Nauka odkryła nowy kolor - a dokładniej taki, który jest niewidoczny dla ludzkiego oka w normalnych warunkach. W badaniu opublikowanym 18 kwietnia 2025 r. w Science Advancesnaukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opisują nowy rodzaj postrzegania kolorów. Osiągnęli to za pomocą precyzyjnych impulsów laserowych i nazwali ten kolor "Olo"
Widoczny tylko w laboratorium
To, co brzmi jak science fiction, jest w rzeczywistości zakorzenione w wysoce kontrolowanym procesie fizycznym. Olo staje się widoczny tylko wtedy, gdy stożki M - receptory kolorów w ludzkiej siatkówce - są stymulowane przez ultraprecyzyjne światło laserowe. Bez takiej stymulacji kolor pozostaje całkowicie niewidoczny. Żaden ekran ani naturalne światło nie są w stanie go odtworzyć. W badaniu pięciu uczestników wzięło udział w serii 222 porównań kolorów przy użyciu specjalistycznego zestawu optycznego. Wyniki pokazały, że Olo istnieje poza znaną przestrzenią kolorów LMS. Aby porównać go z konwencjonalnymi kolorami, badacze musieli go desaturować, mieszając z białym światłem.
Niebiesko-zielony - ale z ekstremalnym nasyceniem
Olo został luźno porównany do żywego turkusu, ale pod względem intensywności przewyższa każdy znany kolor. Badani określili go jako "nieporównywalnie nasycony", "niebiesko-zielony z nutą niebieskiego" i "zapierający dech w piersiach intensywny" Badacz i współautor Ren Ng określił go jako "niewyobrażalnie nasycony" - poziom bogactwa kolorów, który wykracza daleko poza wszystko, co ekran lub druk może kiedykolwiek odtworzyć.
Możliwości na przyszłość
Konfiguracja eksperymentalna wykorzystana do ujawnienia Olo jest technicznie złożona, kosztowna i nie nadaje się jeszcze do masowej produkcji. W rezultacie może minąć trochę czasu, zanim szersza publiczność będzie mogła doświadczyć tego nowego koloru. Mimo to naukowcy widzą obiecujący potencjał w tym odkryciu. Przyszłe technologie wyświetlania mogą oferować znacznie bardziej żywe wrażenia kolorystyczne poprzez ukierunkowanie na określone receptory stożkowe w oku. Możliwe są również zastosowania w medycynie. Technika ta może pewnego dnia pomóc w leczeniu ślepoty barw lub przyspieszyć badania nad zdolnością mózgu do adaptacji i przekształcania percepcji wzrokowej.
Źródło(a)
Źródło zdjęcia: Pexels/ Michael Morse