Notebookcheck Logo

Test Dell Latitude D420

Minimalista z klasą. Dell D420 to jeden z najmniejszych i najbardziej poręcznych notków oferowanych w tej chwili przez Della. Tym, co wyróżnia go na tle rozlicznych konkurentów, jest matryca WXGA, która pozwoli zmieścić dużo elementów na 12-calowym ekranie. Niskonapięciowy procesor Core Duo U2500 powinien zaś być wydajny i jednocześnie oszczędny.

Dell Latitude D420 Logo

Obudowa

Jako przedstawiciel biznesowej linii Latitude model D420 wykazuje charakterystyczne dla niej cechy w wyglądzie i kolorystyce. Trudno tu zresztą mówić o kolorach, gdyż cały komputer jest właściwie szaruchem.
Zabieg wzorniczy, w wyniku którego powstał nie wyróżniający się z tłumu Dell, zapobiega biurowym niesnaskom. Niepozorny laptop nie będzie bowiem budził niepożądanej w zespole ludzkim zawiści, kiedy powiedzmy firma dokona wymiany części sprzętu.
W odróżnieniu od większych modeli z rodziny Latitude D420 nie jest natomiast tak ciężki i potężny.

Laptop ten wyszedł konstruktorom raczej płaski, co pociąga jednak za sobą brak wbudowanego napędu optycznego. Żeby użytkownik komputera mógł korzystać z nośników DVD, Dell proponuje napęd zewnętrzny lub MediaBase (dostępna w opcji). To drugie rozwiązanie jest w istocie stacją dokującą o obrysie równym wymiarom laptopa. Posadzony na wierzchu D420 pasuje do niej jak ulał. Poza napędem DVD stacja MediaBase wzbogaca komputer o takie dodatkowe interfejsy jak DVI-D oraz porty równoległy i szeregowy.

stacja Mediabase
stacja Mediabase
posadzony na niej D420
posadzony na niej D420
zewnętrzny napęd DVD
zewnętrzny napęd DVD

Do zestawu dołączona jest naturalnie klasyczna zewnętrzna nagrywarka DVD. Łączy się ją z laptopem za pomocą specjalnego złącza "powered USB", które obok przeprowadzania transferu danych dostarcza urządzeniu prąd.

Wróćmy jednak do obudowy samego notebooka. Model D420 należy ocenić wysoko za użycie bardzo dobrej jakości elementów konstrukcyjnych. Obudowa magnezowa jest po pierwsze bardzo miła w dotyku, a po drugie sztywna i odporna na naduszanie.
Gdzieniegdzie dojrzymy nierówne odstępy między częściami, które psują nieco pozytywny generalnie obraz.

Bardzo zacnie prezentuje się pod względem wytrzymałościowym pokrywa ekranu. I tu opłaciło się zastosowanie stopu magnezu. Do tego trzeba powiedzieć, że klapa jest typu clamshell ("muszla małża"), co przekłada się wymiernie na jej odporność na odkształcenia.

Zawiasy pokrywy ekranu są potężne jak na tak kompaktowy sprzęt. Trzymają wyświetlacz pewnie w obranej pozycji a po jej zmianie nie dopuszczają do chybotania. Klapa Latitude D420 blokowana jest przez jeden, centralnie umieszczony rygiel.

Złącza, jak to u Della, mieszczą się generalnie na tyle. Jak na sprzęt tej wielkości, jest tu ich całkiem sporo. No bo cztery porty USB (wśród nich jeden "powered USB") są nie do pogardzenia. Możliwości komunikacyjne komputera rozszerza znacznie wspomniana wyżej, dostępna w opcji stacja dokująca MediaBase.

Dell D420 z przodu
przód: brak złączy
Dell D420 z lewej
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazda audio, PCCard, czytnik kart SD
Dell D420 z tyłu
tył: LAN, Modem, 2x USB 2.0, wyjście VGA, powered USB, port podczerwieni, FireWire, gniazdo zasilania
Dell D420 z prawej
prawy bok: wylot powietrza, wyłącznik WLAN, wyłącznik komputera

Osprzęt

Klawiatura tego skrzata zadziwia swoimi rozmiarami. Konstruktorzy wykorzystali całą dostępną szerokość laptopa, dzięki czemu klawisze są ludzkiej wielkości. Mocno odchudzone zostały jedynie klawisze funkcyjne oraz strzałek. Warto też zauważyć, że w modelu D420 mamy piętrowy Enter.

