"Superkomputer-klaster-on-a-chip" InspireSemi Thunderbird zawiera do 6,144 rdzeni RISC-V na pojedynczej płycie PCIe
RISC-V stale zyskuje na popularności w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami Rozwiązania X86. Wskaźnik przyjęcia może nie być jeszcze tak znaczący na rynkach głównego nurtu, z zaledwie garstką laptopów opartych na RISC-V laptopy i Platformy PC jednak sektory wysokowydajnych obliczeń i serwerów zaczynają zdawać sobie sprawę z potencjału tego alternatywnego ISA. Aby pomóc odblokować skalowalną moc obliczeniową najnowszej technologii RISC-V, firma InspireSemi ogłosiła udany tapeout swojego "superkomputera-klastra-on-a-chip" Thunderbird I z 1536 64-bitowymi niestandardowymi rdzeniami. Firma planuje zaoferować płytę PCIe z maksymalnie czterema takimi układami w czwartym kwartale '24, w miarę zwiększania produkcji w TSMC.
InspireSemi udało się upakować ponad 1500 rdzeni RISC-V na pojedynczym SoC mniej więcej tej samej wielkości co obecny układ GPU Nvidii AD102. Skalowalny moduł zawiera również sześć szybkich układów pamięci (o nieokreślonej pojemności, przypuszczalnie HBM) oraz sieć mesh o niskich opóźnieniach, która umożliwia pracę do 4 z tych modułów (6,144 rdzeni) w tandemie na dedykowanej karcie PCIe. Nie jest jasne, jaki standard PCIe jest wykorzystywany, ale biorąc pod uwagę, że jest to produkt HPC, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze standardem PCIe 5.0 który jest już standardem w większości konfiguracji HPC i eliminuje potrzebę stosowania nieporęcznych płyt głównych RISC-V. Skalowalność wykracza poza pojedynczą płytę PCIe z czterema układami, ponieważ system może rozpoznać do 256 układów. Dodatkowo, RISC-V jest dostarczany z ekosystemem oprogramowania open-source, aby ułatwić szybszą migrację. Informacje na temat cen nie zostały jeszcze ujawnione.
Podczas gdy układy GPU są obecnie preferowane w stosunku do procesorów CPU w środowisku HPC ze względu na ich wyższą moc obliczeniową, InspireSemi rekomenduje nowy układ Thunderbird jako bardziej energooszczędne rozwiązanie o "znacznie szerszym zastosowaniu w rzeczywistym oprogramowaniu HPC" Moc 6 144 rdzeni RISC-V z obsługą obliczeń FP64 podwójnej precyzji można wykorzystać do przyspieszenia dużych obciążeń związanych z analizą grafów, wykorzystywanych w wykrywaniu oszustw, przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, terroryzmowi, badaniach klinicznych farmaceutyków i zarządzaniu łańcuchem dostaw.
Oczywiście wszystkie najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji są również obsługiwane przez platformę RISC-V. Lista zastosowań jest jednak znacznie szersza. Alex Gray, CTO, założyciel i prezes InpireSem wyjaśnia, że Thunderbird I może być przydatny w innych dziedzinach, takich jak nauki przyrodnicze, genomika, urządzenia medyczne i badania nad zmianami klimatycznymi.
Źródło(a)
przez Techradar