Wydobycie energii odnawialnej zagraża afrykańskim małpom człekokształtnym - 2/3 wszystkich naczelnych zagrożonych wyginięciem
Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej i odejście od paliw kopalnych ma zasadnicze znaczenie dla udanej transformacji energetycznej. Jednak masowe wydobycie minerałów, takich jak miedź, lit i kobalt, zagraża przetrwaniu około jednej trzeciej afrykańskich małp człekokształtnych.
Należą do nich goryle i orangutany, ale bonobo i szympansy są również zagrożone przez niszczenie afrykańskich lasów tropikalnych. Znajduje się tam około 30 procent światowych zasobów mineralnych, takich jak te potrzebne do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych i telefonów lub paneli słonecznych do elektrowni balkonowych. W badaniu opublikowanym w Science Advancesnaukowcy piszą:
Afryka doświadcza bezprecedensowego boomu wydobywczego zagrażającego populacjom dzikich zwierząt i całym ekosystemom.
Nadmierna eksploatacja przez górnictwo zanieczyszcza również pozostałe lasy i jest główną przyczyną wybuchów chorób wśród zwierząt. Innym problemem jest to, że drogi potrzebne do dotarcia do kopalni i transportu dają kłusownikom łatwiejszy dostęp do naczelnych, z których dwie trzecie są już zagrożone wyginięciem. Starszy naukowiec dr Jessica Junker z organizacji non-profit zajmującej się ochroną przyrody Re:wild, radzi ludziom, aby ograniczyli konsumpcję:
Odejście od paliw kopalnych jest dobre dla klimatu, ale musi odbywać się w sposób, który nie zagraża różnorodności biologicznej. W obecnej formie może to być nawet sprzeczne z celami środowiskowymi, do których dążymy. Kluczowe jest, aby wszyscy przyjęli postawę ograniczonej konsumpcji.
W badaniu przeprowadzonym we współpracy z naukowcami z Niemieckiego Centrum Badań nad Różnorodnością Biologiczną i Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze wykorzystano dane dotyczące kopalni w 17 krajach afrykańskich, przy czym sytuacja jest szczególnie poważna w zachodnich częściach kraju. Na przykład w Gwinei ponad 83% szympansów jest zagrożonych wyginięciem.
Firmy wydobywcze muszą skupić się na unikaniu wpływu na małpy człekokształtne w jak największym stopniu i stosować offset w ostateczności, ponieważ obecnie nie ma przykładu udanego offsetu dla małp człekokształtnych.
- Dr Genevieve Campbell z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, która jest również starszym badaczem w Re:wild