Notebookcheck Logo

Wiedeń chce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, przeznaczając 21 miliardów dolarów na pompy ciepła i energię geotermalną

Widok z góry na niektóre dzielnice miejskie - stolica Austrii inwestuje w przyjazne dla klimatu systemy grzewcze (źródło zdjęcia: miasto Wiedeń)
Widok z góry na niektóre dzielnice miejskie - stolica Austrii inwestuje w przyjazne dla klimatu systemy grzewcze (źródło zdjęcia: miasto Wiedeń)
Stolica Austrii inwestuje 21 miliardów dolarów w projekty związane z efektywnością energetyczną, aby uniezależnić się od importu gazu ziemnego z Rosji. Zamiast tego pompy ciepła, energia geotermalna i inne lokalne systemy zasilania są rozbudowywane w celu ogrzewania wiedeńskich gospodarstw domowych i instytucji.
Business Renewable

Wiedeń dąży do zakończenia trwającej od dziesięcioleci zależności od rosyjskiego gazu ziemnego. Stolica Austrii inwestuje 21 miliardów dolarów w energooszczędne rozwiązania grzewcze, w tym pompy ciepła i systemy geotermalne, do zasilania domów i budynków użyteczności publicznej. Celem https://www.wien.gv.at/stadtentwicklung/energie/pdf/phasing-out-gas.pdf jest wycofanie się z importu paliw kopalnych, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym rozwoju lokalnych i odnawialnych źródeł energii.

Wykorzystanie energii geotermalnej

Na obrzeżach Wiednia inżynierowie wiercą w poszukiwaniu głębokiego zbiornika gorącej wody znanego jako "Konglomerat Aderklaa" Projekt geotermalny, którego operatorem jest austriacki OMV AG, będzie wykorzystywał wrzącą gorącą wodę do zasilania pomp ciepła, zaopatrując 20 000 domów w energię elektryczną zrównoważone ogrzewanie ogrzewanie.

Inicjatywa ta jest częścią szerszego planu miasta mającego na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku. Wiedeń ogłosił transformację energetyczną we wrześniu 2023 r., ale ostatnie wydarzenia na świecie wzmocniły jej pilność. Rosnące ceny paliw i odmowa Kijowa przedłużenia tranzytu rosyjskiego gazu do Europy Środkowej tylko wzmocniły determinację Wiednia do zapewnienia niezależności energetycznej.

Rozbudowa jednej z największych sieci ciepłowniczych w Europie

Wiedeń podwaja wysiłki w zakresie ogrzewania miejskiego, dążąc do rozszerzenia swojej sieci na 400 000 gospodarstw domowych, co czyni ją jedną z największych w Europie. Obecnie największym źródłem ciepła w mieście jest spalarnia odpadów zaprojektowana przez znanego architekta Friedensreicha Hundertwassera, która zapewnia ogrzewanie dla 200 000 domów.

Nowe systemy pomp ciepła są dodawane do innych spalarni odpadów, a główne centrum przetwarzania odpadów w Wiedniu również zintegrowało pompę ciepła w celu dodatkowego wytwarzania energii. Ponadto miasto planuje wykorzystać ciepło z mniejszych, lokalnych źródeł. Oto kilka przykładów:

  • Centra danych: Ciepło odpadowe z serwerów Międzynarodowego Agencji Energii Atomowej Agencji Energii Atomowej i Uniwersytetu Wiedeńskiego jest wprowadzane do systemu ciepłowniczego. Samo największe centrum danych w Austrii zapewnia wystarczającą ilość ciepła, aby pokryć prawie wszystkie potrzeby grzewcze jednego z głównych szpitali w mieście.
  • Przemysł spożywczy: Słynny austriacki producent słodyczy Josef Manner & Comp. zainstalował wymienniki ciepła w celu wychwytywania nadmiaru energii z pieców. Ta odzyskana energia cieplna generuje 5 600 megawatogodzin rocznie, co wystarcza do ogrzania około 600 domów.
Szeroko zakrojona przebudowa wiedeńskich budynków może rozpocząć się w 2026 r. (Źródło zdjęcia: miasto Wiedeń)
Szeroko zakrojona przebudowa wiedeńskich budynków może rozpocząć się w 2026 r. (Źródło zdjęcia: miasto Wiedeń)

Pokonywanie wyzwań ekonomicznych

Pomimo ambitnej wizji, Wiedeń stoi przed wyzwaniami finansowymi związanymi z zapewnieniem konkurencyjności sieci ciepłowniczej. Obecnie ceny ogrzewania są powiązane z cenami gazu ziemnego, co sprawia, że długoterminowe umowy zakupu mają kluczowe znaczenie dla stabilności. Mimo to władze miasta pozostają pewne siebie.

"To jak lądowanie na Księżycu" - mówi Jürgen Czernohorszky, wiedeński radny ds. klimatu. "Ale naszym zadaniem jest podjęcie odważnych kroków w celu przekształcenia miasta na następne stulecie" Dzięki zakrojonym na szeroką skalę inwestycjom i innowacyjnym rozwiązaniom, Wiedeń stawia na przyszłość wolną od rosyjskiego gazu.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2025 02 > Wiedeń chce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, przeznaczając 21 miliardów dolarów na pompy ciepła i energię geotermalną
Nicole Dominikowski, 2025-02- 5 (Update: 2025-02- 5)