Wysokowydajne perowskitowe ogniwo słoneczne o przyzwoitej długoterminowej trwałości odsłonięte
Organiczne ogniwa słoneczne z perowskitem mają wyjątkowe właściwości. Mogą one przekształcać światło słoneczne w energię elektryczną z wydajnością na poziomie 20%. Ponieważ są one również półprzezroczyste, można pod nimi zamontować konwencjonalne ogniwo słoneczne na bazie krzemu.
Razem, taki tandem może osiągnąć nawet ponad 30-procentową wydajność. Istnieją również perowskitowe moduły słoneczne, które działają na niemal stabilnym poziomie wydajności przez 25 lat. Jedyną rzeczą, która nie była jeszcze dostępna, jest połączenie wydajności i trwałości, co może zmienić opracowany przez Hong Kong University of Science and Technology może się zmienić.
Nowy materiał, a raczej nowy dodatek w postaci halogenków o wyjątkowo wysokiej elektroujemności, zapewnia unikalną strukturę krystaliczną i jednocześnie wysoką wydajność.
Nowa struktura, znana technologia
Skutkuje to również zmodyfikowaną powierzchnią, która pozostaje bolącym punktem i musi być uszczelniona tak doskonale, jak to tylko możliwe. W tym przypadku naukowcy skoncentrowali się na różnych aminach, zasadniczo amoniaku z dodatkami węglowodorowymi, i zastosowali je w różnych kombinacjach do pasywacji.
I odnieśli spory sukces: nowy typ ogniw ukończył typowy test długoterminowy dla modułów fotowoltaicznych z 95 procentami swojej pierwotnej wydajności. W zależności od konkretnej struktury, było to nieco poniżej 20 procent. Dla porównania, obecnie najdłużej działające ogniwa perowskitowe mogą osiągnąć jedynie od 10 do 12 procent wydajności. Biorąc pod uwagę zwykłe pogorszenie w warunkach zewnętrznych w porównaniu z testami laboratoryjnymi, nadal istnieje wyjątkowy wzrost wydajności o ponad 50 procent.
Jednocześnie technologia uszczelniania powierzchni opiera się na tej samej zasadzie i procedurze, co optymalizacja powierzchni półprzewodników. Według autorów badania, produkcja przemysłowa powinna być zatem bezproblemowa.