Notebookcheck Logo

Szybka transmisja danych w podczerwieni

Teaser
Drezdeński IPMS (Fraunhofer Institute for Photonic Microsystems) może sprawić, że do łask powrócą dwukierunkowe moduły podczerwieni.

Niemieccy naukowcy opracowali moduł IR (nadajnik/odbiornik), który osiąga transfer danych rzędu 1 Gb/s. 

Dalsze badania mają poprowadzić do złamania psychologicznej granicy i sięgnięcia po 3 Gb/s czy nawet 10 Gb/s. Będzie to możliwe dzięki szybkiemu przetwarzaniu sygnału radiowego. Wąskim gardłem jest tu kodowanie i dekodowanie informacji w związku z transportem za pośrednictwem promieniowania IR.

Wyzwaniem była więc miniaturyzacja modułu IR (dioda laserowa plus detektor) wraz z towarzyszącą elektroniką i niezbędnym oprogramowaniem. Potrzebna jest moc obliczeniowa i trzeba ograniczyć apetyt takiego zestawu na energię elektryczną. Tak jak w napędach optycznych, niezbędna staje się korekcja błędów (sygnał jest rozpraszany i zakłócany po drodze, tak jak to się dzieje w przypadku pilota do telewizora).

Oznacza to tyle, że nadal najwyższe transfery będą osiągane pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Im krótszy dystans między diodą a odbiornikiem, tym lepszy rezultat.

Źródło: engadget

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2012 10 > Szybka transmisja danych w podczerwieni
Sylwester Cyba, 2012-10- 5 (Update: 2012-10- 5)