Notebookcheck Logo

Test Dell XPS 15 (L521x)

19/10/2012

Po recenzji modelu XPS 14 L421x kolej na test większego Della XPS 15 L521x. Jest to bardzo drogi laptop, szczególnie w odniesieniu do podzespołów obliczeniowych, które nie są nadzwyczaj mocne. W związku z tym wszystkie niedociągnięcia i mankamenty należało ocenić wyjątkowo surowo. W testowanym modelu na krytykę zasłużyło głównie zaniżanie taktowania podzespołów pod pełnym obciążeniem.

Obudowa

Notebooki Dell XPS są projektowane z myślą o wymagającym kliencie, którego potrzeba luksusu zmusza do poszukiwania najdoskonalszych rozwiązań. Już przy pierwszym kontakcie z obudową odczuwalna jest znacząca różnica między Dellem XPS L521x a przeciętnym notebookiem konkurencji. Świetnie dobrane połączenie elementów aluminiowych, przyjemnego w dotyku tworzywa (na bazie silikonu) i szkła tworzy nietuzinkowy efekt.

Zewnętrzną stronę obudowy ekranu stanowi jednolita aluminiowa płyta srebrnego koloru, a od wewnątrz ekran jest zabezpieczony szybą wykonaną ze szkła Gorilla; zestawienie to niemal perfekcyjnie zabezpiecza samą matrycę. Szkło chroni przed zarysowaniem i usztywnia panel LCD, a aluminiowa klapa dodatkowo wzmacnia całość. Punktowy nacisk na klapę prędzej spowoduje jej zamknięcie, niż wywoła zakłócenia w wyświetlanym obrazie.

Zawiasy działają z właściwym oporem - umożliwiają podniesienie klapy jedną ręką, ale zarazem bardzo dobrze utrzymują raz ustawioną pozycję. Maksymalny kąt odchylenia ekranu wynosi 140 stopni.

Jednostka zasadnicza zarówno od strony spodniej, jak i wierzchniej jest wykonana z wspomnianego powyżej niezwykle przyjemnego w dotyku silikonu. Nie tylko zapewnia on przyjemne doznania dotykowe, ale także jest dość odporny na zabrudzenia i zarysowania, a jego czarna, matowa powierzchnia nadaje omawianemu notebookowi interesujący charakter. Całość pulpitu jest otoczona usztywniającą aluminiową ramką. 

Mimo smukłych kształtów jednostka zasadnicza jest w pełni odporna na ściski i nacisk punktowy; oczywiście nie ma mowy o jakichkolwiek jękach czy skrzypieniu obudowy przy okazji tychże. Konstrukcja jest spasowana bardzo dobrze i w pełni zadowoli przyszłych użytkowników.

Mniej powodów do zadowolenia dadzą interfejsy. Choć porty zostały skupione na lewym boku (są tu: wszystkie trzy USB 3.0, DisplayPort, HDMI, LAN i gniazdo zasilania), przednią stronę prawej ścianki zajmują dwa gniazda audio, które po podłączeniu mikrofonu i słuchawek będą dość mocno ograniczać swobodę używania myszki komputerowej. Notabene w notebooku multimedialnym tej klasy przydałoby się więcej portów audio z wsparciem dla systemów 5.1 i 7.1.

Dość interesującym szczegółem omawianego Della XPS L521x jest brak łatwo dostępnego akumulatora. Aby dostać się do tego podzespołu, należy zdjąć dolną pokrywę przymocowaną łącznie 9 śrubkami (trzy z nich są ukryte pod aluminiową blaszką). Po odkręceniu śrubek (uwaga na trzecią śrubkę pod blaszką, która jest dodatkowo zakryta plastikową osłonką) należy podważyć z wyczuciem spodnią pokrywę i odłączyć tasiemkę sygnałową. Tasiemka ta łączy płytę główną z umocowaną do spodniej klapy diodą sygnalizującą stan naładowania akumulatora. Po zdjęciu spodniej klapy uzyskamy dostęp do pamięci RAM, dysku twardego, gniazda na dysk mSATA, karty WLAN, napędu optycznego i oczywiście wspomnianego akumulatora.

front:
z przodu brak złączy
lewy bok:
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, HDMI, mini DisplayPort, 3x USB 3.0
prawy bok:
prawy bok: 2x audio, gniazdo blokady Kensingtona, czytnik kart pamięci, napęd optyczny
tył:
z tyłu brak złączy

Osprzęt

podświetlona klawiatura
podświetlona klawiatura
podświetlona klawiatura

Klawiatura wyspowa na dobre zagościła we współczesnych laptopach i XPS L521x jest jednym z modeli, jakie otrzymały taki właśnie przyrząd.

