Notebookcheck Logo
Teaser

Praktyczna recenzja latarki Olight Arkfeld Pro: Ulepszenie latarki ze wskaźnikiem laserowym

Wraz z Arkfeld Pro, Olight wprowadza latarkę EDC, która łączy w sobie światło UV, zwykłe światło i wskaźnik laserowy w jednym. W zamian zyskała nieco na wadze, a jej obsługa została zmieniona. Sprawdziłaby się w codziennym użytkowaniu, gdyby nie kabel do ładowania.
Andreas Sebayang, 👁 Enrico Frahn (tłumaczenie DeepL / Ninh Duy) Published 🇺🇸 🇩🇪 ...
Accessory Gadget

Werdykt

Arkfeld Pro to ładna, dość kompaktowa latarka, którą można łatwo przymocować do paska, dzięki czemu jest wygodna do noszenia. Jednak w przeciwieństwie do Arkfeld, Pro jest na granicy ciężkości, aby przymocować ją do czapki i zabrać ze sobą jako czołówkę.

Irytuje nas fakt, że przełącznik obrotowy nie wygląda na tak wysokiej jakości jak jego poprzednik. Ogólnie rzecz biorąc, podobają nam się jednak ulepszenia w porównaniu do poprzedniego modelu, zwłaszcza że latarka pozostaje kompaktowa.

Przełączanie między trzema źródłami światła jest przyjemne, nawet jeśli użytkownicy Arkfeld muszą się do tego przyzwyczaić, ponieważ podwójne kliknięcie i potrójne kliknięcie zostały zamienione. Jeśli nie są Państwo zaznajomieni z poprzednikiem, nie będzie to zbytnio przeszkadzać, nawet jeśli chcielibyśmy mieć możliwość bardziej bezpośredniego dostępu do trybu turbo. Ale to już kwestia gustu.

Wady koncepcyjne, takie jak niewymienna bateria i zastrzeżony system ładowania za pomocą kabla magnetycznego, oczywiście pozostają. Jeśli jednak zawsze mają Państwo przy sobie kabel, system ładowania jest przyjemnie nieskomplikowany i nie wymaga wielu manipulacji. Po prostu nie należy go zgubić.

Niestety, tryb turbo nadal może być używany tylko w ograniczonym zakresie. Dlatego też zaleca się od czasu do czasu sprawdzać stan naładowania latarki. W końcu latarka może z łatwością leżeć przez kilka tygodni. Samorozładowanie w tym zakresie jest znikome.

Cena i dostępność

Latarka Arkfeld Pro jest dostępna w różnych kolorach na stronie Olightstore i kosztuje około 120 euro. Na Amazon, Olight oferuje tylko poprzednika Arkfeld w swoim sklepie.

Za

+ Dobry klips do paska
+ Trzy źródła światła w kompaktowej obudowie

Przeciw

- Własny kabel do ładowania
- Akumulator nie jest wymienny
- Ciężki do użytku na co dzień

Wraz z Arkfeld Pro, Olight ma w swojej ofercie kolejny wariant z rodziny Arkfeld. W pewnym sensie jest to wszechstronna latarka z trzema źródłami światła. Tylko Arkflex jest zarezerwowany do obracania głowicy światła, ale nie ma ani funkcji wskaźnika laserowego, ani funkcji światła UV. Arkfeld Pro posiada obie te funkcje oprócz swojej głównej funkcji jako latarka EDC. Ważąca około 110 gramów i mierząca 12 centymetrów latarka jest nieco cięższa i dłuższa niż Arkfeld.

Dzięki klipsowi do paska, który może być używany w obu kierunkach, podobnie jak jego poprzednik, Arkfeld Pro można również przymocować do peleryny. Uważamy jednak, że jest do tego nieco zbyt ciężka, zwłaszcza że jest bardziej obciążona z przodu niż jej poprzedniczka.

