Test Dell XPS 15 (L501x) z Full HD, Core i7, GF GT 435M
Dell XPS 15 to kolejny laptop, którego recenzję publikujemy niedługo po wprowadzeniu do sprzedaży. Nie dość, że na czasie, to jest ona oczekiwana przez spore grono osób zainteresowanych tym modelem. XPS 15 to bowiem chyba pierwszy w Polsce model Della oferowany przez producenta od początku w atrakcyjnych cenach. Do niedawna był on zresztą wielką niewiadomą; liczymy na to, że niniejszy artykuł da początek systematyzowaniu wiedzy na jego temat.
Obudowa
Kiedy wypakujemy XPS-a 15 z pudełka, zwrócimy uwagę na metalicznie połyskujące wieko i spód jednostki zasadniczej. Dell nazywa to wykończenie mianem "metalloid aluminum". W rzeczywistości mamy tu do czynienia z metalicznym lakierem położonym na powierzchni elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. Z tego samego materiału jest zrobiona jednostka zasadnicza. [wg Dell Polska wokół klawiatury mamy wysokiej jakości tworzywo sztuczne w kolorze aluminiowym, ale tył ekranu oraz spód komputera są aluminiowe – przyp. tłumacza] Czarne wnętrze pokazujące się po podniesieniu klapy wydaje sie odporne na zarysowania.
Sztywność jednostki zasadniczej jest świetna – korpus laptopa przejawia odporność na wyginanie i nacisk. Słabym punktem, jak w większości laptopów, jest okolica napędu optycznego. W tym miejscu górna część jednostki zasadniczej ugina się przy punktowym nacisku; część spodnia również, tyle że jeszcze wyraźniej.
Z kolei obudowa ekranu wypada pod względem solidności niezbyt dobrze. Choć wyświetlacz nie wykrzywia się drastycznie przy podnoszeniu komputera za róg ekranu, na działającej matrycy widoczne są zaburzenia obrazu. Do tego powiększa się wtedy szczelina między ramką ekranu a zewnętrzną częścią pokrywy w obu górnych rogach. Do tego stopnia, że, nacisnąwszy, można zbliżyć jedną część do drugiej.
Z powodu przesunięcia mocowania pokrywy ekranu z tylnej krawędzi jednostki zasadniczej ku przodowi maksymalny kąt rozwarcia ekranu jest ograniczony do około 135 stopni. Zawiasy dobrze trzymają ekran w pozycji roboczej, przy czym po korektach ustawienia wyświetlacz tylko lekko się kiwa.
XPS 15 nie otrzymał mechanizmu zatrzaskowego do blokowania pokrywy. Zawiasy nie są dość silne, by utrzymać klapę przy jednostce zasadniczej po obróceniu komputera do góry nogami. Trzeba zatem uważać przy transporcie, by nic nie dostało się między matrycę a klawiaturę.
Pozytywnie trzeba ocenić rozmieszczenie portów, które jest ściśle związane z nową, specyficzną konstrukcją obudowy. Ani z lewej strony, ani z prawej podłączane kabelki nie będą odbierać użytkownikowi swobody operowania myszką. Znakomitą cześć portów przeniesiono bowiem na ściankę tylną. Znajdziemy tam oba cyfrowe wyjścia obrazu (Mini DisplayPort, HDMI), gniazdo Ethernet, jeden z dwóch portów USB 3.0 (drugi jest zlokalizowany w tylnej części lewej ścianki) i blokadę Kensingtona.
Osprzęt
Klawiatura jest podobna z wyglądu do tej z modelu SXPS 16. Płytki klawiszy są płaskie. Ich wymiary (15x15 mm) są zwyczajne.
Wrażenie przy pisaniu są pozytywne. Klawisze są raczej miękkie, ale bardzo wyraźnie wyczuwa się punkt oporu. Skok klawiszy jest krótki. Pochwalić można fakt, że klik klawiszy podczas pisania jest cichy.
