Sztuczna inteligencja niemal podwaja liczbę znanych linii Nasca w zaledwie 6 miesięcy
Glify Nasca to naziemne wizerunki ludzi, zwierząt lub kształtów geometrycznych, które prawdopodobnie były używane przez lud Nasca do celów ceremonialnych i religijnych. Można je znaleźć na pustyni Nasca w południowym Peru, która rozciąga się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku.
Do tej pory znanych było tylko 430 glifów. Naukowcy musieli przeprowadzić wieloletnie badania terenowe i przeanalizować zdjęcia lotnicze, aby je znaleźć. Badanie opublikowane 23 września 2024 r. na stronie PNAS masato Saki, Akihisa Sakurai, Siyuan Lu i Marcus Freitag opisują, w jaki sposób liczba znanych linii Nasca została prawie podwojona w ciągu 6 miesięcy dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji.
W badaniu wykorzystano sieć neuronową wyszkoloną na naturalnych zdjęciach, która została dostrojona do rozpoznawania reliefowych glifów Nasca. Biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę przykładów szkoleniowych, znane geoglify zostały podzielone na mniejsze części, aby rozszerzyć zbiór danych szkoleniowych. Korzystając z siatkowego modelu klasyfikacji, wygenerowano szczegółową mapę prawdopodobieństwa o rozdzielczości 5 metrów, umożliwiającą wykrywanie nawet najbardziej nieuchwytnych geoglifów. Wnioski z badania są następujące
Metoda wspomagana sztuczną inteligencją jest znacznie bardziej skalowalna, o czym świadczy liczba zidentyfikowanych nowych geoglifów: Pomogła ona w wykryciu 303 nowych figuratywnych geoglifów reliefowych, niemal podwajając liczbę znanych geoglifów reliefowych.
Ogromny sukces, jaki wykorzystanie sztucznej inteligencji przyniosło w identyfikacji linii Nasca, daje wgląd w to, co sztuczna inteligencja może osiągnąć w badaniach archeologicznych i innych dziedzinach nauki w przyszłości.
Źródło(a)
Źródło zdjęcia: monikawl999 / Pixabay