Notebookcheck Logo

Zimablade - recenzja konkurenta Raspberry Pi: Domowy serwer dla każdego, który jest teraz jeszcze lżejszy i mniejszy

Domowy serwer kasetowy w stylu Cyberpunk.

Komputer jednopłytkowy (SBC) ZimaBlade ma na celu kontynuację tego, co porzucił jego poprzednik, ZimaBoard, ułatwiając każdemu konsumentowi zapoznanie się z serwerami domowymi, a jednocześnie oferując niezwykle zachęcający i wieloaspektowy sprzęt dla entuzjastów chcących majsterkować i eksperymentować. Sprawdzamy, czy to działa, a także sprawdzamy, jakie korzyści oferuje Zimaboard.
Accessory DIY Intel Mini PC Single-Board Computer (SBC)

Okej, to nie jest prawdziwy następca Zimaboardktóry testowaliśmy w czerwcu, ponieważ najwyraźniej Zimaboard 2 pojawi się w przyszłym roku. Zimablade jest bardziej równoległym produktem, podobnym do Zimaboard. Z jednej strony jest mniejszy i jeszcze tańszy, ale w niektórych obszarach jest to również mały krok wstecz.

Kampania crowdfundingowa https://www.crowdsupply.com/icewhale-technology/zimablade?utm_source=notebookcheck.com&utm_medium=links&utm_campaign=alice&utm_term=zimabladeobecnie trwa, ale otrzymaliśmy już model recenzencki. Tym razem z różnego rodzaju gadżetami, ponieważ producent IceWhale przesłał nam szereg akcesoriów, które naprawdę inspirują nas do eksperymentowania z mini serwerem. Obejmują one wiele kart rozszerzeń PCIe, kable (adaptery), obudowę NAS i wiele innych.

Zimablade (lub również Zimaboard) jest często porównywany do Raspberry Pi ze względu na jego wszechstronność, ale Zimablade ma jedną zaletę: zamiast architektury ARM mamy do czynienia z systemem X86, co czyni go bardziej mini PC z procesorem Intela. Oznacza to, że można zainstalować praktycznie wszystko, co działa na zwykłym komputerze PC, nawet na przykład Windows lub Linux lub specjalne systemy operacyjne aplikacji, takie jak Proxmox i TrueNAS, które zamieniają mini PC w domowy serwer.

Obudowa - Mniejsza niż Zimaboard i niewiele większa niż Raspberry Pi

Zimablade jest teraz jeszcze mniejszy i bardziej kompaktowy niż Zimaboard, a jego kształt i ogólny wygląd przypomina nam starą kasetę audio. Jest oczywiście bardziej stylowy i niemal przypomina Cyberpunk. Jeśli chodzi o obudowę, Raspberry Pi jest tylko nieznacznie mniejszy.

Czy ktoś to jeszcze rozpoznaje? Kaseta audio
Czy ktoś to jeszcze rozpoznaje? Kaseta audio
ZimaBlade jest nieco mniejsza niż Zimaboard
ZimaBlade jest nieco mniejsza niż Zimaboard
Jest również cieńszy
Jest również cieńszy
i ogólnie przyjemnie mały jak na serwer domowy
i ogólnie przyjemnie mały jak na serwer domowy

Na próżno szukać metalowych żeberek Zimaboard. Ciemny aluminiowy spód to miejsce, w którym znajduje się pasywnie chłodzony procesor. Jest on połączony pastą termiczną, która następnie odprowadza ciepło przez metal. Dla kontrastu, góra i boki obudowy składają się z plastiku. Góra jest prawie całkowicie przezroczysta i pozwala zajrzeć do wnętrza. W tym miejscu można przede wszystkim zobaczyć gniazdo pamięci RAM, w którym można zamontować pojedynczy moduł pamięci RAM DDR3 o pojemności do 16 GB. Wewnątrz naszego opakowania znaleźliśmy moduł pamięci RAM o pojemności 8 GB, który następnie zainstalowaliśmy.

