Notebookcheck Logo

Test WD My Book 3.0

Western Digital My Book 3.0 jest jednym z szeregu dysków łączących się z laptopem poprzez interfejs USB 3.0, które funkcjonują na naszym rynku. Choć jest to urządzenie dość drogie, ma ewidentną zaletę, jaką są kilkukrotnie szybsze niż w przypadku dysków opartych o USB 2.0 transfery. Więcej o nim w naszej recenzji.

Specyfikacja

producent Western Digital
seria My Book 3.0
pojemność 1 TB
prędkość 7 200 obr./min.
interfejs USB 3.0
maks. transfer 4,8 Gb/s
wentylator brak
gabaryty wysokość x szerokość x grubość: 165 x 135 x 48 mm
waga 1,18 kg
cena 525 zł
inne kabel połączeniowy (wtyk USB 3.0 Mikro-B), zewnętrzny zasilacz z wymiennymi końcówkami, skrócona instrukcja obsługi
kod producenta WDBAAK0010HCH-EESN

Wygląd zewnętrzny

Z zewnątrz obudowę urządzenia pokryto matowym tworzywem, które wpływa korzystnie na podniesienie walorów użytkowych. Przymglony plastik, z którego wykonano pokrywę, wykazuje sporą odporność na zarysowania czy palcowanie, stąd też częste przenoszenie dysku nie psuje estetyki urządzenia. Tworzywo nie odbija również elementów otoczenia, jak ma to miejsce w przypadku powierzchni lśniących.  

Poprzez górną część obudowy aż po tylny fragment ścianki korpusu rozmieszczono kratki wentylacyjne, poprzez które dostrzegalne są wewnętrzne elementy stelażu odpowiedzialnego za mocowanie dysku twardego. Dyskretne logo producenta umiejscowione na frontowej ściance panelu dopełnia pozytywne wrażenia wizualne.

Pod względem gabarytów obudowy My Book 3.0 przywodzi na myśl mniejsze książki. Pokrywa urządzenia mierzy 135 mm szerokości przy 165 mm wysokości oraz 48 mm grubości. Gumowane podstawki ulokowane od spodu platformy w połączeniu z masywnością obudowy (1,18 kg) gwarantują konstrukcji zadowalającą stabilność.

Z tyłu urządzenia ulokowano przycisk startu, złącze blokady Kensingtona, gniazdo zasilające oraz interfejs USB w wersji 3.0.

My Book 3.0 jest przypisany do klasy urządzeń określanej mianem „self powered”, które charakteryzują się podwyższonym zapotrzebowaniem na energię. Stosowanie zewnętrznego zasilacza, który w dosyć znaczny sposób ogranicza mobilność urządzenia, jest w tym przypadku koniecznością.

W skład zestawu dostarczonego do testów wchodziły: dysk twardy, kabel połączeniowy (wtyk USB 3.0 Mikro-B), skrócona instrukcja obsługi oraz zasilacz sieciowy, który dysponuje mechanizmem umożliwiającym wymianę końcówki zasilającej (obecność dwóch zamiennych wtyków przeznaczonych na rynek europejski oraz brytyjski).

Opcjonalnie w komplecie z urządzeniem dystrybuowane są zewnętrzne kontrolery USB 3.0 (układy marki NEC), które są przeznaczone dla użytkowników komputerów stacjonarnych.

Praktyka i wydajność

Według specyfikacji standardu USB 2.0 urządzenia w trybie Hi-Speed mogą pracować z maks. przepustowością 480 Mbit/s, podczas gdy dla USB 3.0 w trybie Super Speed najwyższa zakładana przepustowość wynosi aż 4,8 Gb/s (realne osiągi są znacznie niższe). Wspomniany przyrost wydajności uzyskano dzięki zastosowaniu dwóch dodatkowych par przewodów sygnałowych, co automatycznie przełożyło się na zmianę architektury kabla połączeniowego, który zawiera 5 dodatkowych styków (względem złącza USB 2.0 Mikro-B).

Pod względem szybkości uzyskiwanych transferów My Book 3.0 prezentuje przeszło trzykrotny przyrost wydajność względem urządzeń komunikujących się przy użyciu interfejsu USB 2.0. W teście syntetycznym HD Tune dysk marki WD podłączony do laptopa Asus N61JV uzyskał transfer na poziomie 94,8 MB/s przy średnim czasie dostępu do danych wynoszącym 13,5 ms.

 

Standard USB 3.0 gwarantuję wsteczną kompatybilność z urządzeniami wyposażonymi w poprzednią generację złącza. W praktyce zatem do podłączenia dysku możemy wykorzystać zalegający kabel USB 2.0 Mikro-B lub też podpiąć urządzenie bezpośrednio do komputera niedysponującego portem najnowszej generacji. Na uwadze należy mieć jednak fakt, iż skutkuje to spadkiem prędkości działania urządzenia, którego wydajność zostaje ograniczona poprzez szybkość interfejsu USB 2.0.

Obecność portu USB w wersji 3.0 wyróżnia niebieski kolor wtyku.

W trakcie wytężonej pracy dysku twardego urządzenie nie sygnalizowało problemów z nagrzewaniem. W najcieplejszym punkcie powierzchnia obudowy notowała ciepłotę rzędu 36°C. Tendencji do utrzymywania podwyższonych temperatur nie wykazywał także zasilacz, którego temperatura oscylowała w granicach 39°C.

Do kultury pracy urządzenia nie można mieć większych zastrzeżeń. Delikatny szmer generowany przez wirujące talerze dysku twardego z pewnością nie stanowi argumentu do przesadnych narzekań.

Stan pracy dysku twardego jest sygnalizowany przy użyciu jednej kontrolki LED umieszczonej na frontowej ściance obudowy. W trakcie braku aktywności urządzenia dioda świeci stale, natomiast operacja kopiowania danych jest raportowana przez szybkie wygaszanie i włączanie wskaźnika. Powolne pobłyskiwanie diody sygnalizuje proces przejścia urządzenia w stan wstrzymania.

Podsumowanie

My Book 3.0 to ciekawa propozycja nakierowana głównie na użytkowników multimedialnych, którzy dysponują obszerną biblioteką filmów czy plików muzycznych. Terabajt przestrzeni dyskowej, nowatorskie złącze USB 3.0, które gwarantuje trzykrotny przyrost wydajności względem poprzedniego standardu czy też wsteczna kompatybilność dysku z urządzeniami starszej generacji to niewątpliwe atuty tej konstrukcji.

Pozytywnie zaskakuje również estetyczne wykończenie obudowy, która dzięki zastosowaniu matowego tworzywa nieźle znosi trudy codziennej pracy z urządzeniem.

Na minus wypada zaliczyć ograniczoną mobilność urządzenia, o czym przesądzają masywna obudowa oraz wymóg stosowania zewnętrznego zasilacza. Stosunkowo kiepsko wypada również współczynnik pojemności do ceny.

WD My Book 3.0
WD My Book 3.0
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
WD My Book 3.0 o pojemności 1 TB
z bliska: WD My Book 3.0 o pojemności 1 TB

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom

Autor

Twórcą niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Pro

  • estetyczny wygląd
  • trzykrotny przyrost wydajności względem standardu USB 2.0
  • poprawna kultura pracy
  • wsteczna kompatybilność z urządzeniami starszej generacji
  • Contra

  • ograniczona mobilność
  • wysoki koszt zakupu urządzenia
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Test WD My Book 3.0
    Sylwester Cyba, 2010-08- 4 (Update: 2020-01-17)