Testowany egzemplarz XPS-a 15 nie posiadał podświetlenia klawiatury. Ta opcja pojawi się być może za jakiś czas.
Obok przycisku zasilania i kontrolek LED znalazł się panel sensoryczny. Poszczególne przyciski uruchamiają (w kolejności od lewej do prawej) Windows Mobility Center, Launch Manager i Dell Dell Audio by Realtek.
Płytka dotykowa to Synaptics Touchpad V7.4. Jej właściwości dotykowe są dobre, a powierzchnia jest duża (100x56 mm). Pozwala ona na bezbłędne sterowanie kursorem. Poza tym jej przeznaczeniem jest realizowanie funkcji specjalnych wykonywanych za pomocą dwóch palców, co można skonfigurować według własnych preferencji. Przyciski myszy działają dobrze i cicho. Dodatnio wyróżnia się ich odpowiednio dobrany skok.
Obraz
Dell oferuje do XPS-a 15 różne warianty matrycy o przekątnej 15,6” (40 cm). Może to być wyświetlacz HD Ready (1366x768) z podświetleniem WLED lub Full HD (1920x1080) B+RG LED. Oba to ekrany typu TrueLife, a więc o błyszczącej powierzchni.
W testowanym egzemplarzu zamontowano droższą matrycę o wyższej rozdzielczości. Po skalibrowaniu i przeprowadzeniu pomiarów okazało się, że prezentuje ona bardzo bogatą paletę barw. Przestrzenie sRGB i AdobeRGB zostają dobrze odwzorowane. W tej mierze matryca XPS-a 15 okazała się tylko trochę gorsza od panelu RGB LED z modelu SXPS 16.
Wyniki innych pomiarów też okazały się świetne. Ekran jest podświetlony mocno (maksymalna jasność obrazu wynosi średnio 246 cd/m²) i równomiernie. Czerń jest dobrej jakości (0,45 cd/m²), przez co i kontrast wypada korzystnie (558:1).
|
rozświetlenie: 86 %
kontrast: 558:1 (czerń: 0.45 cd/m²)83.5% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
90.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
74.2% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Również w subiektywnej ocenie kolory wyglądają dobrze. Czerń jest rzeczywiście czarna, choć czasem ciężko to docenić z racji silnych refleksów występujących na powierzchni ekranu. Na jasnych obszarach nie pokazują się ciemne plamy czy pasy. Kolory wydają się żywe i soczyste, a obraz - ostry.
Z racji posiadania błyszczącej matrycy XPS 15 nie jest optymalnym laptopem do użytkowania w plenerze. Dzięki wysokiej jakości wyświetlacza radzi sobie w miarę dobrze w cieniu, gdyż refleksy są częściowo neutralizowane. Trzeba jednak unikać wystawiania laptopa bezpośrednio na słońce.
W ocenie kątów widzenia na wyróżnienie zasługuje szeroki zakres w płaszczyźnie poziomej. Trzeba się jednak liczyć z występowaniem odblasków przy patrzeniu na ekran pod ostrym kątem. Zakres pionowy jest dużo węższy. Przy patrzeniu z góry szybko pojawiają się przejaskrawienie i przekłamania kolorów. Przy patrzeniu od dołu kontrast spada i obraz ciemnieje. I w tej płaszczyźnie dostępny zakres jest ograniczany przez refleksy.
Osiągi
W serii XPS 15 stosowany jest chipset HM57 i szereg różnych procesorów. Przede wszystkim można zdecydować się na konfigurację z procesorem dwurdzeniowym lub czterordzeniowym. Co ważne, wydajniejsza karta graficzna występuje tylko w połączeniu z tym drugim.
Na testy trafiła topowa konfiguracja z czterordzeniową jednostką Core i7-840QM. To układ wykonany w litografii 45 nm. Jego taktowanie wynosi 1,86-3,2 GHz. Dzięki technologii Hyper-Threading może on liczyć do ośmiu wątków jednocześnie.