Czarny plastik, który zakrywa stronę portu, jest łatwy do usunięcia, ponieważ jest tylko szczelinowy. Poniżej znajdują się śruby mocujące obudowę. Czerwona dioda LED zasilania wyświetla połączenie sieciowe, ale znajduje się pod płytą. Oznacza to, że trzeba spojrzeć pod nią z boku, aby sprawdzić, czy Blade jest włączony.

Bez czarnej plastikowej osłony
Bez czarnej plastikowej osłony
Otwarte. Nie zdejmowanie podstawy oznacza, że nie musimy ponownie nakładać pasty termicznej
Otwarte. Nie zdejmowanie podstawy oznacza, że nie musimy ponownie nakładać pasty termicznej

Cechy i szczegóły techniczne - dwa lub więcej wariantów procesora

W przeciwieństwie do Zimaboard, Zimablade nie ma już wlutowanej pamięci RAM. Dodatkowy moduł pamięci RAM będzie musiał zostać zakupiony lub zabezpieczony w inny sposób, chyba że mają Państwo taki leżący w pobliżu. Z drugiej strony, jest to bardziej elastyczne rozwiązanie niż w przypadku siostrzanego modelu, a nawet Raspberry Pi. W gnieździe SODIMM można zainstalować do 16 GB pamięci DDR3. Nadal nie ma przełącznika zasilania ani resetowania.

Można nabyć dodatkową pamięć RAM
Można nabyć dodatkową pamięć RAM
Instalacja za pomocą pojedynczego gniazda
Instalacja za pomocą pojedynczego gniazda

Zasadniczo istnieją dwie wersje ZimaBlade, ale różnią się one tylko procesorem.

Mniejszy Zimablade 3760 zdecydował się na dwurdzeniowyIntel Celeron N3350- jak na razie bardzo dobrze. Droższy Zimablade 7700, IceWhale określa go jako posiadający "Intel Celeron E3950/J3455" z czterema rdzeniami. Jednak w rzeczywistości mamy do czynienia z dwoma różnymi procesorami, Intel Atom E3950 iIntel Celeron J3455(zainstalowany w naszej maszynie).

To, który z tych dwóch procesorów jest zamontowany, nie jest podane ani na opakowaniu, ani na obudowie Zimablade, ale oba różnią się od siebie: W trybie turbo Celeron może działać o 300 MHz szybciej, ale Atom obsługuje ECC (korekcję błędów pamięci) i ma marginalnie lepszą iGPU. W końcu jednak oba procesory mają już ponad dwa lata (2016), a przyrost prędkości w porównaniu do Zimaboard jest raczej skromny. Nie czyni to z Zimablade błyskawicznego komputera do gier AAA, ale bardziej ekonomiczny, pasywnie chłodzony, a zatem cichy serwer. Może to być również cichy mini PC do gier w stylu retro lub po prostu cichy, miniaturowy komputer biurowy.

Intel Atom E3950 lub Intel Celeron J3455. Proszę spróbować szczęścia (źródło: cpu-benchmark.org)
Intel Atom E3950 lub Intel Celeron J3455. Proszę spróbować szczęścia (źródło: cpu-benchmark.org)

Koniec końców, mamy tu do czynienia z "normalnym" komputerem mini-mini X86. Aby był on odpowiedni do projektów serwerów domowych, ważnym czynnikiem jest również zużycie energii. To teraz nieznacznie wzrosło, w szczególności pod obciążeniem z 6 watów w Zimaboard do 8 do 10 watów w Zimablade, w zależności od typu procesora. Pod obciążeniem, Raspberry Pi 5 zużywa około 8 do 12 watów.

