzi jednak, że dalszy skok wydajności jest możliwy dzięki refaktoryzacji i rekompilacji oprogramowania, które podobno jest w stanie zaoferować nawet 100-krotny wzrost.
Chociaż mamy wszystkie te twierdzenia, pierwszy chip z PPU jest wciąż daleko w tyle, a producenci chipów muszą zainwestować sporo zasobów, aby zobaczyć zyski. Flow pokazał jednak, że technologia combo CPU-PPU działa w konfiguracjach testowych opartych na FPGA.