Notebookcheck Logo

Wodór z obornika: maksymalna wydajność dzięki nowej technologii

Obornik, plewy i łuski mogą przyczynić się do transformacji energetycznej i uczynić rolników bardziej niezależnymi. (Zdjęcie: Jenny Fontaine/UIC)
Obornik, plewy i łuski mogą przyczynić się do transformacji energetycznej i uczynić rolników bardziej niezależnymi. (Zdjęcie: Jenny Fontaine/UIC)
Jako paliwo - zwłaszcza dla dużych maszyn - wodór prawdopodobnie będzie miał kluczowe znaczenie w przyszłości. Jednak jego produkcja jest kosztowna i brudna, co bioodpady mogą gwałtownie zmienić.
Renewable Science

Jakby scena z "Powrotu do przyszłości II" z 1989 roku miała w sobie coś proroczego. Doc Brown poszukuje odpadów organicznych do zasilania wehikułu czasu, który z pewnością potrzebuje dużo energii.

Jeśli naukowcy z University of Illinois Chicago postawią na swoim, nie pozostanie to już dłużej science fiction. Zamiast tego prezentują oni metodę, która redukuje energię elektryczną wymaganą do produkcji czystego wodoru do ułamka procenta poprzez dodanie tak zwanego biowęgla.

Wodór jest poszukiwany, ponieważ ma niezwykle wysoką gęstość energii, która jest trzykrotnie wyższa niż w przypadku benzyny. Niestety, najłatwiejszym sposobem jego produkcji jest wykorzystanie gazu ziemnego, co nie brzmi jak zrównoważone rozwiązanie.

Hydroliza również nie jest optymalnym podejściem. Oprócz związanego z tym wysiłku, główną przeszkodą w ekonomicznym wykorzystaniu jest wysoki nakład energii. Tylko duża nadwyżka energii, która tak naprawdę nie może być pożądana, stanowiłaby tutaj remedium.

Jeśli jednak do reakcji zostanie dodane źródło węgla, zapotrzebowanie na energię elektryczną może zostać znacznie zmniejszone. Problem: Do tej pory wykorzystywano do tego głównie węgiel. W procesie tym uwalniany jest również CO2.

Zamiast tego naukowcy szukali łatwiej dostępnego źródła i znaleźli sieczkę z groszku cukrowego, pozostałości konopi, odpady papierowe i krowie łajno. Wzbogacony kwasem siarkowym, wytwarza rodzaj biowęgla.

Wszystkie testowane gatunki były w stanie znacznie zwiększyć wydajność procesu hydrolizy. Najlepsze wyniki osiągnięto w przypadku krowiego łajna. Zapotrzebowanie na energię elektryczną zostało zmniejszone o ponad 80 procent. W teście laboratoryjnym wystarczyło pojedyncze ogniwo słoneczne o napięciu 0,5 V i natężeniu 15 miliamperów. To mniej energii niż zapewnia mała bateria AA.

Obecnie planowane jest zwiększenie skali produkcji w celu uzyskania znacznych ilości wodoru. Zidentyfikowano już jeden obszar zastosowań: maszyny rolnicze wymagają dużych ilości paliwa, więc wodór jest dobrym wyborem. A rolnicy mają bardzo tani dostęp do odpadów organicznych.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 06 > Wodór z obornika: maksymalna wydajność dzięki nowej technologii
Mario Petzold, 2024-06- 5 (Update: 2024-06- 5)