Klawiatura w omawianym notebooku charakteryzuje się wklęsłymi klawiszami o standardowej wielkości 15 na 15 milimetrów; mniejsze są płytki w rzędzie klawiszy funkcyjnych i klawisze strzałek, a większe - klawisze w dolnym rzędzie. 

Ogólne wrażenia z użytkowania klawiatury są zasadniczo pozytywne. Klawisze charakteryzują się krótkim skokiem i wyraźną odpowiedzią; ponadto są przyjemne w dotyku. Manuał jest stosunkowo sztywny. Niewielkie ugięcia można wywołać silniejszym naciskiem w prawej części klawiatury, nad napędem optycznym. Niestety mimo dość dużej szerokości pulpitu roboczego producent nie zdecydował się na odrębny blok numeryczny co - mimo multimedialnego charakteru laptopa - poczytuję jako minus. Do plusów zaliczyłem natomiast bardzo praktyczną matową kratkę międzyklawiszową, która doskonale spełnia swoje zadanie, skutecznie zapobiegając przedostawaniu się paprochów pod klawisze, a także jest bardzo odporna na zarysowania i zabrudzenia.

Warto zwrócić uwagę na podświetlanie klawiatury - w omawianym modelu możemy je wyłączyć lub ustawić na jeden z dwóch poziomów jasności. 

Mimo multimedialnego charakteru Della L521x jego klawiatura ma ograniczenia buforu i między innymi uniemożliwia wykorzystanie poniższych kombinacji trzech klawiszy wciskanych jednocześnie: 

  • strzałki góra + lewo oraz Esc, F4, F5, F6, G, H, ', B, N, /, Alt, spacja, Alt gr;
  • A+W oraz Q, S;
  • A+S oraz Esc, F1, Tab, Q, W, Z, X;
  • W+D oraz E, S;
  • S+D oraz F1, F2, F3, F4, 2, 3, W, E, Caps Lock, X, C.

Płytka dotykowa Synaptics z oprogramowaniem Della jest bliska ideału. Gładka, dzięki czemu przyjemna w dotyku, czuła, co zwiększa komfort użytkowania, a jej powierzchnia jest obniżona względem pulpitu, dzięki czemu podczas sterowania palec nie omsknie się poza jej powierzchnię. Ponadto kwestie czułości oraz różne funkcje można dostosować do własnych wymagań dzięki świetnemu oprogramowaniu. Niestety do ideału zabrakło mi samodzielnych przycisków. W opisywanym gładziku są one zespolone z płytką dotykową i aby uzyskać efekt prawego przycisku, należy skupić się na jego wciśnięciu, bowiem zwykłe odruchowe muśnięcie wydzielonej dla prawego przycisku części płytki wywoła efekt odpowiedni dla przycisku lewego.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa
ustawienia urządzenia wskazującego
ustawienia urządzenia wskazującego
ustawienia urządzenia wskazującego
ustawienia urządzenia wskazującego

Obraz

diagram barw
diagram barw

Matryca WLED z wykończeniem TrueLife znajdująca się na wyposażeniu Della XPS L521x (oznaczona symbolami AUO00ED i 6985X_B156HTF) charakteryzuje się przekątną 15,6 cala, panoramicznymi proporcjami 16 na 9 i natywną rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli. Omawiany ekran jest umieszczony za ochronną szybą, która co prawda bardzo dobrze zabezpiecza matrycę, ale też wzmacnia refleksy w przypadku pracy przy ostrym oświetleniu.

