Microsoft zakończy bezpłatne wsparcie dla systemu Windows 10 na stronie 14 października 2025 raktualizacje zabezpieczeń będą dostarczane tylko użytkownikom płacącym po tej dacie. Większość w miarę aktualnych komputerów (Intel Core 8000 lub AMD Ryzen 3000 lub nowszych) można zaktualizować do systemu Windows 11, a aktualizacja powinna być w większości przypadków bezpłatna.
Jeśli ani Windows 11, ani płatne wsparcie (maks. 3 lata) po 14 października nie wchodzi w grę, jedynym sposobem na spokojne korzystanie z komputera jest przejście na inny system operacyjny. Liczne dystrybucje Linuksa (np. Ubuntu, Fedora, Mint, EndeavourOS, Pop!_OS) i ChromeOS Flex można uznać za alternatywy.
Linux i ChromeOS Flex - darmowe systemy operacyjne
Wszystkie popularne dystrybucje Linuksa można uznać za pełnoprawne zamienniki systemu Windows. Dostępne są wszystkie typowe aplikacje (np. edytor tekstu, obróbka zdjęć). Nawet granie w gry nie stanowi już większego problemu z Linuksem. Użytkownicy muszą jednak zapoznać się z systemem operacyjnym i jego obsługą.
ChromeOS Flex od Google nie jest zamiennikiem 1:1 dla Windows 10. System operacyjny, który został zaprojektowany do korzystania z usług i aplikacji opartych na chmurze, działa całkiem płynnie na stosunkowo słabym lub starym sprzęcie. Do korzystania z systemu operacyjnego wymagane jest konto Google i połączenie internetowe. Niedawno przyjrzeliśmy się bliżej ChromeOS Flex i zainstalowaliśmy go na 10-letnim Lenovo ThinkPad L540.
Podczas gdy Linux powinien działać płynnie na większości komputerów z ostatnich 10-15 lat, niekoniecznie dotyczy to ChromeOS Flex. Google ma listę urządzeń certyfikowanych dla tego systemu operacyjnegote, których nie ma na liście, niekoniecznie są wykluczone. Jedynym sposobem, by się o tym przekonać, jest wypróbowanie systemu.
Systemy na żywo działają bez instalacji
Jeśli chcą Państwo wypróbować wspomniane systemy operacyjne, nie trzeba ich instalować. Zarówno ChromeOS Flex, jak i wiele dystrybucji Linuksa mogą być używane jako systemy na żywo, dzięki czemu system operacyjny jest uruchamiany bezpośrednio z pamięci USB. Obrazy wymagane do utworzenia dysku rozruchowego USB dla wyżej wymienionych systemów operacyjnych można znaleźć tutaj: Ubuntu, Fedora, Linux Mint, ChromeOS Flex.
Uwaga: Aby uniknąć potencjalnych problemów, należy wyłączyć funkcję "Secure Boot" w BIOS-ie komputera. W przeciwnym razie proces rozruchu w wielu przypadkach nie będzie działał prawidłowo.
Proszę utworzyć nośnik instalacyjny i uruchomić komputer
Obraz systemu operacyjnego jest przenoszony na pamięć USB (min. 16 GB) za pomocą bezpłatnego narzędzia "Rufus" (tworzy bootowalne dyski USB). Konfiguracja jest bardzo prosta. Po zakończeniu, należy podłączyć USB do komputera docelowego, włączyć go, wywołać menu rozruchowe i skonfigurować go tak, aby uruchamiał się bezpośrednio z USB. Dostęp do menu rozruchowego można często uzyskać za pomocą klawisza "F12", ale może się on różnić w przypadku niektórych modeli.