Zewnętrzny radiator pomaga MacBookowi Air z Apple M3 osiągnąć znacznie lepszą wydajność
Jak już nasz szczegółowy test macBooka Air z Apple M3(ok. 1 010 euro na Amazonie), wydajność pod ciągłym obciążeniem wypada znacznie gorzej niż w przypadku 14-calowego MacBooka Pro opartego na tym samym układzie ARM - zarówno procesor, jak i grafika działają o około jedną czwartą szybciej w połączeniu z aktywnym wentylatorem.
Jak pokazuje nowy test przeprowadzony przez Max Tech wydajność GPU spada nawet do około połowy przy ciągłym obciążeniu, gdy wyświetlacz MacBooka Air jest zamknięty, a Ultrabook jest używany z zewnętrznym monitorem. Problem ten jest stosunkowo łatwy do uniknięcia, ponieważ w połączeniu z zewnętrznym radiatorem od Svalt, szczytowa wydajność Apple M3 może być utrzymana nawet pod ciągłym obciążeniem - przynajmniej prawie, wydajność GPU spada o około 10 procent nawet z masywnym radiatorem.
Jeśli regularnie korzystają Państwo z MacBooka Air przy biurku, gdy jest on zamknięty, może warto zastosować odpowiedni radiator, ponieważ, jak pokazuje bardziej praktyczny test, na przykład eksport Lightrooma można ukończyć w czasie krótszym o połowę z radiatorem.
W przypadku bardziej mobilnego rozwiązania, Max Tech przykleja podkładki termiczne nad obszarem, w którym znajduje się SoC, aby wypełnić lukę między radiatorem a spodem obudowy - poprawia to chłodzenie, a tym samym wydajność, ale może również zwiększyć temperaturę spodu obudowy i nie jest zalecane, jeśli MacBook Air jest często używany na kolanach. Choć MacBook Air wypada imponująco w porównaniu do innych pasywnie chłodzonych laptopów, test ten pokazuje potencjał, jaki Ultrabook mógłby mieć dzięki bardziej efektywnemu rozwiązaniu chłodzącemu.