372.4
cd/m²
384
cd/m²
361.2
cd/m²
376.4
cd/m²
311.4
cd/m²
362.6
cd/m²
359.1
cd/m²
386.4
cd/m²
346.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics AUO00ED / 6985X_B156HTF
maksimum: 386.4 cd/m² (Nits) średnia: 362.2 cd/m²
rozświetlenie: 81 %
kontrast: 389:1 (czerń: 0.8 cd/m²)68.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
90.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
73.4% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Dell XPS 15 L521x z matrycą Full HD a Dell Inspiron 17R 5720 (siatka)
L521x a Inspiron 17R
Dell XPS 15 L521x z matrycą Full HD a MSI GT780DX z matrycą Full HD (siatka)
L521x a GT780DX
Dell XPS 15 L521x z matrycą Full HD a Asus N76VZ z matrycą Full HD (siatka)
L521x a N76VZ
Dell XPS 15 L521x z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
L521x a sRGB

Wyświetlacz ten cechuje się dość dobrymi kątami widzenia i bardzo wysoką jasnością. Czerń poniżej 1 cd/m² też nie daje większego powodu do narzekania. Korzystnie przedstawia się także pokrycie palety barw. Co prawda nie ma dokładnego pokrycia całości przestrzeni sRGB, ale 962740 kolorów to znacznie więcej, niż ich liczba w standardzie sRGB (833600).

Osiągi

GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)

Podzespoły Della XPS L521x są odpowiednio dobrane do klasy laptopa. Na wyposażeniu testowanego modelu znalazły się wydajny procesor Core i7-3612QM, 8 GB pamięci operacyjnej, dodatkowa karta graficzna GeForce GT 640M i dysk twardy o pojemności 1 TB.

Procesor i7-3612QM to ciekawa czterordzeniowa jednostka obliczeniowa. Bazowe taktowanie tego CPU wynosi 2,1 GHz, a maksymalne - 3,1 GHz. Dell z upodobaniem wykorzystuje ten procesor w swoich konstrukcjach głównie z powodu niskiego TDP, jakim się on cechuje (jest to jedyny czterordzeniowy i ośmiowątkowy szeroko dostępny CPU z TDP na poziomie 35 W; szerszy opis tego procesora został zamieszczony w recenzji Della Vostro 3560).

W testach syntetycznych wydajność opisywanej jednostki prezentuje się całkiem nieźle. W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 (w wersji 64-bitowej) i7-3612QM uzyskał 5,64 pkt. Dla porównania podobnie taktowany i7-2670QM (TDP 45 W, procesor starszej generacji) uzyskuje w teście wielowątkowym tego programu średnio 5,1 pkt.

Wyniki uzyskane w testach aplikacji wPrime także są zadowalające; czas potrzebny na ukończenie próby 32M to 9,7 sekundy. W identycznym czasie tę samą operację przeprowadza 45-watowy i7-3610QM. 

Niestety przy pełnym obciążeniu CPU i GPU w omawianym notebooku występuje throttling (jest to obniżenie częstotliwości taktowania procesora poniżej wartości bazowej; w przypadku omawianej jednostki nawet do 1,2 GHz). Pierwszy test 100-procentowego obciążenia przeprowadzony na fabrycznym BIOS-ie A04 spowodował throttling już od pierwszej sekundy. Uaktualnienie BIOS-u do wersji A06 także nie przyniosło pożądanych efektów; taktowanie spadło do 1,2 GHz po około 3 minutach. Ostatnia próba wykonana na najnowszym BIOS-ie A11 wypadła lepiej. Co prawda program HWiNFO64 wskazał throttling termiczny dla dwóch rdzeni, ale taktowanie CPU zostało utrzymane na odpowiednim poziomie mimo półtoragodzinnego obciążenia (niestety wystąpił spadek częstotliwości taktowania dGPU).

Dell XPS L521x został wyposażony w dwa układy graficzne. Pierwszy, zintegrowany z procesorem Intel HD Graphics 4000, ma na celu przedłużenie czasu pracy na akumulatorze. Drugi, dodatkowa karta graficzna Nvidia GeForce GT640M, ma za zadanie podołać wszelkim zadaniom z dziedziny multimedialnej, jakie może stawiać przed nią użytkownik. GeForce GT 640M jest zaliczany w poczet kart średniego segmentu wydajnościowego. Karta ta jest skonstruowana na bazie architektury Kepler. Dysponuje 384 jednostkami CUDA, 2 GB własnej pamięci graficznej GDDR5 i 128-bitową magistralą danych.

