Współpraca firm AMD i Xilinx przy HBM
Na początek wyjaśnienie, że Xilinx to amerykańska firma z długą historią w branży sięgającą 1984 roku (wtedy powstała). Ważniejsze jest jednak to, że odpowiada za wynalezienie scalaka o nazwie FPGA (field-programmable gate array), który można spotkać w zasadzie w każdej branży - w skrócie to bardzo popularne rozwiązanie stosowane powszechnie od bardzo dawna.
Wracając do tytułowej kwestii, pracy nad zastosowaniem HBM, to wyszło na jaw, iż firmy AMD i Xilinx ściśle współpracują. Celem jest uzyskiwanie coraz większej przepustowości (to się liczy w tego typu pamięci) i oczywiście zachowanie przy tym stabilnej pracy całego urządzenia, jakim jest komputer. Firma Xilinx ma na tym polu osiągnięcia na skalę globalną - m.in. Xilinx Virtex UltraScale+ VU37P (układ scalony FPGA z 8 GB pamięci HBM2 o przepustowości 460 GB/s).
Trzeba podkreślić, że obie firmy widzą przyszłość w heterogeniczności (np. AMD HSA, czyli Heterogeneous System Architecture). Taki system potrzebuje do sprawnego i szybkiego działania szybkiej pamięci, jak np. HBM kolejnych generacji. Bez niej mała przepustowość staje się wąskim gardłem i procesor niepotrzebnie czeka na odpowiedź, zamiast cały czas być pod obciążeniem (mieć zajęcie).
Źródło: Fudzilla