ZLUDA umożliwia obsługę bibliotek CUDA firmy Nvidia na procesorach graficznych AMD z wydajnością zbliżoną do natywnej
Pozycja Nvidii na rynku akceleratorów sztucznej inteligencji wynika głównie z oprogramowania, które zostało zaprogramowane dla bibliotek CUDA. Platforma AMD ROCm stanowi realną alternatywę, ale niezbyt wielu twórców oprogramowania jest skłonnych do ponownego kodowania od zera. Na szczęście, dzięki staraniom AMD w ciągu ostatnich kilku lat, istnieje rozwiązanie, które pozwala ROCm na obsługę kodu CUDA poprzez projekt portowania open-source o nazwie ZLUDA.
Początkowo twórcy projektu ZLUDA rozpoczęli działalność w 2020 roku od portowania CUDA dla Procesorów graficznych Intelaale przedsięwzięcie napotkało trudności techniczne, więc zostało wstrzymane na czas nieokreślony. W 2022 roku AMD skontaktowało się z szefem projektu, Andrzeyem Janikiem, i do niedawna ZLUDA koncentrowała się na Procesorach graficznych Radeon. Jednak z nieznanych powodów AMD zdecydowało się zaprzestać finansowania tego projektu i rozwiązać umowę z Janikiem kilka miesięcy temu. Na szczęście Janik zawarł klauzulę, która pozwoliłaby mu opublikować kod jako open-source, gdyby rozwiązanie umowy zostało wyegzekwowane.
Z testów przeprowadzonych przez Phoronix wynika, że aplikacje CUDA mogą działać niemal z natywną wydajnością na ZLUDA bez konieczności przekodowywania. Jak zauważył Phoronix, nawet własnościowe renderery CUDA mogą teraz działać na procesorach graficznych Radeon. Nadal istnieją pewne funkcje, które nie są w pełni obsługiwane, takie jak Nvidia OptiX lub kod asemblera PTX. Projekt posiada licencje Apache 2.0 i MIT, a ponadto obsługuje język programowania Rust język programowania.
Chociaż AMD może nie zapewniać oficjalnego wsparcia dla CUDA, deweloperzy mogą teraz używać ZLUDA na wszystkich procesorach graficznych AMD, w tym na Instinct MI300 Akceleratory sztucznej inteligencji. Jeśli zewnętrzni programiści będą nadal ulepszać ZLUDA, aby w pełni obsługiwać wszystkie funkcje CUDA, wkrótce możemy zaobserwować zwiększone zapotrzebowanie na procesory graficzne AMD jako alternatywę dla akceleratorów sztucznej inteligencji Nvidii Akceleratorów AI firmy Nvidia które obecnie są bardzo trudne do zdobycia.
Proszę kupić kartę graficzną XFX Speedster MERC310 AMD Radeon RX 7900XT Black Gaming GPU na Amazon