Test HP Compaq nw9440
Big Business. Prawie każdy z nas zna ten problem: otwiera się okienko za okienkiem, powiedzmy jakiś program graficzny z multum różnych pasków narzędziowych i po jakimś czasie na pulpicie robi się taki bałagan, że trudno się w nim połapać. Zaradzić może w takiej sytuacji sięgnięcie po monitor zewnętrzny lub, co proponujemy w tej chwili, przesiadka na laptop HP Compaq nw9440 z mocną grafiką oraz 17-calową, matową matrycą wysokiej rozdzielczości.
Obudowa
Nie tak dawno temu gościł u nas na testach HP nc8430. Model nw9440 może być poczytywany za jego starszego brata, który jest doń podobny do złudzenia, jednak wielkością i mocą odbiega tak dalece, że stanowi zupełnie inną parę kaloszy.
Laptop ten nie prezentuje się zbyt okazale. Ciemnobury pulpit można właściwie uznać za najatrakcyjniejszy element wizualny, jako że kolorystyka pozostałych części sprowadza się do różnych odcieni czerni i szarości. A, nie - błąd. Guzik wyłącznika jest przecież srebrny i wraz z przydzieloną mu zieloną kontrolką stanowi bardzo ekspresyjny element.
Wykonanie tego laptopa jest na najwyższym poziomie. Do jego budowy zastosowano wyłącznie pierwszej jakości materiały, jak na przykład różne elementy magnezowe (wyświetlacz, platforma robocza) oraz specjalnie powlekane elementy pulpitu. Powierzchnie zewnętrzne są fantastyczne w dotyku i są desygnatem nielichej sumki, którą trzeba wyłożyć na stół przy zakupie tego laptopa.
Sztywność platformy roboczej nie wypada już tak dobrze jak w 15-calowym wariancie tej obudowy, jednak jak na laptop 17-calowy o stosunkowo niewielkiej wysokości nw9440 prezentuje się w tym aspekcie i tak w sumie nieźle. Ewentualne poskrzypywanie towarzyszące manipulowaniu laptopem jest bardzo ograniczone.
Ekran jest w znacznej mierze chroniony pokrywą magnezową. Ze względu na dość pokaźne gabaryty tej ostatniej jest ona jednak podatna na uginanie się w środkowej części. Po pociąga to za sobą jakichś zakłóceń na matrycy, która tym samym wydaje się mieć więcej niż wystarczającą osłonę.
Zawiasy wypełniają swoją służbę idealnie. No, może ewentualnie można się przyczepić do nieznacznego kolebania się ekranu po zmianie ustawienia. Oba rygle zazębiają się przy zamykaniu perfekcyjnie i pewnie blokują pokrywę. Kiedy przyjrzeć się bliżej pulpitowi, można zauważyć gumki pod ostatnim rzędem klawiatury. Służą one zapewne za dodatkowe zabezpieczenie na wypadek nienormalnego nacisku na zamkniętą pokrywę ekranu.
Skutkiem faktu, iż tył laptopa zajęty jest w znacznej mierze przez długi akumulator, złącza przesunięte zostały w większości na boki komputera. Jako że prawy bok jest niemal identyczny jak w modelu 15", interfejsy z lewego boku zostały niestety wypchnięte nieco do przodu, podczas gdy na tyle wylądowała kratka wentylacyjna. Cztery stojące do dyspozycji porty USB znalazły się tym sposobem stosunkowo blisko przedniej krawędzi.
Osprzęt
Jak przystało na biznesową kobyłę, HP Compaq nw9440 może się pochwalić przejrzyście zorganizowaną klawiaturą o przyjemnie dużych klawiszach, okraszoną na dodatek osobnym blokiem numerycznym. Jest tu zatem dość miejsca, by wyszumieć się do woli niezliczonymi skrótowcami przy pracy z aplikacjami CAD.
Jako się rzekło, klawisze HP mają naprawdę godziwe rozmiary. Dwukondygnacyjny Enter to rzecz zrozumiała sama przez się, podobnie jak satysfakcjonująco długa spacja. Nieco mniejsze, choć korzystanie z nich nie przysparza żadnych trudności, wyszły natomiast konstruktorom klawisze funkcyjne oraz kursora. Są one jednak trochę odseparowane od reszty (funkcyjne podzielono na trzy osobne grupy), co korzystanie wpływa na wygodę ich używania.