Nasza próbka testowa wykorzystuje wersję zimnej bieli do funkcji latarki, którą Olight sprzedaje w bardzo szerokim zakresie, podobnie jak jej poprzednik. Zaczyna się on od 5700 kelwinów, a kończy na 6700 kelwinach. Każdy, kto wymaga dokładnego koloru światła, powinien zatem unikać Arkfeld Pro.

Arkfeld Pro jest teraz dostępny w szerokiej gamie wzorów. Olight stara się wyróżnić na tle konkurencji. Nasz model to edycja wyścigowa.

Jeśli chodzi o czyste dane techniczne, Olight zmienił wartości światła. Maksymalna moc w ograniczonym czasowo trybie turbo wynosi teraz 1300 lumenów zamiast wcześniejszych 1000 lumenów. W praktyce nie robi to aż tak dużej różnicy, nawet jeśli nowa latarka jest wyraźnie jaśniejsza. Tak jak poprzednio, charakterystyka światła jest dość szeroka. Świecenie w dół nie jest mocną stroną Arkfeld Pro. Dobrze radzi sobie jednak z szerokim oświetleniem najbliższego otoczenia.

Arkfeld Pro i Arkfeld wyglądają bardzo podobnie. Zmieniono jednak sposób działania. (Źródło zdjęcia: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Arkfeld Pro i Arkfeld wyglądają bardzo podobnie. Zmieniono jednak sposób działania. (Źródło zdjęcia: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Po około dwóch minutach użytkowania przód Arkfeld Pro staje się nieprzyjemnie ciepły. Większy korpus sprawia jednak, że latarka jest łatwiejsza do trzymania niż jej poprzedniczka.

Według producenta, tryb turbo może być używany w sumie tylko przez cztery minuty, jeśli bateria jest pełna. W praktyce jednak osiągamy wyższe wartości. Tryb turbo słabnie jednak w kolejnych minutach. Po około sześciu minutach, tryb turbo w pełni naładowanego Arkfelda jest jaśniejszy niż w Arkfeld Pro. Ogólnie rzecz biorąc, tryb turbo może być nadal używany do około połowy pojemności baterii. Jednakże, Arkfeld Pro musi być w tym celu schłodzony.

Dlatego latem można spodziewać się innych rezultatów niż zimą.

Możliwości zmniejszają się wraz ze spadkiem pojemności akumulatora. Na przykład w dolnej ćwiartce dostępne są tylko trzy z pięciu trybów światła ciągłego. Dlatego należy upewnić się, że bateria jest dobrze naładowana. Jednak dzięki czterem diodom LED na górze można to szybko ocenić.

Arkfeld, który pozostaje w ofercie Olight, miał zasadniczą wadę. Każdy zainteresowany musiał podjąć decyzję: Albo światło UV jako drugie źródło światła, albo wskaźnik laserowy. W naszym teście Arkfeld Praktyczna recenzja latarki Olight Arkfeld Pro: Ulepszenie latarki ze wskaźnikiem laserowym zdecydowaliśmy się na wersję UV.

W przypadku Arkfeld Pro nie jest to już konieczne, ponieważ posiada on zarówno wskaźnik laserowy pośrodku, jak i światło UV po lewej stronie obok głównego światła. Nawiasem mówiąc, światło UV jest nieco silniejsze w Arkfeld Pro. Jest to jednak zauważalne tylko w bezpośrednim porównaniu.

Ważne przy wjeździe do Szwajcarii: Logo klasy lasera 1 jest wyraźnie nadrukowane na latarce. Dzięki temu nie będzie problemów ze szwajcarskimi celnikami, którzy bardzo uważnie przyglądają się wskaźnikom laserowym. Wskaźnik laserowy robi to, co do niego należy i jest łatwo rozpoznawalny w typowym środowisku prezentacji.