Model/Specyfikacja Zimablade 7700 Zimablade 3760
Procesor Intel Celeron J3455 lub Intel Atom E3950 (Quad Core) Intel Celeron N3350 (Dual Core)
Grafik/GPU Intel HD Graphics 505 Intel HD Graphics 500
Specyfikacja Oba modele
Pamięć RAM Gniazdo SODIMM, do 16 GB pamięci RAM DDR3
Speicher 32 GB eMMC
System operacyjny Preinstalowany CasaOS (oparty na Debianie); kompatybilny z Linux, Windows, Android itp
Porty 1x USB-A, 1x USB-C, 2x SATA III, 1x PCIe 2.0 4 tory, 1x MiniDP, 1x Gigabit LAN
Rozmiar 107 x 80 x 23 mm

Podobnie jak w przypadku poprzednika, decyzja IceWhale o niedołączeniu kabla Y do obu portów SATA jest irytująca. Jest to konieczne, aby móc korzystać z obu portów SATA, ponieważ dzielą one złącze zasilania. Z dołączonym, standardowym kablem SATA, tylko jeden z dwóch portów SATA jest użyteczny. Za kabel Y producent żąda dodatkowych 10 dolarów.

Lewy kabel jest dołączony, prawy byłby bardziej sensowny
Lewy kabel jest dołączony, prawy byłby bardziej sensowny
Oba standardowe akcesoria Zimablade
Oba standardowe akcesoria Zimablade

Porty

W porównaniu do Zimaboard, Zimablade traci jeden z dwóch gigabitowych portów ethernetowych oryginału. Blade może być zatem używany jako router tylko za pośrednictwem dodatkowej karty sieciowej PCIe.

Blade traci 1x LAN i 1x USB-A
Blade traci 1x LAN i 1x USB-A
O tak, problem z pokrywą slotu nadal istnieje
O tak, problem z pokrywą slotu nadal istnieje

Zasilanie jest teraz dostarczane przez USB-C zamiast pinu gniazda. Zgodnie z instrukcją, zasilacz powinien obsługiwać co najmniej 45 watów (oryginalny zasilacz = 36 watów) i to nie tylko zasila sam Blade, ale także oba porty SATA, a także gniazdo PCIe. Podłączyliśmy hub USB-C z PowerDelivery passthrough i byliśmy w stanie uruchomić hub z pamięci USB i zainstalować Proxmox. Drugi port USB-A musiał zostać przełączony ze względu na zmniejszenie dostępnej przestrzeni.

Najważniejszym elementem jest oczywiście port PCIe (2.0, 4 linie), którego nie posiada nawet Raspberry Pi 5. Można używać wszystkich typów kart rozszerzeń - nawet GPU. Niestety, Zimablade odziedziczył ten sam problem, co Zimaboard, ponieważ karty, które mają osłony gniazd, nie mogą być zainstalowane, ponieważ osłony i obudowa nie pasują do siebie pod względem rozmiaru. Z tego powodu wiąże się to z uciążliwym zadaniem demontażu pokrywy. IceWhale przysłał nam część z nich bez osłony slotu, ale w przypadku pozostałych musieliśmy sami zdemontować płytki (2 śrubki).

Dodatkowo szkoda, że slot jest tak sztywny i karty rozszerzeń wystają z boku. Praktyczniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie elastycznego kabla połączeniowego, dzięki czemu karty mogłyby znajdować się również po bokach lub pod Bladem (np. wewnątrz obudowy).

Gniazdo PCIe
Gniazdo PCIe
Karta PCIe z 2x M.2 NVMe
Karta PCIe z 2x M.2 NVMe
Karta rozszerzeń z portami USB-A
Karta rozszerzeń z portami USB-A
Karta rozszerzeń z 10 Gbit LAN
Karta rozszerzeń z 10 Gbit LAN

Ponadto, urządzenia pamięci masowej można podłączyć za pośrednictwem obu portów SATA III. Każdy, kto potrzebuje więcej, może skorzystać z kart rozszerzeń SATA lub M.2, które można również zamówić bezpośrednio w IceWhale. Dodatkowo, zewnętrzna pamięć USB może być podłączona przez USB. Oznacza to, że można uruchomić Zimablade z pamięci USB lub zainstalować system Windows, tak jak zwykły komputer PC.

