Tankowiec powiązany z Rosją zatrzymany po uszkodzeniu kabla bałtyckiego, które zakłóciło połączenie Finlandia-Estonia
Fińska policja zatrzymała tankowiec https://www.ft.com/content/0c208ac1-f416-41b2-a373-ec7f90b84ca8 po tym, jak został on powiązany z uszkodzeniem istotnej infrastruktury podmorskiej na Morzu Bałtyckim. Staje się to kolejnym możliwym atakiem na połączenia komunikacyjne między państwami NATO. Statek, o którym mowa, o nazwie Eagle S i zarejestrowany na Wyspach Cooka, jest rzekomo częścią tak zwanej rosyjskiej floty cieni. Został on przejęty w środę po tym, jak kabel zasilający Estlink 2 łączący Finlandię i Estonię nagle przestał działać.
170-kilometrowy kabel odłączył się, gdy statek przepłynął nad nim o 10:26 GMT. Według fińskiego nadawcy Yle, wczesne badania wskazują, że kotwica statku mogła spowodować uszkodzenie. Oprócz zerwania kabla zasilającego, uszkodzone zostały również cztery linie telekomunikacyjne łączące Finlandię, Estonię, a nawet Niemcy.
Eagle S jest powiązany z rosyjską flotą cieni - grupą starszych statków wykorzystywanych do unikania międzynarodowych ograniczeń w eksporcie ropy. Dane śledzenia wykazały, że tankowiec zmierzał z Sankt Petersburga do Port Said z Sankt Petersburga do Port Said w Egipcie, kiedy zatrzymały go fińskie władze. Statek jest powiązany z firmą zarządzającą z Dubaju o nazwie Caravella, ale nikt nie był jeszcze w stanie skontaktować się z właścicielami.
Premier Estonii Kristen Michal powiedziała, że naprawa uszkodzonej infrastruktury może potrwać do siedmiu miesięcy. Jak dotąd przerwa w dostawie prądu nie spowodowała problemów z elektrycznością w żadnym z krajów, ale estońskie siły zbrojne rozpoczęły patrolowanie w celu ochrony drugiej głównej linii energetycznej, Estlink 1.
To nie pierwszy raz, kiedy coś takiego dzieje się na Morzu Bałtyckim. W listopadzie ubiegłego roku przecięto dwa podmorskie kable - jeden między Finlandią a Niemcami, a drugi łączący Litwę i Szwecję. Incydenty te miały miejsce mniej więcej w tym samym czasie, gdy statek pływający pod chińską banderą, Yi Peng 3, przepływał po opuszczeniu rosyjskiego portu Ust-Ługa.
Stany Zjednoczone wsparły trwające dochodzenie, a sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział, że sojusz obserwuje sytuację. Szefowa polityki zagranicznej UE Kaja Kallas nazwała to "najnowszym z serii podejrzanych ataków na infrastrukturę krytyczną", podnosząc alarm o zagrożeniach związanych z wojną hybrydową w regionie.
Dochodzenia są w toku, ponieważ fińskie władze badają, czy stało się to przypadkowo, czy celowo. Przypadek ten wyróżnia się jednak tym, że Eagle S dobrowolnie zatrzymał się na fińskich wodach, ułatwiając śledczym zajęcie się sprawą pod względem jurysdykcji.
Źródło(a)
FinancialTimes (w języku angielskim) i Aljazeera (w języku angielskim)