Klawiatura jest nie tylko obszerna, ale też znakomicie sprawuje się w pracy. Kultura pracy klawiszy jest bardzo przyjemna (płytki wchodzą miękko), przy czym ich hałas jest umiarkowany.

Nie spodobały nam się natomiast urządzenia wskazujące, to jest kombinacja złożona z touchpada i trackpointa. Gładzik jest dość niewielki, a przy operowaniu nim zachowuje się nieco krnąbrnie. Podobnie prezentuje się trackpoint, którego kauczukowy łepek nie jest zbyt ergonomiczny i praktycznie nie ma między nim a palcem sprzężenia zwrotnego.

Czułość obu tych przyrządów można jednak próbować unormować przy użyciu zainstalowanego oprogramowania.

Na pulpicie niewielkiego notebooka zabrakło najwyraźniej miejsca na przyciski pomocnicze. Co więcej, nawet wyłącznik komputera musiał powędrować na tył prawego boku laptopa, gdzie znajdziemy go w postaci dużego, eleganckiego, za wyłącznikiem modułu WiFi.

touchpad w Dell D420
touchpad
klawiatura w Dell D420
klawiatura

Obraz

matryca w Dell D420
diagram barw

Matowa, 12-calowa matryca zaskakuje nietypową rozdzielczością 1280x800 pikseli. W rozdzielczości 125 dpi wyświetlane treści będą niewielkie, ale zupełnie nieźle czytelne.

Maksymalna jasność obrazu wypadła w teście bardzo chwalebnie, osiągając wartość 179.6 cd/m². W dolnej części ekranu jest jednak zdecydowanie niższa. Skutkiem tego rozświetlenie wynosi tylko 67.5%.

153.5
cd/m²
179.6
cd/m²
149.6
cd/m²
130.8
cd/m²
159.4
cd/m²
138.5
cd/m²
121.2
cd/m²
144.4
cd/m²
134.9
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 179.6 cd/m² (Nits) średnia: 145.8 cd/m²
rozświetlenie: 67 %
kontrast: 177:1 (czerń: 0.9 cd/m²)

Poziom czerni dla tej matrycy wynosi 0,9 cd/m². Na tej podstawie maksymalny kontrast oszacowaliśmy na 200:1. Jest to wartość zadowalająca, acz nie zawrotna.

Jasny obraz wyświetlany na wolnym od refleksów matowym ekranie czyni D420 laptopem w pełni sprawnym poza pomieszczeniami zamkniętymi.

Piętą achillesową tego wyświetlacza są natomiast kąty widzenia. Wyłazi to jak na dłoni już po nieznacznym odchyleniu ekranu od ideału w płaszczyźnie pionowej. Szybko pokazują się pomroczność z opalizacją lub prześwietlenie prezentowanych treści. Kiedy komputer stoi na biurku to nie problem, jednak subnotebooka z reguły używa się na kolanach, a w takiej sytuacji przyjdzie nam co rusz poprawiać ustawienie ekranu.

kąty widzenia w Dell D420
kąty widzenia w Dell D420
kąty widzenia w Dell D420
kąty widzenia w Dell D420
kąty widzenia w Dell D420
kąty widzenia w Dell D420
kąty widzenia w Dell D420
kąty widzenia w Dell D420

Osiągi

W przypadku Della Latitude D420 priorytetem jest jak największa mobilność. Można to zauważyć nie tylko po skromnych gabarytach i wadze ale także przyjrzawszy się podzespołom. Niskonapięciowy procesor oraz zintegrowana karta graficzna mają pozwalać na jak najdłuższą pracę komputera zasilanego z akumulatora.

Procesor Core Duo U2500 o taktowaniu 1,2 GHz charakteryzuje się współczynnikiem TDP o wartości zaledwie 9,5 W. Zintegrowany z chipsetem układ graficzny GMA 950 też nie jest specjalnie prądożerny.

Kiedy jednak porównać niewielkiego Della do innych laptopów, nawet podobnej wielkości, okazuje się, że D420 nie jest królem osiągów. Grupie docelowej, którą interesować będzie ten sprzęt, nie zależy jednak na maksymalizacji mocy komputera. Wystarczy, że w miarę płynnie radzi on sobie z obsługą podstawowych aplikacji biurowych.