Procesor jest wspierany przez 4 GB pamięci RAM DDR3. Zainstalowany system operacyjny w wersji 64-bitowej (Windows 7 Home Premium) pozwala na efektywne wykorzystywanie całości tego zasobu. Wymiana pamięci systemowej jest bardzo łatwa, gdyż dwa jej gniazda są umieszczone za pokrywą serwisową na spodzie.
Nvidia GeForce GT 435M to karta graficzna średniej klasy, oparta na rdzeniu GF108 (pochodna architektury Fermi). Układ ten wspiera DirectX 11 i OpenGL 4.0. Posiada on 96 rdzeni CUDA, a więc tyle samo co wolniej taktowane GF GT 420M i 425M. Ważnymi cechami są obsługa przesyłania bitstreamu HD Audio (Blu-ray) przez HDMI, PureVideo HD oraz wsparcie dla 3D Vision w ramach HDMI 1.4a, gdzie obraz 3D (filmy, zdjęcia) można wyświetlać na podłączonym przez ten interfejs telewizorze 3D. Według producenta XPS 15 posiada obsługę tej technologii.
Do porównania wydajności ogólnej wybrano następujące modele z mocnymi podzespołami:
- MSI GX660R z MR HD 5870 i i7-740QM,
- Lenovo IdeaPad Y560 z MR HD 5730 i i7-720QM,
- Sony Vaio EB3Z1E z MR HD 5650 i i5-460M,
- Sony Vaio F13Z1E z GF GT 425M i i7-740QM.
Jeżeli chodzi o osiągi procesora, to Core i7 840QM okazał się lepszy od ww. konkurentów w testach renderowania Single CPU i Multi CPU aplikacji Cinebench. Dwurdzeniowy i5-460M dorównuje najsłabszemu czterordzeniowemu Core i7 w teście Single CPU, ale w Multi CPU wszystkie czterordzeniowe są dużo wydajniejsze. Core i7-840QM z XPS-a 15 wykazał się o 9% lepszym osiągnięciem w pierwszym z testów i aż o 36% lepszym od Sony EB3Z w drugim.
W teście PCMarkVantage, który jest probierzem ogólnej wydajności w różnorakich zastosowaniach, nasz XPS 15 uzyskał 6602 pkt. Jeżeli zestawić to osiągnięcie z wynikami porównywanych notebooków, to Dell okazał się o 10% lepszy od Lenovo Y560, Sony F13Z i MSI GX660R, a o 18% lepszy od Sony EB3Z.
3DMark 2001SE Standard | 35402 pkt. | |
3DMark 03 Standard | 19280 pkt. | |
3DMark 06 Standard Score | 7486 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 3914 pkt. | |
Pomoc |
PCMark Vantage Result | 6602 pkt. | |
Pomoc |
Nośnikiem pamięci masowej był w testowanym XPS-ie 15 dysk twardy marki Samsung HM500JJ. Jego pojemność brutto wynosi 500 GB, z czego 15 GB zostało przeznaczone na partycję przywracania, a na system i dla danych użytkownika pozostawiono 451 GB. Prędkość tego dysku to 7200 obr/min. Odpowiednio do niej uzyskuje on dobre wyniki w testach HDTune i CrystalDiskMark.
Wydajność w grach
Wyniki XPS-a 15 z kartą GF GT 435M w grach porównano z osiągami laptopów dysponujących kartą ATI Mobility Radeon HD 5650.
Ważna uwaga: jako że grafika w testowanym modelu nie obsługiwała rozdzielczości 1366x768 (w tym również na zewnętrznym monitorze), recenzentce przyszło przeprowadzać testy przewidziane dla tejże rozdzielczości w rozdzielczości 1280x800 (przy wysokich ustawieniach grafiki).