Ocenę charakterystyki pracy klawiszy wypada zacząć od skonstatowania niewyważonego i wyraźnego oporu. Jak na mój gust skok mógłby być nieco bardziej miękki, ale to z pewnością kwestia indywidualnych upodobań. W obrębie bloku numerycznego można obserwować lekkie uginanie się klawiatury. Dźwięk towarzyszący pisaniu sprowadza się do ciągłego klikania przy naciskaniu klawiszy.
Rolę urządzenia wskazującego w laptopie Compaq nw9440 pełni tandem touchpad - trackpoint. Oba te przyrządy dobrze wywiązują się ze swojej roli. Tylko kauczukowa nakładka trackpointa mogłaby przybrać nieco bardziej ergonomiczny kształt.
Powyżej klawiatury znajduje się rząd przycisków szybkiego dostępu jak choćby regulowanie głośności oraz absolutny szlagier - guzik wywołujący kalkulator systemowy!
W miejsce środkowego przycisku myszy zainstalowano między przyciskami touchpada czytnik linii papilarnych.
Obraz
HP Compaq nw9440 dysponuje panoramicznym (16:10) wyświetlaczem WUXGA (1920x1200). Rozdzielczość matrycy gwarantuje najwyższą czytelność obrazu oraz kolosalny obszar roboczy. Poza tym nie męczy ona oczu, a to ze względu na matową, wolną od refleksów powierzchnię.
Maksymalna luminancja wyniosła w teście 138,4 cd/m². Jest to wartość raczej poniżej średniej. Z racji wyraźnego spadku jasności w lewej części ekranu jego rozświetlenie również odbiega od przyzwoitej normy i wynosi 74,0%. Laptop ten posiada poza tym opcję automatycznego dostosowywania jasności obrazu do aktualnych warunków oświetleniowych. Na potrzeby pomiaru wyłączyliśmy ten mechanizm.
Diagram barw pokazuje wyraźne odchylenie krzywej niebieskiej od ideału, co oznacza umniejszenie udziału odcieni niebieskości w odwzorowywanym obrazie. Skutkiem tego zjawiska jest przesycenie obrazu barwami ciepłymi.
|
rozświetlenie: 74 %
kontrast: 461:1 (czerń: 0.3 cd/m²)
Kontrast obrazu jest znakomity (maksymalnie 461:1), a wszystko dzięki bardzo niskiej wartości poziomu czerni (0,3 cd/m²) .
Osiągnięty w teście czytelności programu PixPerAn poziom 6. stawia tę matrycę na równi z wieloma innymi jeżeli chodzi o czas reakcji, jako że jest to wynik przeciętny i najczęściej spotykany.
Wyniesiony na dwór laptop ten pokazuje swój poważny atut - matowa matryca sprawuje się na słońcu bardzo dobrze, jako że na ekranie nie pojawiają się kłopotliwe refleksy. Żeby utemperować jednak hurraoptymizm trzeba niezwłocznie zaznaczyć, że obraz wydaje się trochę zbyt ciemny, a to z winy nienadzwyczajnej luminancji matrycy. Praca na wolnym powietrzu jest jednak możliwa i to bez większych przeszkód.
Kąty widzenia są bardzo, ale to bardzo dobre. W pionie zupełnie wystarczające (choć, jak widać na zdjęciach, przy mocniejszym odchyleniu od ideału występuje ciemnienie lub to prześwietlenie obrazu; no i, z czym też się trzeba liczyć, daje o sobie znać pogarszający czytelność spadek kontrastu), w zakresie poziomym zaś - wprost znakomite.
Osiągi
Testowany przez nas wariant maszyny HP Compaq nw9440 (EY314EA) wyposażony był w procesor Core Duo T2600 taktowany zegarem 2,16 GHz. Dostarcza on temu laptopowi należytą moc obliczeniową. Nie koniec jednak na tym - w testach referencyjnych procesor ten zrobił prawdziwą furorę. Osiągnięte przez niego 5196 punktów w PCMark05 stawia nw9440 na czele listy tytanów pracy podług NBC. Ustąpić mu pola musiał nawet obwołany przez nas niedawno hegemonem Alienware S-4 m5550, który - pamiętajmy - posiada na wyposażeniu jednostkę Core 2 Duo T7600.