Góra: PCIe 2.0 x 4 tory
Góra: PCIe 2.0 x 4 tory
Po prawej: 2x SATA + połączone złącze zasilania SATA
Po prawej: 2x SATA + połączone złącze zasilania SATA
Po lewej: MiniDP, LAN, USB-A, USB-C
Po lewej: MiniDP, LAN, USB-A, USB-C

Oprogramowanie - Wszystko jest możliwe, CasaOS preinstalowany

Zasadniczo na Zimablade można zainstalować wszystko, co można uruchomić na dowolnym innym komputerze, w tym Windows. Aby to zrobić, należy utworzyć pamięć rozruchową USB, włożyć ją, przejść do BIOS-u (wyświetlić przez MiniDP, podłączyć mysz i klawiaturę przez hub USB) i uruchomić komputer z pamięci, tak jak każdy inny komputer. Korzystając z tego samego procesu, można również zainstalować inne systemy operacyjne, w tym różne dystrybucje Linuksa, a nawet serwery domowe, wirtualizację i systemy operacyjne NAS, takie jak Proxmox, TrueNAS i wiele innych.

Dodatkowe urządzenia USB można podłączyć za pomocą koncentratora USB z PD
Dodatkowe urządzenia USB można podłączyć za pomocą koncentratora USB z PD
BIOS Zimablade
BIOS Zimablade

Jednak podobnie jak jego poprzednik, Zimablade jest szczególnie odpowiedni dla początkujących, ponieważ prosty, oparty na Linuksie system operacyjny CasaOS jest już preinstalowany. Oznacza to, że wystarczy podłączyć Blade do własnego routera za pomocą kabla sieciowego, a następnie użyć komputera PC lub MAC, aby uzyskać dostęp do CasaOS za pomocą przeglądarki. Następnie otrzymują Państwo bardzo prosty interfejs użytkownika, za pomocą którego można w przejrzysty sposób przeglądać informacje i instalować aplikacje. To ostatnie jest szczególnie łatwe, ponieważ są one zorganizowane jako kontenery. Zintegrowany katalog aplikacji nie jest obecnie zbyt obszerny, ale najważniejsze i najbardziej znane aplikacje, takie jak Jellyfin, Plex, HomeAssistant, Adguard, Pihole, Unraid i inne, są już dostępne. Poza tym integracja własnych aplikacji kontenerowych jest dość nieskomplikowana. Kliknięcie aplikacji powoduje jej zainstalowanie. Aplikacja pojawia się następnie na stronie głównej, gdzie można ją uruchomić jednym kliknięciem, a następnie użyć CasaOS, aby zająć się zarządzaniem i operacyjną stroną rzeczy.

Każdy, kto nie chce używać przeglądarki do obsługi Zimablade, ale wolałby używać urządzenia jako komputera stacjonarnego, może to zrobić za pomocą preinstalowanej wersji CasaOS na komputery stacjonarne. Podobnie jak przeglądarka, jest ona bardzo prosta w obsłudze, podobnie jak możliwe przypadki użycia. Alternatywnie można łatwo zainstalować Ubuntu, Mint lub inne dystrybucje.

Logowanie CasaOS
Logowanie CasaOS
Interfejs użytkownika przeglądarki CasaOS
Interfejs użytkownika przeglądarki CasaOS
Przeglądarka plików
Przeglądarka plików
App Store
App Store

Testy praktyczne - tak wiele możliwości

Zimablade jest bardzo łatwy w obsłudze, ale nie jest rozwiązaniem typu "wszystko w jednym". W zależności od projektu lub pożądanego przypadku użycia, potrzebne będą dodatkowe komponenty lub trzeba będzie kupić konkretny zestaw od IceWhale, na przykład zestaw NAS Zimablade. Oprócz "dużego" ZimaBlade otrzymują Państwo 16 GB pamięci RAM, zasilacz, adapter MiniDP do HDMI, różne kable, a także gołą obudowę NAS, w której mieszczą się dwa 3,5-calowe dyski twarde i Blade. Ale nawet tutaj trzeba będzie zaopatrzyć się w dodatkowe karty pamięci. W zamian system jest znacznie bardziej elastyczny i tańszy niż gotowy system NAS.