W testach syntetycznych karta prezentuje się całkiem dobrze. 3DMark 11 ocenił wydajność graficzną na 1725 pkt. To o około 100 pkt. więcej od wyników laptopów z kartą GF GTX 460M i o około 100 pkt. mniej od wyników modeli z kartą GF GTX 560M.

Super PI (mniej=lepiej)

Super PI Intel i5-2410M Intel i5-3210M Intel i7-3612QM Intel i7-3610QM
1M 14,1 s 12,5 s 12 s 11,8 s
2M 32,4 s 28,7 s 27,4 s 26 s
32M 760,7 s 656 s 651,3 s 626,5 s

wPrime (mniej=lepiej)

wPrime Intel i3-2310M Intel i5-2410M Intel i5-3210M Intel i7-3612QM
32M 26 s 19,9 s 17,5 s 9,7 s
1024M 807 s 623,7 s 532,9 s 277,8 s

Konwertowanie filmów (mniej=lepiej)

aplikacja 32-bitowa
procesor Amazing Caves Dust to Glory
AMD A6-3400M 134 s 259 s
AMD A6-3410MX 117 s 222 s
Intel Core i3-2310M 105 s 213 s
AMD Phenom II X4 N970 93 s 178 s
Intel Core i5-2410M 88 s 168 s
Intel Core i5-3210M 82 s 150 s
Intel Core i7-2630QM 59 s 116 s
Intel Core i7-2670QM 53 s 92 s
Intel Core i7-3610QM 52 s 78 s
Intel Core i7-3612QM 42 s 71 s
aplikacja 64-bitowa
procesor Amazing Caves Dust to Glory
Intel Core i5-3210M 74 s 135 s
Intel Core i7-3612QM 39 s 67 s
CPU-Z CPU
Heaven Benchmark v2.5 (1600x900)
Heaven Benchmark v2.5 (1280x720)
SPECviewperf 11
NovaBench
SiSoftware Sandra
SiSoftware Sandra
SiSoftware Sandra
HWiNFO64 (NVIDIA GeForce GT 640M)
HWiNFO64 (Intel HD Graphics 4000)
Performance Test 7.0
CPU-Z SPD
CPU-Z Memory
CPU-Z Mainboard
Heaven Benchmark v2.5 (1920x1080)
3DMark 06 Standard Score
12429 pkt.
3DMark Vantage P Result
8500 pkt.
3DMark 11 Performance
1930 pkt.
Pomoc
lowmed.highultra
Metro 2033 (2010) 98 69.2 39 13.4
Mafia 2 (2010) 54.2 50 46.8 29
Fifa 12 (2011) 245.8 120 112.6 101.4
Anno 2070 (2011) 100.6 47.5 32.9 16
Risen 2: Dark Waters (2012) 52.4 35.2 32.7 20.2
Dirt Showdown (2012) 75 43.8 33.8 15.2
Sleeping Dogs (2012) 50.3 49.1 27.8 6.6
Torchlight 2 (2012) 105.6 92.5 64.3
F1 2012 (2012) 78 70.6 69.5 43.2
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4155
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
15937
Cinebench R10 Shading 32Bit
7081
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5279 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
19463 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
7036 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.28 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
5.64 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
39.47 fps
Pomoc
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 64-bitowa
HD Tune 2.55
HDT
CrystalDiskMark 3.0.1
CDM

Magazynem danych w testowanym egzemplarzu był dysk twardy produkcji WDC (WD10JPVT-75A1YT0) o pojemności 1 TB. Jest to bardzo zacna przestrzeń na dane. Szybkość transferów omawianego dysku, mimo prędkości 5400 obrotów na minutę, jest całkiem zadowalająca. Średni odczyt liniowy w teście HD Tune był bliski 90 MB/s. Ponadto Dell XPS L521x umożliwia zainstalowanie w nim dodatkowego dysku na złącze mSATA, który nie tylko rozszerzy i tak już dużą przestrzeń na dane, ale także może przyspieszyć działanie systemu operacyjnego.

