Wyciekłe szczegóły tabletu Pixel 3 ujawniają, że będzie on miał dwa porty USB-C, ale gorszy układ Tensor G6
Po przerwie, Google powróciło na scenę tabletów w 2023 roku, wprowadzając na rynek Pixel Tablet. Chociaż nie ogłosił jeszcze następcy, pojawiły się szczegóły dotyczące Pixel Tablet 3. Ten przeciek nie tylko ujawnia szczegóły dotyczące Pixel Tablet 3, ale także ujawnia, że Google ma długoterminowe plany dotyczące swoich tabletów.
Tablet Pixel(obecnie dostępny na Amazon za 319 USD) nie jest podobny do większości tabletów, ponieważ ma stację dokującą do ładowania głośników, która pozwala mu przekształcić się w inteligentny wyświetlacz, taki jak Google Nest Hub Max. Tablet łączy się z tą stacją dokującą za pomocą zestawu pinów pogo z tyłu, który w rzeczywistości jest połączeniem USB 2.0.
Nowy przeciek zgłoszony przez Android Authority ujawnił, że Pixel Tablet 3 zachowa kołki pogo, co oznacza, że powinien mieć stację dokującą. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to ta sama stacja dokująca, co w przypadku tabletu Pixel, czy też nowa. Jednak szpilki pogo nie są głównym tematem raportu.
Według źródła, dokument ujawnił, że tablet, który ma zostać wprowadzony na rynek w 2027 roku, będzie miał drugi port USB-C. W dokumencie wyraźnie wspomniano, że układ Tensor G6 będzie miał drugi kontroler USB-C do zastosowań tylko w tabletach
.
Mówi się, że ten dodatkowy port spełnia specyfikacje USB 3.2 i obsługuje wyjście DisplayPort, umożliwiając użytkownikom podłączenie do dwóch wyświetlaczy (z połączeniem łańcuchowym). Liczba podłączonych wyświetlaczy może sięgać nawet czterech, jeśli użytkownik podłączy dwa wyświetlacze do drugiego portu USB-C. Mówi się, że połączenia dla portu znajdują się fizycznie po przeciwnej stronie chipu, aby ułatwić prowadzenie sygnału dla tabletów.
Dodanie drugiego portu USB-C może wskazywać na to, że Pixel Tablet 3 będzie bardziej produktywnym urządzeniem niż jego poprzednik. Będzie to jednak oznaczać, że Android będzie musiał również zyskać kilka poważnych funkcji zwiększających produktywność, aby warto było go używać jako stacjonarnego systemu operacyjnego.
Oprócz informacji o dodatkowym porcie USB-C w Pixel Tablet 3, Android Authority ujawnił również szczegóły dotyczące chipsetu Tensor, który będzie go zasilał. Informacje pochodzą również z materiałów, które wyciekły z zespołu Google gChips.
Dokumenty ujawniają, że Tensor G6 będzie zasilał wiele urządzeń Pixel opisanych jako Premium 26
, Base 26
, Fold 26
i Entry Phone 27
. Urządzenia te to prawdopodobnie odpowiednio Pixel 11 Pro, Pixel 11, Pixel 11 Pro Fold i Pixel 11a.
Istnieje również tablet Pixel 27
, który uważa się za Pixel Tablet 3. Oznacza to, że Pixel Tablet 2 powinien pojawić się w przyszłym roku, a między tabletami Pixel będzie dwuletnia przerwa. Można również wywnioskować, że Pixel Tablet 3 prawdopodobnie pojawi się przed Pixel 12 w 2027 roku. Co ciekawsze, Tensor G6 wewnątrz Pixel Tablet 3 i Pixel 11a nie będzie tak potężny jak ten w serii Pixel 11.
Chociaż nie powinno to być dużym zaskoczeniem, ponieważ Google już używa mniej wydajną wersję swoich procesorów Tensor w serii Pixel A, ten przypadek jest nieco inny. Chipsety Google Tensor zostały wyprodukowane przez odlewnię Samsunga, która wykorzystuje dwa różne pakiety - iPoP i FOPLP. Chipy Tensor z pakietem iPoP są tańsze w produkcji, ale nie są tak wydajne jak te z FOPLP.
Jednakże, Google przełącza się na TSMC do produkcji swoich chipów Tensor i nie będzie opcji dla dwóch różnych pakietów. Jak więc będzie różnicować chipy pod względem wydajności? Według źródła, Google rozważa połączenie wadliwych części TPU z chipami, które powinny zostać odrzucone. Chipy te będą zatem miały obniżoną wydajność AI, co odróżni je od lepszych chipów.
Zakłada się, że efektem tej obniżonej wydajności AI będzie niedostępność niektórych funkcji AI na urządzeniach zasilanych przez gorsze chipy lub być może powolne działanie funkcji AI. Oprócz gorszej wersji Tensor G6, oczekuje się również, że wystąpią różnice w pamięci RAM między głównymi telefonami Pixel, serią Pixel A i tabletem Pixel, co również powinno wpłynąć na wydajność.