ZimaCube: Udana kampania na Kickstarterze dobiega końca
Nowy ZimaCube, rodzaj osobistego NAS-a (sieciowej pamięci masowej) do budowania własnej chmury, również opiera się na tych cechach. Opis ten jest jednak niewystarczający, ponieważ elastyczne oprogramowanie i sprzęt, wraz z połączeniem PCIe, prawdopodobnie sprawią, że ZimaCube będzie znacznie bardziej elastyczny niż inne główne konkurencyjne produkty, zachęcając tym samym potencjalnych użytkowników do wypróbowania go i stworzenia różnorodnych projektów.
NAS jest jak dotąd najdroższym i być może najbardziej ambitnym produktem producenta. Standardowa wersja kosztuje 699 dolarów, natomiast jeszcze potężniejszy ZimaCube Pro kosztuje 1199 dolarów.
ZimaCube jest zasadniczo osobistą pamięcią masową NAS w kształcie sześcianu do tworzenia kopii zapasowych danych i projektów. W ofercie znajduje się model standardowy oraz ZimaCube Pro. Ten ostatni jest dostarczany z pakietem Creator Pack, który obejmuje Nvidia Quadro RTX A2000 12GB profesjonalną kartę graficzną. Ale najpierw najważniejsze.
Standardowa wersja ZimaCube wyposażona jest w 4-rdzeniowy Procesor Intel N100 o taktowaniu 3,4 GHz. Z drugiej strony, model Pro zawiera 10-rdzeniowy procesor Intel Core i5-1235U o taktowaniu do 4,4 GHz. Podczas gdy model Pro posiada 64 GB pamięci RAM (2x 32 GB), zwykły ZimaCube ma do dyspozycji 1x 16 GB.
Najważniejszym aspektem NAS-a jest z pewnością pamięć. Oba modele oferują 6 wnęk na dyski twarde (6+1). Ponadto każdy NAS posiada wewnętrzną pamięć systemową w postaci dysku SSD o pojemności 256 GB. W standardowym modelu znajdują się dwa dodatkowe gniazda M.2, podczas gdy model Pro ma również 2 gniazda NVMe na pokładzie oraz 4 zewnętrzne złącza NVMe. Oznacza to, że można podłączyć praktycznie wszystkie urządzenia pamięci masowej, od 2,5- do 3,5-calowych dysków twardych, 2,5-calowych dysków SSD i dysków SSD NVMe.
ZimaCube ma dwa porty 2,5 Gb/s do połączeń sieciowych, podczas gdy Pro ma cztery porty. Są też różne porty USB A i C, ale tylko model Pro ma dwa porty Thunderbolt 4. Jak zwykle w przypadku producenta IceWhale, jest jeden slot PCIe (Gen3 x 4) dla niemal nieograniczonych możliwości rozbudowy, a nawet dwa w Pro (Gen4 x 4, Gen4 x16).
Oczekuje się, że dostawa nastąpi od marca 2024 roku. Jesteśmy w kontakcie z producentami i otrzymamy jednostkę testową.