WDC Scorpio Blue WD10JPVT-75A1Yt0
przesył danych (minimum): 50.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 122.8 MB/s
przesył danych (średnio): 88 MB/s
czas dostępu: 16.9 ms
szybkość interfejsu: 103.9 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Wydajność w grach

Zestawienie matrycy Full HD i średnio wydajnych podzespołów obliczeniowych jak do tej pory nie pozwoliło żadnemu notebookowi uzyskać płynności w najnowszych tytułach i ustawieniach ultra (według kryteriów Notebookcheck). XPS L521x nie jest tu wyjątkiem. Gdy jednak zadowolimy się ustawieniami „wysokimi", większość gier uzyska średnio ponad 30 klatek na sekundę. Niestety w niektórych tytułach (np. F1 2012) da się zauważyć przycinki mimo wysokiej liczby kl/s. To jednak jest najprawdopodobniej winą używania wersji demonstracyjnych danych gier.

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podczas pracy na luzie (na przykład przy czytaniu lub pisaniu dokumentów) jedynym źródłem hałasu jest dysk twardy, którego szmer w normalnym codziennym otoczeniu znika w szumie tła. Korzystanie z internetu z użyciem karty Wi-Fi uaktywni wentylator, którego leniwe obroty także będą słabo słyszalne. Oglądanie filmu potrafi wymusić przyspieszenie obrotów wentylatora; wywołany w ten sposób szum miał według pomiaru natężenie 33,6 dB. Kultura pracy napędu optycznego jest również w porządku; podczas odczytu płyty nie emitował on więcej niż 37,5 dB.

Dość głośno może się zrobić przy pełnym obciążeniu CPU i GPU. Odnotowana wtedy wartość natężenia hałasu przekroczyła 48 dB. Na ogół jednak przy obciążeniu grami natężenie szumu mieściło się w przedziale 39,5-43,1 dB.

Hałas

luz
30.3 / 31.1 / 33.6 dB
HDD
30.3 dB
obciążenie
41.5 / 48.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Podczas pracy bez obciążenia obudowa notebooka pozostaje naturalnie chłodna, a najwyższa temperatura odnotowana na jej powierzchni nie przekroczyła 31°C.

Pełne obciążenie CPU i dGPU rozgrzało obudowę miejscowo (w okolicy układu chłodzenia) do blisko 50°C. Nie jest to jednak tak nieprzyjemne gorąco, jak mogłoby się zdawać. Nawet dotknięcie tego obszaru nie powoduje uczucia termicznego podrażnienia (być może za sprawą zastosowanych materiałów).

Prawdziwe piekło panuje natomiast w środku. Temperatura CPU osiągnęła 98°C, a GPU Nvidii - 92°C. Przyszłym użytkownikom omawianego modelu zalecę w tym miejscu pamiętanie o potrzebie czyszczenia układu chłodzenia, zwłaszcza gdy w domu jest futrzany pupil lub osoba paląca.

w stresie
 40.2 °C48.3 °C26.1 °C 
 38.8 °C34.5 °C24.7 °C 
 30.3 °C26.5 °C23.9 °C 
maks. w ogóle: 48.3 °C
średnia: 32.6 °C
29.4 °C47.1 °C43 °C
27.5 °C41.9 °C38.2 °C
24.5 °C28.5 °C29.2 °C
maks. w ogóle: 47.1 °C
średnia: 34.4 °C
zasilacz  52.7 °C | temperatura otoczenia 19.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.6 °C / 91 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 48.3 °C / 119 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.1 °C / 117 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.8 °C / 80 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.3 °C / 86.5 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-1.5 °C / -2.7 F).

Głośniki

Dell wyposażył model XPS L521x w dwa głośniki umieszczone z przodu, pod pulpitem roboczym. Miejsce to nie jest najszczęśliwsze, ale same głośniki radzą sobie całkiem dobrze. Na ustawieniach fabrycznych (~67% głośności ogólnej i 50% głośności Media Player) każdy odtwarzany utwór był dobrze słyszalny i czysty. Przy wszystkich ustawieniach na 100% muzyka robi się naprawdę donośna, a dźwięki pozostają relatywnie czyste. Niestety zabrakło głośnika niskotonowego i odczuwalny jest brak basów. 