Subnotebook ten łyknął jednak bez problemu Quake'a 3. Próby odpalania na tym sprzęcie ambitniejszych gierek są natomiast bezcelowe.

W laptopie tym stosowane są dyski 1,8" o pojemności 60 lub 80 GB. W egzemplarzu testowym mieliśmy do czynienia 60-gigabajtowym nośnikiem Toshiba MK6008GAH. Choć jego talerze wirują z prędkością 4200 obr./min. dorównuje on osiągami 2,5-calowym dyskom o prędkości 5400 obr./min.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Core Duo U2500 należy szukać tu.

benchmark Dell D420
zestawienie wyników 3DMark
benchmark Dell D420
zestawienie wyników PCMark
3DMark 05 Standard
388 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
1942 pkt.
Pomoc
80 GB - 4200 rpm
przesył danych (minimum): 1.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 21.2 MB/s
przesył danych (średnio): 16.8 MB/s
czas dostępu: 19.2 ms
szybkość interfejsu: 54.7 MB/s
obciążenie procesora: 3.6 %

Wpływ na otoczenie

Podczas normalnej pracy w godzinach urzędowania laptop ten zachowuje się bardzo cicho. Jeżeli natężenie mierzonego w sąsiedztwie działającego laptopa dźwięku wynosi 31,4 dB, można śmiało powiedzieć, że jest on w zasadzie bezgłośny.

Dopiero kiedy zaaplikujemy mu obciążenie, możemy się przekonać, że notebook ten ma w ogóle wentylator. Kiedy zaś go przycisnąć, można wyciągnąć na liczniku do 40 dB - wtedy system wentylacyjny jest wyraźnie słyszalny.

Ciepło

Jako że wentylator Della milczy zazwyczaj jak zaklęty, laptop ten dość mocno się nagrzewa. Najgorzej jest po ty względem z tyłu obudowy, szczególnie od strony spodniej. Maksymalna temperatura, do której udało nam się doprowadzić, to 48°C (praca z obciążeniem na biurku). Gorącym punktem okazał się prawy tylni narożnik (okolice wiatraczka i procesora).

Upper side

palmwrist: 30,2°C max: 41,1°C avg: 34,4°C

Bottom side

max: 48,0°C avg: 31,3°C

Głośniki

Płynący z pojedynczego głośnika dźwięk mono lepiej sobie odpuścić. Może on bowiem iść w zawody co najwyżej z kwikającym ostrzegawczo PC Speakerem.
Płynąca z niego muzyka brzmi metalicznie i jest zdecydowanie przytłumiona. Nawet do odtwarzania techno zalecamy przeto słuchawki.

Wydajność akumulatora

Laptop ten, tak jakeśmy go powyżej scharakteryzowali, pracuje na 6-komorowym akumulatorze o pojemności 42 Wh przynajmniej półtorej a w najlepszym razie trzy i pół godziny.
Alternatywną opcją jest akumulator 9-komorowy o pojemności 66 Wh, na którym można działać o połowę dłużej.

Wydajność akumulatora
luz
3h 35min
obciążenie
1h 40min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 25 / 34.3 / 41.1 W
obciążenie midlight 72 / 64.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Dell Latitude D420
Dell Latitude D420

Dell Latitude D420 to niewielki, poręczny i mobilny laptop, który jest nie tylko solidny i wytrzymały, ale przede wszystkim wyjątkowo lekki. Atutami tego notka są też matowa matryca o rozdzielczości 1280x800 pikseli oraz nieuciążliwość komputera jeżeli chodzi o hałas (zazwyczaj zupełnie cichy).

Klawiatura jest świetna, niewiarygodnie dobra jak na brzdąca z ekranem o przekątnej 12". Zachwytu nie budzą natomiast oba urządzenia wskazujące (touchpad i trackpoint), do których specyfiki trzeba się przyzwyczaić.

Decydując się na tego laptopa, musimy pamiętać, że nie ma on zbyt wysokich lotów jeżeli chodzi o osiągi. Sfera wydajności została poświęcona na rzecz jak najmniejszego poboru energii. Nie ma jednak obaw - niskonapięciowy Core Duo podoła bez trudności podstawowym aplikacjom biurowym.

