Notebookcheck Logo

Zoptymalizowana produkcja wodoru: niższe koszty, wyższa wydajność

Sam przepływ prądu w wodzie nie wystarczy. H2 musi być odseparowany tak skutecznie, jak to tylko możliwe.
Sam przepływ prądu w wodzie nie wystarczy. H2 musi być odseparowany tak skutecznie, jak to tylko możliwe.
Nowy typ struktury może znacznie uprościć elektrolizę wody do produkcji wodoru jako nośnika energii. Prosta modyfikacja może znacznie obniżyć koszty materiałowe, jednocześnie przyspieszając proces produkcji.
Renewable Science

Zasada rozszczepiania zwykłej wody na jej składniki jest znana od ponad 200 lat. Elektroliza wody wykorzystuje przepływ prądu w taki sposób, że H2 ostatecznie gromadzi się na katodzie, a O2 na anodzie.

Oba te składniki można następnie ponownie wykorzystać. Jednak w niektórych obszarach przemysłu, takich jak lotnictwo lub produkcja stali, wymagane byłyby ogromne ilości wodoru bez paliw kopalnych.

Najpopularniejsza technologia opiera się na membranie, która oddziela hydronium (dodatnio naładowane cząsteczki wodoru) i wodorotlenek (ujemnie naładowana grupa OH) w celu skutecznej separacji i produkcji na dużą skalę.

Metoda ta jest wykorzystywana od lat 70-tych XX wieku do produkcji znacznych ilości H2. Problemem jest tutaj kosztowna warstwa separacyjna, która składa się z różnych warstw filtrów molekularnych.

W celu uzyskania separacji przestrzennej bez użycia membrany stosuje się brom. Pierwiastek ten występuje w postaci soli w wodzie morskiej lub w złożach soli.

Oddzielony tlen przyłącza się do niego. Powstały bromian jest wypompowywany i rozkłada się w temperaturze pokojowej. Następnie brom może ponownie wyekstrahować tlen z roztworu. Czysty wodór może być ekstrahowany z drugiej strony urządzenia.

Na chwilę obecną tylko zasada techniczna jest naprawdę przekonująca, ale ma ona potencjał, aby uczynić produkcję wodoru bardziej opłacalną i wydajną przy wystarczająco dostępnej czystej energii elektrycznej.

Pozostaje jednak kilka problemów: Między innymi, katoda musi być chroniona chromem, który może tworzyć bardzo toksyczne związki w środowisku.

Ponadto katoda wykonana jest z platyny lub rutenu, które są rzadkie i drogie. Bromian również nie ma najlepszych właściwości, ponieważ może niszczyć warstwę ozonową w atmosferze. To również nie jest dobre.

Jest więc jeszcze kilka dróg do przebycia, ale to przede wszystkim zasadniczo odmienne podejście wywołuje pewną euforię. Jeśli uda nam się zastąpić toksyczne i drogie komponenty, będziemy mieli proces, który może radykalnie obniżyć koszty wodoru w nadchodzących latach.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 01 > Zoptymalizowana produkcja wodoru: niższe koszty, wyższa wydajność
Mario Petzold, 2024-01-31 (Update: 2024-01-31)