Battlefield: Bad Company 2
Wyniki XPS-a15 z GT 435M okazały się podobne do osiągnięcia laptopa Sony z MR HD 5650. Na wysokich ustawieniach uzyskano średnio 29,2 kl/s, co nie zapewniało płynności na dłuższą metę.
Battlefield: Bad Company 2 | |||
Rozdzielczość | Ustawienia | Wynik | |
1920x1080 | high, HBAO on, 4xAA, 8xAF | 14.5 fps | |
1366x768 | high, HBAO on, 1xAA, 4xAF | 29.2 fps | |
1366x768 | medium, HBAO off, 1xAA, 1xAF | 40.3 fps |
Mafia 2
Gra ta nie stwarza GF GT 435M trudności na wysokich ustawieniach grafiki (35,2 kl/s). Acer 7740G z HD 5650 i i5-430M poradził sobie (w rozdzielczości 1366x768) nieco lepiej (36,8 kl/s), ale Sony Vaio EF z HD 5650 o niskich zegarach i Phenomem X3 P820 wypadł gorzej (26,4 kl/s). Dopiero w rozdzielczości natywnej i na najlepszych ustawieniach grafiki tempo wyświetlania okazuje się na XPS-ie 15 zbyt niskie (wynosi średnio 25,5 kl/s) i występują częste przycięcia.
Mafia 2 | |||
Rozdzielczość | Ustawienia | Wynik | |
1920x1080 | high, 0xAA, 16xAF | 21.3 fps | |
1360x768 | high, 0xAA, 16xAF | 35.2 fps | |
1024x768 | medium, 0xAA, 8xAF | 40.4 fps |
StarCraft 2
W tej grze przydają się w wysokich ustawieniach wydajna karta graficzna i szybki procesor wielordzeniowy (sterowanie i sztuczna inteligencja dla wielu jednostek). Testowany Dell z GF GT 435M i Core i7 wypadł na wysokich ustawieniach (32 kl/s) lepiej niż średnia dla laptopów z MR HD 5650 (27 kl/s); np. Acer 7740G z tą kartą ATI i procesorem i5-430M osiągnął 28 kl/s. Na ustawieniach ultra w rozdzielczości 1920x1080 XPS 15 nie daje już rady.
StarCraft 2 | |||
Rozdzielczość | Ustawienia | Wynik | |
1920x1080 | ultra | 17 fps | |
1360x768 | high | 32 fps | |
1360x768 | medium | 46 fps | |
1024x768 | low | 202 fps |
Risen
Na wysokich detalach, w rozdzielczości 1280x800 można mówić o płynności, choć Dell balansuje na jej granicy. By uniknąć przycinania w trakcie rozgrywki, należałoby zejść w dół w jednej czy paru opcjach.
Risen | |||
Rozdzielczość | Ustawienia | Wynik | |
1920x1080 | high/all on, 0xAA, 4xAF | 13.4 fps | |
1366x768 | all on/high, 4xAF | 30 fps | |
1024x768 | all on/med, 2xAF | 40.2 fps | |
800x600 | all off/low, 0xAF | 62.6 fps |
Colin McRae: DiRT 2
Na wysokich ustawieniach DiRT 2 chodził na testowanym Dellu w miarę płynnie (30 kl/s). GF GT 435M wypada zatem (w nieco innej rozdzielczości) lepiej od MR HD 5650, która to karta uzyskuje 22-29 kl/s w zależności od zegarów GPU i mocy procesora. W natywnej rozdzielczości Full HD można grać na XPS-ie 15 tylko przy ograniczeniu detali.