Wydajność akumulatora

Dziewięć godzin działania na zasilaniu z akumulatora przy pracy z dokumentami i maksymalnym ograniczeniu poboru energii nie robi już dziś tak dużego wrażenia, jak kiedyś, ale i tak pozostaje całkiem dobrym wynikiem. Nie można też narzekać na ponad pięciogodzinne przebiegi na akumulatorze przy przeglądaniu internetu z użyciem sieci Wi-Fi. Zadowalające są również czasy pracy na akumulatorze podczas projekcji filmu; zasób energii (65 Wh) wystarczy na obejrzenie dwóch pełnometrażowych produkcji. Godzinny czas trwania testu obciążeniowego (Battery Eater Classic Test) jest zasadniczo standardem.

Wydajność akumulatora
luz
9h 04min
sieć przez WLAN
5h 11min
DVD
3h 48min
obciążenie
1h 00min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 7.1 / 12.5 / 17.1 W
obciążenie midlight 64.9 / 89.3 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Dell XPS L521x jako notebook luksusowy sprawdzi się naprawdę dobrze. Świetna, wzorowa wręcz obudowa, niezłe urządzenia sterujące, elegancki ekran o wysokich parametrach to jego niewątpliwe plusy. Użytkownikom czułym na hałas nie przypadnie do gustu głośność tego laptopa przy pracy pod pełnym obciążeniem. Sporym zgrzytem jest także występujący wtedy throttling. Zaletami są natomiast możliwość rozbudowy laptopa o dysk pod mSATA i całkiem dobre głośniki. 

Aktualne ceny laptopów Dell XPS

Dell XPS 15 (L521x)
Dell XPS 15 (L521x)
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Dell XPS 15 (L521x)
bohater testu: Dell XPS 15 (L521x)

Specyfikacja techniczna

Dell XPS 15 (L521x) PL (XPS 15 Rodzina)
Procesor
Intel Core i7-3612QM 4 x 2.1 - 3.1 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 640M - 2048 MB VRAM, ForceWare 96.01, dodatkowo Intel HD Graphics 4000
Pamięć
8 GB 
, DDR3 1600 MHz, 2x 4 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics AUO00ED / 6985X_B156HTF, True Life WLED
Chipset
Intel HM77 (Panther Point)
Dysk twardy
WDC Scorpio Blue WD10JPVT-75A1Yt0, 1024 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 3.0, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: gniazdo słuchawek, gniazdo zestawu słuchawkowego, czytnik kart: 3 w 1
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6235 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0+HS
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVD+-RW GS30N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 23.2 x 371 x 249
Akumulator
65 Wh litowo-polimerowy, 9 ogniw, Sanyo PABAS0241231
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela z dwoma mikrofonami
Inne
głośniki: 2x 2 W, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: A04, zasilacz: 19,5 V, 4,62 A, 90 W
Waga
2.7 kg, zasilacz: 470 g
Cena
0 PLN

 

Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL
Dell XPS 15 (L521x) PL

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Krzysztof Osuch.

Podobne laptopy

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Acer Aspire V3-571G
GeForce GT 640M, Core i7 3610QM, 3.2 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Dell Inspiron 16 Plus 7640: Niewielkie, ale istotne zmiany w stosunku do zeszłorocznego modelu
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.00", 2.209 kg
Recenzja Dell XPS 16 9640 - multimedialny laptop z ekranem OLED 4K i irytującym paskiem dotykowym
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.30", 2.313 kg
Recenzja Dell XPS 14 2024 - multimedialny laptop z najwolniejszym RTX 4050 na świecie
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 14.50", 1.795 kg
Recenzja laptopa Dell Inspiron 16 Plus 7630: 60 W GeForce RTX 4060 nie jest taki zły
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 2.179 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 17 9730: GeForce Multimedialny potwór RTX 4070
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 17.00", 2.475 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 15 9530 RTX 4070: Zarówno imponujący, jak i niezadowalający
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 15.60", 1.942 kg

Za

+ świetna jakość obudowy
+ niezłe urządzenia sterujące
+ przyzwoity ekran
+ dobre głośniki

Przeciw

- throttling
- głośny pod pełnym obciążeniem
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell XPS 15 (L521x)
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-20)