Testy Forspoken DirectStorage 1.1 wykazują nieistotne różnice pomiędzy dyskami SSD PCIe 3.0, 4.0 i 5.0
Forspoken jest pierwszą grą, która wspiera DirectStorage API, które ma na celu poprawę czasu ładowania na każdym rodzaju pamięci masowej. Wstępne testy przeprowadzone podczas fazy beta z DirectStorage 1.0 pokazały, że nawet stary dobry HDD może nadal widzieć pewne korzyści z tej technologii, ale różnica między Dyskami SSD SATA a NVMe SSD nie wydawała się znacząca. Teraz, gdy Forspoken w końcu wyszedł z aktualizacją DirectStorage 1.1 wygląda na to, że wpływ na wydajność jest jeszcze mniejszy, gdy porównuje się różne implementacje PCIe. Test przeprowadzony przez Compusemble sugeruje, że PCIe 3.0 NVMe jest lekko opóźniony w stosunku do modelu PCIe 5.0, podczas gdy różnica jest minimalna przy porównaniu PCIe 4.0 z PCIe 5.0. Co więcej, benchmark w grze pokazuje w niektórych scenach zaskakująco niskie frameraty dla rozwiązań PCIe 5.0.
Ogólnie rzecz biorąc, dysk SSD PCIe 5.0 z Phison E26 załadował wszystkie siedem scen benchmarku w 10,483 sekundy. Bardzo blisko za nim znajduje się Samsung 990 Pro PCIe 4.0 SSD z czasem 10,872 sekundy, natomiast ADATA XPG SX8200 Pro z kontrolerem PCIe 3.0 pozostaje nieco w tyle z czasem 13,838 sekundy. Jeśli chodzi o liczbę FPS, PCIe 5.0 jest dość niespójny. Początkowo oferuje on najwyższe frameraty w kilku pierwszych scenach, ale potem FPS-y spadają nie tylko w przypadku rozwiązania PCIe 4.0, ale także PCIe 3.0 w ostatnich scenach. Jest to najprawdopodobniej problem z optymalizacją oprogramowania, który może zostać naprawiony w przyszłych aktualizacjach gry.
Compusemble zauważa również, że kontroler Phison E26 PCIe 5.0 obsługuje m.in NAND chipy pamięci o prędkości 2400 MT/s, ale testowany dysk SSD jest wyposażony tylko w chipy 1600 MT/s. Szybsze chipy powinny trafić na rynek od drugiego kwartału 2023 roku, ale dopiero okaże się, czy zapewnią one jakieś znaczące skoki wydajności. Do tego czasu powinno być już dostępnych kilka kolejnych tytułów wspierających DirectStorage, miejmy nadzieję, że z lepszą optymalizacją.
Źródło(-a)
przez Tom's Hardware