Opcjonalna ramka obudowy IceWhale NAS
Opcjonalna ramka obudowy IceWhale NAS
Fajnie, mamy NAS: Zimablade + 2 dyski twarde SATA
Fajnie, mamy NAS: Zimablade + 2 dyski twarde SATA

Zainstalowaliśmy różne inne systemy operacyjne oprócz CasaOS za pośrednictwem koncentratora USB i pamięci USB (pobierz ISO, sflashuj je na pamięć USB, włóż ją, a następnie uruchom komputer z pamięci). Pozwoliło nam to przetestować Proxmox, a także maszyny wirtualne (VM) z TrueNAS i Linux Mint. Dla początkujących może to brzmieć bardziej zniechęcająco niż jest w rzeczywistości, więc proszę spróbować. Aby to zrobić, należy najpierw podłączyć dysk SATA, ponieważ wewnętrzna pamięć eMMC jest ograniczona (32 GB).

Oczywiście sprzęt ma swoje ograniczenia i nie należy oczekiwać, że będą Państwo w stanie uruchomić różne systemy operacyjne jednocześnie. Jeśli jednak zwróci się uwagę na to, by nie wytwarzać zbyt dużego narzutu i wyłączyć na przykład nieużywane maszyny wirtualne, Zimablade nagrodzi nas świetnym placem zabaw. Umożliwia to testowanie innych systemów operacyjnych w bezpiecznym środowisku, a jednocześnie zapoznanie się z oprogramowaniem dla serwerów domowych.

Uruchamianie z BIOS-u na pamięci USB...
Uruchamianie z BIOS-u na pamięci USB...
...i na przykład zainstalować Proxmox jako system operacyjny do zarządzania maszynami wirtualnymi
...i na przykład zainstalować Proxmox jako system operacyjny do zarządzania maszynami wirtualnymi

Emisje i zużycie energii - pasywne, ciche, ekonomiczne

Wspaniałą rzeczą jest to, że ten komputer X86 jest chłodzony pasywnie, co pomaga mu pozostać całkowicie bezgłośnym.

Temperatura

Podczas pracy na biegu jałowym górna część nagrzewa się tylko do 30°C, a przewodząca ciepło podstawa do 35°C.

Gdy procesor jest poddawany dużemu obciążeniu, np. podczas dekodowania filmów H.264 (Big Buck Bunny), nagrzewa się on do ponad 80°C. Powoduje to wzrost temperatury powierzchni, zwłaszcza na czarnym, przewodzącym ciepło aluminiowym tyle. Zmierzyliśmy 60 °C i więcej, a to jest zbyt gorąco, aby nadal móc trzymać urządzenie. Z tego powodu należy zwracać uwagę na to, gdzie znajduje się Zimablade. Jeśli oglądają Państwo długi film, który musi zostać zdekodowany, Zimablade może się bardzo nagrzać.

Góra pod obciążeniem (około 40 °C)
Góra pod obciążeniem (około 40 °C)
Dno pod obciążeniem (około 60 °C)
Dno pod obciążeniem (około 60 °C)

Zużycie energii

Zmierzyliśmy zużycie około 2 watów w stanie bezczynności. Po podłączeniu dysku SSD SATA wartość ta wzrosła do około 2,4 wata. Jeśli podłączy się klawiaturę i mysz, zużycie energii odpowiednio wzrośnie.