Colin McRae: DIRT 2 | |||
Rozdzielczość | Ustawienia | Wynik | |
1920x1080 | Ultra Preset, 4xAA | 21.2 fps | |
1360x768 | High Preset, 2xAA | 29.7 fps | |
1024x768 | Medium Preset, 0xAA | 65.5 fps | |
800x600 | Low Preset, 0xAA | 110.2 fps |
Podsumowanie testów gier
W natywnej rozdzielczości Full HD płynną rozgrywkę uzyskuje się (z wyjątkiem mało wymagających tytułów jak FIFA 2011) dopiero po mocnym ograniczeniu ustawień grafiki. Przy wysokich ustawieniach (czyli w przypadku XPS-a 15 w rozdzielczości 1280x800 i na wysokich detalach) gry wyglądają zazwyczaj dość sensownie. Dla porównania wyniki laptopów z MR HD 5650 (z tą różnicą, że uzyskiwane w rozdzielczości 1366x768) są podobne.
low | med. | high | ultra | |
---|---|---|---|---|
Anno 1404 (2009) | 60 | 20.1 | ||
Colin McRae: DIRT 2 (2009) | 110.2 | 65.5 | 29.7 | 21.2 |
Resident Evil 5 (2009) | 69.1 | 45.7 | 24.3 | |
Risen (2009) | 62.6 | 40.2 | 30 | 13.4 |
CoD Modern Warfare 2 (2009) | 46.2 | 40.2 | 25.5 | |
Battlefield: Bad Company 2 (2010) | 40.3 | 29.2 | 14.5 | |
StarCraft 2 (2010) | 202 | 46 | 32 | 17 |
Mafia 2 (2010) | 40.4 | 35.2 | 21.3 | |
Fifa 11 (2010) | 319.9 | 153.7 | 110 | 58.2 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Biorąc pod uwagę wydajne podzespoły, nie można się było spodziewać, że testowany XPS 15 okaże się bezgłośny.
I faktycznie – przy znikomym obciążeniu natężenie hałasu zmienia się w zakresie między 33,4 a 37,3 dB, przy czym wentylator załącza się przy minimalnym choćby zajęciu CPU. Pod obciążeniem robi się wyraźnie głośniejszy i w trakcie wielogodzinnego testu hałas osiągnął maksymalny pułap 46,3 dB, kiedy był już intensywny. Szum ma średnią tonację, jest relatywnie stały, więc nawet wtedy odbiera się go jako w miarę znośny.
Hałas
luz |
| 33.4 / 33.4 / 37.3 dB |
HDD |
| 34.1 dB |
DVD |
| 39.5 / dB |
obciążenie |
| 43.5 / 46.3 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Voltcraft SL-300 Plus (odległość 15 cm) |
Ciepło
Podczas działania przy niewielkim obciążeniu temperatury są przyzwoite. Miejsca oparcia dłoni i obszar klawiatury pozostają przyjemnie chłodne. Maksymalna temperatura zmierzona na spodzie była bliska temperaturze ciała.
Podczas pracy z obciążeniem obudowa nagrzewa się znacząco, ale w aplikacjach 3D jej temperatury są jeszcze do przyjęcia.
Za to w konsekwencji kilkugodzinnego testu z pełnym obciążeniem wartości skrajne sięgnęły aż 50,8°C na spodzie i 43,7°C na wierzchu jednostki zasadniczej. Tylko prawa strona obudowy pozostała w miarę chłodna.
Temperatury CPU wyniosły w teście ekstremalnym maksymalnie 95°C, a karta grafiki dobiła nawet do 99°C.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.7 °C / 111 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 50.8 °C / 123 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30.7 °C / 87 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 38.6 °C / 101.5 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-9.8 °C / -17.7 F).
Głośniki
XPS 15 otrzymał głośniki stereo JBL z subwooferem. Główne dwa przetworniki zostały umieszczone po bokach klawiatury, co jest pozytywne. Działanie zamontowanego na spodzie subwoofera było odczuwalne. Odtwarzany dźwięk okazał się donośny i idealnie czysty. Także po ustawieniu maksymalnej głośności nie było problemów z jakością dźwięku.
