CheckMag | Windows na ARM jest z pewnością bardziej martwy niż żywy
W ciągu ostatnich 22 miesięcy Notebookcheck przetestował 10 laptopów napędzanych procesorami architektury ARM. Są to Lenovo ThinkPad X13s G1 wyróżnia się jako jedyny system z systemem Windows; cała reszta to MacBooki napędzane różnymi układami krzemowymi Apple:
- 92% - Apple Recenzja MacBook Pro 14 2021
- 92% - Apple Recenzja MacBooka Pro 13 2022 M2
- 92% - Apple Recenzja MacBook Air M2 Entry (model 13,6-calowy)
- 92% - Apple Recenzja MacBooka Air M2 (model 13,6-calowy)
- 94% - Apple Recenzja MacBooka Pro 16 2023
- 93% - Apple Recenzja MacBooka Pro 14 2023 Entry
- 92% - Apple Recenzja MacBooka Air 15 2023 M2 (model 15,3-calowy)
- 90% - Apple Recenzja MacBooka Pro 14 2023 M3
- 93% - Apple Recenzja MacBooka Pro 16 2023 M3 Max
Windows na ARM rzeczywiście umożliwił entuzjastom na całym świecie tworzenie wszelkiego rodzaju interesujących rzeczy, głównie z wykorzystaniem SBC z serii Raspberry Pi. Dlaczego więc firmy takie jak Dell i Asus unikają budowania laptopów z systemem Windows na układach ARM?
Przychodzi mi na myśl kilka powodów, z których kompatybilność oprogramowania jest jednym z bardziej godnych uwagi. Większość aplikacji Windows jest tworzona z myślą o architekturze x86, co oznacza, że nie ma możliwości uruchomienia ich na chipie ARM bez zastosowania pewnego rodzaju emulacji (czytaj, bez zauważalnego spowolnienia). Podczas gdy Mozilla szybko ogłosiła, że zacznie wydawać dedykowane kompilacje Firefoksa skompilowane specjalnie dla systemu Windows na ARM, a kilku innych znaczących twórców oprogramowania poszło w jej ślady - powiedzmy, edytor obrazów Paint.NET działa natywnie na układach ARM - większość firm nie mogła mniej dbać o próby Microsoftu, aby oderwać się od swojej odwiecznej zależności od x86.
W szczególności studia gier wydają się całkowicie ignorować Windows na ARM i mają ku temu ważny powód. Procesory graficzne wbudowane w większość układów ARM nie są imponujące, pozostając daleko w tyle za odpowiednimi kartami graficznymi, takimi jak GeForce RTX 4060 (Laptop). Do tego producenci laptopów mogą powiedzieć, że umieszczenie potężnych kart graficznych w systemie Windows na laptopach ARM sprawiłoby, że laptopy te byłyby znacznie, znacznie droższe, a przy praktycznie żadnej grze, która gwarantowałaby dobre działanie na takim systemie, nikt przy zdrowych zmysłach nie kupiłby takiego laptopa. To pętla nieszczęścia, która nie ma końca.
Podczas gdy Apple nie wykazuje zamiaru ponownego rozważenia przejścia z x86 na ARM, wygląda na to, że Microsoft może w końcu zostać zmuszony do pożegnania się z Windows na ARM, ponieważ pozwoliłoby to gigantowi technologicznemu poświęcić więcej miłości swoim podstawowym produktom i głównym odbiorcom. Na razie jest zdecydowanie za wcześnie, aby twierdzić, że Windows na ARM zostanie wycofany (tak jak Windows RT został wycofany kilka lat temu). Aby jednak projekt odniósł sukces, firmy takie jak Qualcomm muszą naprawdę zintensyfikować swoje działania w zakresie zintegrowanej grafiki, a Microsoft naprawdę musi zaangażować twórców oprogramowania. Obecnie mamy do czynienia z przypadkiem "wszystko mówimy, nic nie robimy".
Źródło(a)
Źródło zdjęcia: Kelly Sikkema na Unsplash | Microsoft | ARM