Wojsko USA wyposaża myśliwce F-16 w sterowanie AI: Pierwszy samolot planowany na 2028 r
W bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii amerykańskie wojsko przeprowadziło niedawno pierwszy oficjalny lot testowy myśliwca sterowanego przez sztuczną inteligencję (AI). Obecnych było tylko kilku wybranych przedstawicieli mediów, takich jak Associated Pressbyli obecni. Podczas tego wydarzenia Siły Powietrzne dały jasno do zrozumienia, że samoloty napędzane sztuczną inteligencją będą przyszłością amerykańskiej obrony powietrznej.
Chociaż system wykonał tylko dwa tuziny rzeczywistych lotów od czasu swojego dziewiczego lotu we wrześniu 2023 r., Sekretarz Sił Powietrznych Frank Kendall zasiadł w samolocie jako pasażer. Było to możliwe, ponieważ oprogramowanie szybko się uczyło w ostatnich miesiącach i podobno jest już lepsze niż niektórzy ludzcy piloci myśliwców. Inny F-16 z prawdziwym pilotem również wziął udział w godzinnym locie testowym. Oba samoloty próbowały prześcignąć drugi, aby znaleźć się w pozycji podatnej na atak.
Pierwsze maszyny wkrótce trafią do produkcji
Zastosowana sztuczna inteligencja najpierw uczy się z pomocą symulatora, a następnie testuje swoje wnioski w rzeczywistych operacjach lotniczych. Wyniki te są następnie przesyłane z powrotem do symulatora, aby sztuczna inteligencja mogła kontynuować naukę. Jak dotąd Stany Zjednoczone wydają się być jedynym krajem, który wykorzystuje samoloty wojskowe kontrolowane przez sztuczną inteligencję w prawdziwych operacjach. Chiny ze swojej strony również rozwijają tę technologię. Jak dotąd nie ma jednak dowodów na to, że Chińczycy byli w stanie wykorzystać tę technologię poza symulatorem. Niemniej jednak Stany Zjednoczone są świadome konkurencji, a Siły Powietrzne planują wystrzelić pierwszy nienazwany samolot już w 2028 roku. W sumie planowana jest flota ponad 1000 samolotów. Kandall uzasadnił te plany, mówiąc, że brak takiej technologii stanowi obecnie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jednak niektóre organizacje humanitarne, takie jak Czerwony Krzyż, ostrzegają, że sztuczna inteligencja może w przyszłości podejmować niezależne decyzje dotyczące użycia broni. Według Kandalla, system będzie monitorowany przez ludzi przez cały czas używania broni.
Decyzja Sił Powietrznych, by w przyszłości polegać na sztucznej inteligencji zamiast na prawdziwych ludziach, ma jeszcze jeden powód: oszczędność kosztów. Ponieważ Siły Powietrzne muszą ściśle kontrolować swój budżet po kilku dużych wydatkach, plan zakłada budowę mniejszych i tańszych samolotów w przyszłości. Będzie to możliwe, jeśli pilot nie będzie już musiał być brany pod uwagę przy projektowaniu samolotu.