Notebookcheck Logo

Wine 1.8

Od czasu do czasu staram się informować o istotnych wydarzeniach w świecie Linuksa. Niewątpliwie warto wspomnieć o wydaniu oprogramowania Wine 1.8.

Wine pozwala na uruchamianie aplikacji stworzonych do pracy w systemie operacyjnym Windows (można uruchomić instalator i później korzystać z zainstalowanego oprogramowania) pod Linuksem (i mniej oczywiste, że pod FreeBSD, Mac OS X i Androidem też). Projekt jest nieustannie rozwijany od 1993 roku i nie jest to ani emulator, ani narzędzie do wirtualizacji (wtedy byłaby potrzebna kopia systemu Windows). Przygotowanie najnowszego wydania zajęło ostatnie 17 miesięcy i choćby z tego względu warto sobie o nim przypomnieć.

Na długiej liście zmian znalazły się m.in. implementacja DirectWrite (i wiele innych udoskonaleń związanych z czcionkami systemowymi), dodanie obsługi Direct2D (plus szersza obsługa formatów plików graficznych PNG i animowanych GIF), Direct3D 11 jest teraz obsługiwane na tym samym poziomie, co Direct3D 10, a także dodano sterownik Pulse Audio. Dużo jest też pomniejszych usprawnień, jak np. to, że Wine może być skonfigurowany do zgłaszania, że uruchomione środowisko to Windows 8.1 lub Windows 10.

Na koniec odsyłam na stronę internetową projektu, konkretnie do miejsca, skąd można pobrać opisane przeze mnie oprogramowanie Wine.

Źródło: WineHQ

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2015-12-19 (Update: 2015-12-19)