Wydajność akumulatora
W komplecie z wypożyczonym na testy laptopem trafił do redakcji akumulator 6-komorowy, o pojemności 56 Wh. Z góry więc było wiadomo, że wobec mocnych podzespołów nie ma co liczyć na sensowne przebiegi na baterii.
I faktycznie. Maksymalny czas działania XPS-a 15 zasilanego z akumulatora wyniósł około 3 h. To wartość uzyskana w teście czytelnika aplikacji BE, przy minimalnej jasności, wyłączonych modułach bezprzewodowych i ustawionym planie oszczędnym. W praktyce można liczyć na około 2 h korzystania z internetu przy udziale WiFi (np. z hotspotu) przy wysokiej jasności obrazu i aktywnym planie oszczędnym. W teście odtwarzania filmu DVD z wybranym planem zrównoważonym i ustawioną maksymalną jasnością obrazu akumulator wyczerpał się po niespełna 1,5 h.
Jeżeli wyposażyć omawiany model w oferowaną również baterię 9-komorową o pojemności 90 Wh, uzyskiwane czasy pracy byłyby o około 60% dłuższe. Zamawiając taką konfigurację, trzeba jednak mieć na uwadze, że ten pojemniejszy akumulator jest większy i wystaje poza obrys obudowy (na spodzie).
wyłączony / stan wstrzymania | 0.2 / 0.4 W |
luz | 13.9 / 22.3 / 27.8 W |
obciążenie |
84.3 / 115.7 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Voltcraft VC 940 Plus |
Podsumowanie
Oczekiwany z napięciem XPS 15 nie rozczarował. Nowoczesna, elegancka sylwetka oraz solidność jednostki zasadniczej to plusy. Zganić trzeba Della za obudowę ekranu, która mogłaby być sztywniejsza.
Na wygodnej klawiaturze można dużo pisać. Precyzyjnie działający gładzik też nie pogarsza warunków pracy.
Porty peryferyjne są rozmieszczone bardzo dogodnie. Ich oferta jest zresztą bogata, gdyż XPS 15 oferuje użytkownikowi m.in. dwa porty USB 3.0 i dwa cyfrowe wyjścia obrazu (brakuje natomiast wyjścia analogowego). Dzięki najnowszej karcie Nvidii można wyświetlać filmy 3D na ekranie podpiętego pod HDMI przygotowanego do tego telewizora.
Testowana konfiguracja była bardzo wydajna, z czterordzeniowym procesorem Core i7-840QM oraz kartą grafiki Nvidia GeForce GT 435M (do tego 4 GB RAM i szybki dysk 7200 obr/min). Wydajność w grach można porównać do laptopów z popularną kartą grafiki MR HD 5650. W rozdzielczości Full HD trzeba ograniczać ustawienia dla bardziej wymagających tytułów i tylko przejawiające małe zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe są w stanie działać płynnie na wysokich ustawieniach.
Kultura pracy nie jest mocną stroną tego Della z wydajnymi podzespołami, przynajmniej przy pełnym obciążeniu. Standardowy akumulator pozwala na dość krótką pracę. Szczególnie słabo wypada w tym aspekcie wersja z procesorem czerordzeniwym, która nie posiada technologii Nvidia Optimus.
Matryca Full HD jest mocnym punktem XPS-a 15, gdyż oferuje mocne podświetlenie, kontrastowy obraz i bogatą paletę barw. Szkoda natomiast, że jest typu błyszczącego i daje silne refleksy. W grach komputerowych, gdzie obficie występują ciemne sceny (np. Risen) w normalnym oświetleniu pokojowym odbicia przeszkadzają tak, że psują komfort gry. Graczy i nie tylko ucieszą natomiast fajnie grające wbudowane głośniki JBL z subwooferem.
W sumie można powiedzieć, że Dell stworzył pod postacią XPS-a 15 w topowej konfiguracji wszechstronny komputer multimedialny o pewnych ambicjach w sferze gier, który ma jednak pewne istotne wady.