Nowa mechanika i obsługa

W modelu Arkfeld Pro firma Olight nieznacznie zmodyfikowała przełącznik obrotowy, aby przełączać się między trzema źródłami światła. Jest on znacznie płynniejszy niż w modelu Arkfeld, a także nieco bardziej chwieje się w prowadnicy. Sprawia to, że wygląda mniej wartościowo, ale nie ma żadnego wpływu w praktyce.

Z drugiej strony, każdy, kto przesiada się z Arkfeld na Arkfeld Pro, będzie musiał się najpierw do tego przyzwyczaić. W przypadku poprzednika dwukrotne kliknięcie przycisku wystarczało do aktywacji trybu turbo. Potrójne kliknięcie uruchamiało efekt migania. W Arkfeld Pro jest to teraz odwrócone. Ponieważ zwykle korzystamy z trybu turbo, ta zmiana nam przeszkadza. Potrójne kliknięcie, które jest teraz wymagane, wymaga pewnej praktyki, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do starej operacji.

Nawiasem mówiąc, warto przeczytać instrukcję, ponieważ latarka EDC może zrobić o wiele więcej dzięki swoim kombinacjom. Na przykład, laser i główne światło mogą być używane jednocześnie. Jedynie tryb turbo nie jest dostępny.

Jest też tryb moonlight, który jest wyjątkowo słaby, ale zapewnia światło na tydzień, a także sterowane czasowo wyłączanie latarki.

Arkfeldy są ładowane za pomocą kabla MCC. (Źródło zdjęcia: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Arkfeldy są ładowane za pomocą kabla MCC. (Źródło zdjęcia: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Ładowanie tylko za pomocą kabla magnetycznego

Olight zaprojektował kabel magnetyczny jako mechanizm ładowania w swoim systemie. Jest on zastrzeżony i jeśli mają Państwo tylko latarkę Olight, należy bardzo dbać o kabel, aby zawsze móc naładować urządzenie. Zakup kabla USB-MCC w sklepie nie wchodzi w grę. Proszę udać się do Las Vegas, ponieważ znajduje się tam sklep Olight Signature Store.

Zwłaszcza jeśli dużo Pan podróżuje, powinien Pan mieć ze sobą kabel MCC - lub alternatywnie zapasową latarkę ze złączem USB. Zaletą kabla MCC jest nieskomplikowany proces ładowania. Latarka jest również łatwa do podłączenia w ciemności.

Nawiasem mówiąc, bateria o mocy 5,55 W nie może być oficjalnie wymieniona.

Magnetyczny tył utrzymuje Arkfeld Pro na lodówce

Przyjemnym efektem ubocznym jest to, że tył latarki jest magnetyczny. Dzięki temu można ją łatwo umieścić w obudowie komputera, na przykład podczas majsterkowania. Ponieważ wiązka światła jest dość szeroka, działa to dość dobrze pomimo długości latarki. Oczywiście istnieją lepsze rozwiązania. My używamy do tego celu Fenix CL09, choć nie ma jej już w ofercie. Nitecore LA10 jest również lepszą alternatywą do majsterkowania przy komputerze. Jednak CL09 i LA10 to małe mini-latarnie, a nie latarki EDC.

Arkfeld Pro może być wykorzystywany w szerszym zakresie, zwłaszcza że magnes jest również wystarczająco silny dla pionowych powierzchni, aby umieścić latarkę magnetycznie na przykład na lodówce. Arkfeld Pro jest jednak zbyt słaby do magnetycznych szklanych ścian. Ponieważ tył latarki jest płaski, można ją również umieścić na stole, aby świeciła w górę. Z łatwością wystarczy to do pośredniego oświetlenia pomieszczenia o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Arkfeld Pro radzi sobie z tym nieco lepiej niż Arkfeld, ponieważ jest nieco jaśniejsza.

Transparency

The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Praktyczna recenzja latarki Olight Arkfeld Pro: Ulepszenie latarki ze wskaźnikiem laserowym
Andreas Sebayang, 2024-12-14 (Update: 2024-12-14)