Choć jego podzespoły nie buchają gorącem, Latitude D420 nagrzewa się ponad miarę. Temperatura bliska 50°C, i to na spodzie, zahacza już w przypadku takiego malucha o cechę dyskwalifikującą.

Na podstawowym akumulatorze (o 6 ogniwach) nie wykręcimy imponujących czasów pracy (osiągalne maksimum to trzy i pół godziny). Warto więc zastanowić się nad wyborem większej, 9-ogniwowej baterii, która powinna utrzymać komputer na chodzie przez jakieś pięć godzin.

Please share our article, every link counts!
Dell Latitude D420
pod lupą: Dell Latitude D420

Specyfikacja techniczna

Dell D420
Procesor
Intel Core Duo U2400 2 x 1.1 GHz, Yonah
Karta grafiki
Pamięć
512 MB 
, DDR2 PC4200 (533 MHz) SDRAM, max. 2048MB, 1x512MB
Matryca
12.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA TFT Display, refleksująca: nie
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
80 GB - 4200 rpm, 80 GB 
, 4200 obr/min, Toshiba MK6008GAH: 80GB, 4200rpm
Złącza
PCCard, Mikrofon, Headphones (Line Out), 4x USB 2.0, VGA-Out, Firewire, Kensington Lock, LAN, Modem
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 25 x 295 x 210
Akumulator
, 42 Wh (11.1V) Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 80GB, 4200rpm, Toshiba MK6008GAH, SigmaTel HD Audio,
Waga
1.5 kg
Cena
1600 PLN

 

Dell Latitude D420 Image
Dell Latitude D420 to fajnie niewielki, poręczny notek
Dell Latitude D420 Image
z nagrzewaniem nie jest za wesoło, gdyż temperatura obudowy potrafi wzrosnąć do 48°C
Dell Latitude D420 Image
o wiele większe znaczenie ma chociażby praktyczna bezgłośność
Dell Latitude D420 Image
w przypadku sprzętu tej klasy wydajność to zdecydowanie kwestia drugoplanowa
Dell Latitude D420 Image
procesorowi Core Duo U2500 wystarcza mocy do niewymagających aplikacji
Dell Latitude D420 Image
natomiast pomstować można na to, że ekran jest nierównomiernie podświetlony, a kąty widzenia w pionie są o kant d... potłuc
Dell Latitude D420 Image
na matowej matrycy o rozdziałce 1280x800 widać naprawdę dużo
Dell Latitude D420 Image
przykład klawiatury w Dellu pokazuje, jak można optymalnie wykorzystać miejsce
Dell Latitude D420 Image
dużym plusem D420 jest jego gotowość do uskuteczniania bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do sieci
Dell Latitude D420 Image
większość złączy ulokowano z tyłu - jest to rozwiązanie ze wszech miar korzystne
Dell Latitude D420 Image
knefel wyłącznika znalazł się w tylnej części prawego boku - na pulpicie zabrakło dla niego miejsca
Dell Latitude D420 Image
czegoś takiego jak uginanie się obudowy pod naciskiem nie obserwowaliśmy nawet w najbardziej wrażliwych miejscach
Dell Latitude D420 Image
jakość wykonania jest przynajmniej zadowalająca
Dell Latitude D420 Image
wzornictwo i kolorystyka powinny sprawdzać się w biurze, gdzie sprzęty te nie będą budzić zadrażnień między pracownikami
Dell Latitude D420 Image
konstrukcja tego laptopa jest solidna, a zastosowane materiały - prima sort
akumulator o pojemności 42 Wh oraz energooszczędne podzespoły umożliwiają w miarę długą pracę bez podpinania się do gniazdka

Pro

  • kompaktowe gabaryty i waga
  • solidna obudowa z dobrych jakościowo materiałów
  • 4 porty USB
  • duża klawiatura
  • matowa matryca o dobrej rozdzielczości
  • znikomy hałas
  • przyzwoite czasy pracy na akumulatorze (bateria 9-komorowa)
  • Contra

  • brak złącza DVI
  • niezbyt skore do współpracy touchpad i trackpoint
  • kąty widzenia w pionie
  • kiepskie osiągi
  • mocne nagrzewanie się spodu
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Latitude D420
    J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)