Zestaw narzędzi JavaScript Bun 1.1 zapewnia lepszą wydajność i debiutuje w systemie Windows
Pomimo niewielkiego skoku do wersji 1.1, w najnowszej wersji "wszechstronnego zestawu narzędzi do uruchamiania, budowania, testowania i debugowania JavaScript i TypeScript" dokonano ponad 17000 commitów. Bun 1.1, który według deweloperów może być używany do wszystkiego, od małych skryptów po aplikacje full-stack, ma być jeszcze bardziej stabilny i oferować lepszą kompatybilność z popularnym środowiskiem wykonawczym JavaScript Node.js.
Największą nowością w środowisku uruchomieniowym JavaScript Bun 1.1 jest obsługa systemów Windows 10 i 11, które wcześniej obsługiwały systemy Linux i macOS. "Bun na Windows składa się w 98 procentach z naszego własnego zestawu testów dla Bun na macOS i Linux. Oznacza to, że wszystko, począwszy od środowiska uruchomieniowego, narzędzia do uruchamiania testów, menedżera pakietów, bundlera - wszystko działa w systemie Windows" - wyjaśnia zespół programistów Bun w poście na blogu https://bun.sh/blog/bun-v1.1 na temat wersji 1.1.
Środowisko uruchomieniowe jest instalowane w systemie Windows za pomocą następującego polecenia terminala:
powershell -c "irm bun.sh/install.ps1 | iex".
Bun jest dostarczany z menedżerem pakietów, który jest kompatybilny z menedżerem pakietów Node.js npm i według twórców powinien działać znacznie wydajniej w systemie Windows niż przędza i npm. Wywołania API powinny być również szybsze niż w przypadku konkurencyjnego Node.js. Na przykład zapytanie systemu plików "fs.readdir()" powinno działać o 58% szybciej z Bun 1.1 na Windows niż porównywalna instalacja Node.js w systemie operacyjnym Microsoft.
Bun ma stać się w przyszłości zamiennikiem Node.js, a wersja 1.1 środowiska uruchomieniowego JavaScript wprowadza liczne ulepszenia i poprawki do obsługi API Node.js. Obejmują one interfejs "node:http2" dla żądań HTTP/2 oraz przeniesienie parsera Date silnika V8 JavaScript do Bun, dzięki czemu wywołania API Date.parse() i new Date() zwracają teraz identyczne wyniki w Bun 1.1 i Node.js.
Przegląd zmian w Bun 1.1 można znaleźć pod adresem w szczegółowym wpisie na blogu przez zespół programistów.