W 2021 roku Samsung wprowadził na rynek swój pierwszy tracker Galaxy SmartTag i SmartTag Plus. Jednak tracker działał tylko z urządzeniami Samsung Galaxy. Kiedy firma ogłosiła SmartTag 2 w październiku 2023 r., kompatybilność pozostała wyłączna dla urządzeń Galaxy, eliminując inne urządzenia Android, a także iPhone'y. Teraz deweloper stworzył własną aplikację, która pozwala Samsung SmartTags współpracować z dowolnym urządzeniem Android.
Opracowana przez Kierona Quinna aplikacja nazywa się uTag (skrót od Universal Tag) i powiela aplikację SmartThings Find, która jest aplikacją do śledzenia SmartTag. Kiedy próbują Państwo użyć SmartTag na telefonie innym niżGalaxy, pojawia się komunikat o błędzie, który mówi, że tracker działa tylko na urządzeniach Galaxy z systemem Android 9 lub nowszym.
Po pobraniu aplikacji uTag pobierana jest również poprawka dla aplikacji SmartThings, która zastępuje sprawdzanie urządzenia i umożliwia dodawanie i konfigurowanie SmartTag. Jest to jednak tylko połowa problemu, który został rozwiązany.
Według Quinna, interfejs użytkownika do śledzenia SmartTag za pomocą aplikacji SmartThings wymaga kilku pakietów i frameworków specyficznych dla OneUI
, a ponieważ używa Pan urządzenia innego niżGalaxy, nie jest zaskoczeniem, że nie będzie działać poprawnie. W tym miejscu pojawia się uTag. Zastępuje on aplikację SmartThings do śledzenia podłączonego urządzenia SmartTag
Quinn twierdzi, że uTag powiela prawie wszystkie funkcje, których urządzenia Samsung mogą używać ze SmartTagami
, w tym obsługę precyzyjnego śledzenia dla tych, którzy mają telefon z obsługą ultraszerokiego pasma (UWB), taki jak Pixel 9 Pro.
Wśród wielu funkcji aplikacji uTag znajduje się obsługa przeglądania lokalizacji tagów i szczegółów tagów, dzwonienie do tagu, ustawianie dzwonka i głośności tagu oraz wyszukiwanie pobliskiego tagu. Aplikacja umożliwia również użytkownikom współtworzenie sieci Find my Everything.
Funkcje dostępne w uTag, które nie są obecne w aplikacji SmartThings, obejmują między innymi widżety wyświetlające lokalizację tagu i historię lokalizacji, wprowadzanie danych biometrycznych do aplikacji, obsługę eksportowania historii lokalizacji oraz obsługę lokalizacji offline, dzięki czemu użytkownicy mogą wyświetlać ostatnią lokalizację swojego tagu, a nawet korzystać z wyszukiwania w pobliżu, gdy są offline, ale w pobliżu swojego tagu.
uTag jest dostępny do pobrania z GitHub i został udostępniony jako open source, aby ludzie mogli zweryfikować jego legalność, ponieważ do korzystania z niego konieczne jest zalogowanie się na konto Samsung, co może budzić obawy o prywatność. uTag działa tylko na urządzeniach z systemem Android 11 lub nowszym, ale nie wymaga rootowania urządzenia.
Istnieją obawy, że Samsung może zamknąć API, które umożliwia działanie uTag, ale biorąc pod uwagę, że jest to również wygrana dla Samsunga, ponieważ pozwala większej liczbie osób wybrać tracker Samsunga, taki jak SmartTag 2(obecnie dostępny na Amazon za 22,80 USD), można mieć nadzieję, że pozwoli aplikacji być.