Zespół hakerów sprzętowych uruchamia GTA Vice City na routerze WiFi TP-Link, dodając kartę graficzną AMD Radeon
Routery bezprzewodowe są wyposażone w bardziej wydajne procesory, niż mogłoby się wydawać. W końcu router WiFi musi sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na szybszy ruch sieciowy, co wymaga stosunkowo dużej mocy obliczeniowej. Dobrym przykładem w tym względzie może być TP-Link WDR4900, który został zmodyfikowany przez hakerów sprzętowych z KittenLabs w celu uruchomienia klasycznego GTA Vice City.
Bezprzewodowy router został wydany w 2013 roku i jest wyposażony w procesor PowerPC e500v2. Ten interesujący procesor różni się od typowego ARM i MIPS w innych routerach, ponieważ oferuje pełną 36-bitową przestrzeń adresową i dobry poziom wydajności.
Ponadto, jak zauważa grupa DIY modding, procesor PowerPC e500v2 posiada doskonałe kontrolery PCIe. Dzięki temu routery WiFi TP-Link TL-WDR4XXX stały się bardzo popularne na scenie moddingowej, ciesząc się ciągłym wsparciem ze strony oprogramowania open-source takich jak DD-WRT, Tomato i OpenWrt.
Podczas gdy procesor routera WiFi TP-Link oferował również wiele opcji łączności, gniazdo PCIe nie było szczególnie przyjazne dla GPU. Tak więc, aby podłączyć eGPUkittenLabs wyciął ścieżki PCIe z procesora i podłączył specjalnie zaprojektowaną płytkę PCB mini PCIe. Następnie modderzy DIY uruchomili wersję Debian Linux na routerze bezprzewodowym, który miał włączone dodatkowe jądra, aby zaoferować obsługę sterowników graficznych AMD.
Początkowo hakerzy planowali uruchomić nowoczesną kartę graficzną AMD Radeon RX 570 GPUale KittenLabs napotkał problemy z kompatybilnością sterowników. Później GPU został zmieniony na Radeon HD 7470 ze starszymi sterownikami. Chociaż jest to bardzo przestarzała karta graficzna, zdecydowanie ma to, czego potrzeba, aby uruchomić klasyczne gry na PC, takie jak GTA Vice City.
Warto jednak zauważyć, że modderzy musieli uruchomić specjalną wersję gry dla architektury procesora PowerPC. Wymagało to również sporo majsterkowania przy oprogramowaniu, aby wszystko działało. Nawet pomimo tego, ten projekt DIY jest zdecydowanie interesującym osiągnięciem zespołu. Aby dowiedzieć się więcej o projekcie, mogą Państwo przeczytać szczegółowy blog autorstwa KittenLabs, który można znaleźć pod tym linkiem lub obejrzeć wideo załączone poniżej.
Obudowę Razer Core X Chroma eGPU można nabyć w sklepie Amazon
Źródło(a)
KittenLabs przez: Tom's Hardware, VideoCardz