Uwaga na Linuksa w laptopach Lenovo
Jako słowo wstępu napiszę, że BIOS/UEFI w laptopach wygląda nieco inaczej, niż rozwiązania stosowane w komputerach stacjonarnych. Dobrym przykładem, aby zrozumieć, o co chodzi, są Chromebooki (laptopy z systemem operacyjnym Chrome OS). Tam wykorzystuje się tak moduł szyfrujący TPM (co w większości przypadków blokuje możliwość instalacji innego systemu) jak i spotykane są rozwiązania stosowane dla jednego lub góra kilku modeli laptopów (można było to wyłapać przy okazji nowinek nt. Chromebooków).
Następnie trzeba doprecyzować, że nie chodzi tylko o dystrybucję Linuksa o nazwie Ubuntu. Trzeba także mieć się na baczności, mając styczność z innymi (Ubuntu powstało na bazie Debiana). Po komentarzach użytkowników i wpisach samych twórców oprogramowania widać, że nie do końca wiadomo, co jest źródłem problemu oraz jak wielu komputerów problem ten może dotyczyć. Bezpiecznie jest przyjąć, że problem zasadza się w jądrze systemu (kernel) i dobrze mieć kopię zapasową całego systemu i jego wcześniejszych a dobrze działających wydań (w internecie można znaleźć dużo narzekań na wydania 4.13.x i 4.14.x).
Ten konkretny przypadek może doprowadzić do unieruchomienia laptopa bez łatwej możliwości jego naprawy. Na szczęście problem wydaje się dotyczyć jedynie wybranych modeli laptopów marki Lenovo.
W tym miejscu pora na konkret, czyli poradnik, jak poradzić sobie z tym problemem. Można go znaleźć na forum dyskusyjnym firmy Lenovo (wątek nosi tytuł Y50 70 BIOS Can't Save Settings Or Exit).
Znalazłem także rozwiązanie, które nie wymaga zaawansowanej wiedzy o działaniu komputera oraz systemu operacyjnego. Takie, jakie działa pod Linuksem prawie za każdym razem - trzeba wykonać aktualizację systemu (pod Linuksem oznacza to zwykle aktualizację wszystkiego, co zostało zainstalowane). W przypadku użytkowników Ubuntu problem rozwiązuje kernel 4.13.0-21.24 z 18 grudnia 2017 roku (łatka jest dostępna pod hasłami Ubuntu 17.10 corrupting BIOS - many LENOVO laptops models oraz [Config] CONFIG_SPI_INTEL_SPI_PLATFORM=n).
Źródło: nasze forum