CheckMag | Wykres upadku procesorów graficznych MX firmy Nvidia w sześciu laptopach
MX150: Okres świetności
Acer Aspire 5 był jednym z pierwszych laptopów wyposażonych w procesor MX150mocny debiut, który pokazał, że jest on znacznie mocniejszy niż zintegrowana grafika i z pewnością bardziej wydajny niż inne dyskretne. Oczywiście nie był on w stanie dorównać mocniejszym kartom graficznym - ale przy obniżonych ustawieniach lub w starszych grach radził sobie zadziwiająco dobrze, a 8:30-godzinny czas pracy na baterii był doskonały jak na tamte czasy.
MX250: Pojawiają się pierwsze pęknięcia
Procesory w Lenovo 2019 IdeaPad S540 miał dwukrotnie większą liczbę rdzeni niż starszy Acer Aspire - ale MX250 w wersji z grafiką Nvidii był niemal identyczny z MX150, z zaledwie 3% wyższymi częstotliwościami taktowania, aby pokazać przez dwa lata. Oba z nich mierzyły się teraz z procesorami Ryzen od AMD, które naprawdę zaczynały rozpalać rynek swoją drugą generacją. Chociaż model Ryzen był zauważalnie mniej wydajny i wydajniejszy w grach, nagle przewaga Nvidii w segmencie low-end nie wyglądała już tak niepodważalnie.
MX350: utknął pośrodku
Seria Ryzen 4000 przyniosła duży skok w wydajności graficznej i wydajności; laptopy takie jak Yoga Slim 7mogły dorównać lub pokonać MX150 i 250, a wszystko, czym Nvidia musiała odpowiedzieć, to.. MX350. Przejście z GT 1030 na okrojoną GTX 1050 było skromnym ulepszeniem, które ledwo utrzymało ją na prowadzeniu w stosunku do Vega AMD. Ale Vega nie była jedynym wyzwaniem, z którym trzeba było się zmierzyć - na scenie pojawiła się również grafika Intel Iris Xe. Choć jej sterowniki z pewnością wymagałyby pracy, 11. generacja "Tiger Lake" przyniosła jeszcze większe ulepszenia - a MX350 w maszynach takich jak Vivobook 15 K513EQmoże mieć trudności z osiągnięciem przewagi.
MX450: Za mało, za późno?
Dopiero pod koniec 2020 roku Nvidia rzuciła swojej słabej marce laptopów klasy podstawowej prawdziwą kość. Model MX450 radykalnie przewyższył swoich poprzedników - choć nadal był to swego rodzaju komplement. Architektura Turing, na której był oparty, zbliżała się do swoich trzecich urodzin i czasami z trudem uzasadniała swoje istnienie, udowadniając, że jestmniej wydajny niż GTX 1650, na którym był oparty. Do czasu, gdy Zenbook Flip 15 Q508U pojawił się pod koniec swojego cyklu życia, układy z serii Ryzen 6000 były już dostępne, a ich zintegrowana grafika oparta na RDNA2 najwyraźniej w końcu położyła MX450 do łóżka...
Zaginiony w akcji
...i wydaje się, że nic tak naprawdę nie obudziło się, by zająć jego miejsce. Minęły prawie dwa lata, odkąd Nvidia ogłosiła MX550 i MX570, rzekome kontynuacje tej serii, ale wydaje się, że żadna z nich tak naprawdę nie zmaterializowała się na otwartym rynku, z tylko jednym modelem https://www.notebookcheck.net/586934.0.htmltego drugiego dostrzeżono na wolności. Wydaje się, że obie karty osiągnęły pułap tego, na co mogą sobie pozwolić w dążeniu do utrzymania przewagi w zakresie wydajności; zwiększenie poboru mocy (i tak już dalekiego od 15-25 W w MX150) lub zwiększenie ich marnej alokacji pamięci groziłoby wkroczeniem na terytorium RTX 3050 firmy Nvidia.
Ostatecznie, choć wydaje się, że karty graficzne MX wymarły, trudno powiedzieć, że będzie ich brakować. W końcu zostały pokonane - ich nisza, dla konsumentów chcących czegoś szybszego niż zintegrowana grafika, ale szczuplejszego niż karta graficzna klasy 50 - po prostu skurczyła się, aż zniknęła.
I cóż, posiadanie tylko 2 GB pamięci vRAM w generacji konsol, która obciąża karty graficzne z czterokrotnie większą ilością, prawdopodobnie nie pomogło.
Źródło(a)
Nvidia i własne