Pod obciążeniem zużycie wzrosło do około 10 watów, a na krótko do 11 watów. Jednak średnio 10 watów nie jest przekraczane. To trochę więcej niż Zimaboard z jego 8 watami, ale nadal jest bardzo ekonomiczny jak na komputer X86. Przede wszystkim Raspberry Pi 5 traci jedną ze swoich największych zalet, ponieważ ledwo zużywa mniej energii.

Za

+ mały i lekki
+ PCIe 2.0 x 4
+ wymienna pamięć RAM DDR3
+ ekonomiczny
+ casaOS jest prosty i bardzo przyjazny dla początkujących
+ pasywne chłodzenie, ale...

Przeciw

- ...bardzo gorący pod obciążeniem
- niespodzianka w postaci procesora 7700
- Gniazdo PCIe w sprzeczności z pokrywą gniazda
- brak przycisku zasilania lub resetowania

Werdykt - Plac zabaw dla domowych serwerów

IceWhale Zimablade 7700 został dostarczony przez IceWhale
IceWhale Zimablade 7700 został dostarczony przez IceWhale

Zimablade odziedziczył mocne i słabe strony Zimaboard, choć głównie rozwija te pierwsze. Jest teraz jeszcze mniejszy i lżejszy, jeszcze bardziej konfigurowalny dzięki slotowi RAM i jeszcze bardziej przystępny cenowo.

Główną zaletą systemu jest jego wszechstronność. Początkujący użytkownicy mogą wykorzystać go do nauki i zabawy bez konieczności majsterkowania w takim stopniu jak w przypadku Raspberry Pi. Co więcej, zaawansowani użytkownicy również będą stale znajdować nowe zastosowania dla tego małego komputera. Akcesoria będą jednak wkrótce koniecznością, ponieważ Zimablade nie jest gotowym rozwiązaniem typu "wszystko w jednym". Potencjalnie może jednak robić niemal wszystko. Zamiast być tylko NAS-em lub tylko serwerem multimediów, z kilkoma akcesoriami może zrobić prawie wszystko. A kiedy w końcu przestanie być potrzebny jako NAS, kolejny projekt jest tuż za rogiem lub można podjąć się wielu zadań jednocześnie - wspaniały plac zabaw do nauki i eksperymentowania!

W przeciwieństwie do Zimaboard, port LAN jest nieobecny. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ możliwe jest użycie koncentratora ze złączem LAN za pośrednictwem portu USB-C. Wydajność jest oczywiście nadal ograniczona i chociaż z pewnością nie jest to wysokowydajny serwer, to nadal jest znacznie mocniejszy niż Raspberry Pie 4.

Zimablade to niezwykle wszechstronny mikro PC, nie tylko ze względu na jego połączenia (na przykład PCIe), oszczędność i niewielkie rozmiary. Początkujący użytkownicy serwerów domowych mogą uczyć się i majsterkować, a zaawansowani użytkownicy zawsze mogą znaleźć nowe projekty.

Cena i dostępność

Obecnie IceWhale podaje jedynie ceny w dolarach amerykańskich. Oprócz dwóch podstawowych wersji płyty, które kosztują 64 dolary (Zimablade 3760) i 96 dolarów (Zimablade 7700), IceWhale sprzedaje również Blade'y w pakietach, które są również znane jako "zestawy". Poniższy zrzut ekranu przedstawia je wszystkie.

W chwili obecnej kampania crowdfundingowa na Crowdsupplyjest nadal aktywna. Następnie będą Państwo mogli kupić Zimablade na ich oficjalnej stronie internetowej.

Ceny Zimablade
Ceny Zimablade

Transparency

The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was provided to the author as a loan by the manufacturer or retailer for the purpose of this review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.

This is how Notebookcheck is testing

Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.

Price comparison

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Zimablade - recenzja konkurenta Raspberry Pi: Domowy serwer dla każdego, który jest teraz jeszcze lżejszy i mniejszy
Christian Hintze, 2023-10-22 (Update: 2023-10-22)