Porównywalnego, a może nawet jeszcze bardziej spektakularnego wyczynu dokonał ten sprzęt w teście referencyjnym grafiki 3D. 7212 punktów w 3DMark05 stawiają biznesowy laptop HP nie tylko przed Inspironem ale nawet przed XPS-em Della. Jedynie Alienware Aurora m9700 z dwiema kartami GeForce 7900GS SLI uratował honor laptopów rozrywkowych.
Jeżeli planujesz więc, oprócz trójwymiarowego obrazowania kreacji architektonicznych oraz renderowania, odpalić od czasu do czasu jakąś pachnącą nowością gierkę, trafiłeś pod właściwy adres. HP Compaq nw9440 może się równać ze wszystkimi niemal aktualnie oferowanymi ścigaczami tworzonymi na potrzeby zapalonych graczy.
W laptopie tym zamontowano poza tym szybki (7200 obr./min.), 80-gigabajtowy dysk twardy, który wykazuje się dobrymi prędkościami transferu i krótkim czasie dostępu do danych.
Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Core Duo należy szukać tu.
3DMark 2001SE Standard | 26279 pkt. | |
3DMark 03 Standard | 15916 pkt. | |
3DMark 05 Standard | 7212 pkt. | |
3DMark 06 Standard Score | 4074 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 04 Standard | 6331 pkt. | |
PCMark 05 Standard | 5196 pkt. | |
Pomoc |
Cinebench 2003
Rendering (Single) : 316 CB
Rendering (Multiple): 587 CB
Shading (CINEMA 4D): 363 CB-GFX
Shading (OpenGL Software Lighting): 1317 CB-GFX
Shading (OpenGL Hardware Lighting): 3189 CB-GFX
Wpływ na otoczenie
Hałas
Laptopów dysponujących niebagatelną mocą jest sporo. Ze świecą natomiast przychodzi szukać komputerów przenośnych łączących w sobie wydajność i niehałaśliwość. HP Compaq nw9440 jest właśnie takim białym krukiem.
Kiedy chodzi bezczynnie lub pracuje w trybie biurowym, laptop ten jest niemal niesłyszalny, emitując dźwięk o natężeniu 34,1 dB. Nawet w cichym otoczeniu nie narobi więc nam wstydu. Jeśli zaś przymusić nw9440 do maksymalnego wysiłku, hałas pozostaje nadal rewelacyjnie umiarkowany i wynosi maksymalnie 39,5 dB.
bez obciążenia min.: 34,1 dB
bez obciążenia zwykle: 34,1 dB
bez obciążenia maks.: 37,4 dB
bez obciążenia +HDD: 37,4 dB
pełne obciążenie zwykle: 39,5 dB
pełne obciążenie maks.: 39,5 dB
odtwarzanie DVD: 36,4 dB
Ciepło
Temperatury na wierzchu platformy roboczej są łatwo znośne dla użytkownika, gdyż mieszczą się w surowej normie. Da się co prawda wyraźnie wyczuć nagrzewanie, jednak nie osiąga ono bynajmniej burzących spokój ducha rozmiarów.
Na newralgicznej powierzchni spodniej, a konkretnie w środkowej jej części, zmierzyliśmy maksymalną temperaturę w wysokości 44,9°C. Jak na laptop stacjonarny o sowitych osiągach da się to jeszcze zrozumieć.
Upper side
palmwrist: 29,2°C max: 35,7°C avg: 32,3°C
Bottom side
max: 44,9°C avg: 38,0°C
Głośniki
Głośniki zostały umieszczone na frontowej ściance laptopa. Przez szerokie otwory w obudowie kierują one wytwarzane przez siebie fale akustyczne prosto w kierunku użytkownika. Podczas testu ich dźwięk wydał nam się nieco przytłumiony. Ze względu jednak na pewną krztę basów w spektrum przenoszonych dźwięków można być z nich w sumie w miarę zadowolonym.
Wydajność akumulatora
To, że żywotność akumulatora nie jest kwestią najdonioślejszą dla laptopa mającego być ekwiwalentem stacjonarki, pozostaje poza dyskusją. Zważywszy jednak na to, że osiągnięte czasy pracy wyniosły minimum 1,5 a maksymalnie 3,5 godziny, sprawy wcale nie przedstawiają się tak źle.
bez obciążenia, min. jasność, bez WLAN: 3h 35min
pełne obciążenie, maks. jasność, z WLAN: 1h 30min
odtwarzanie DVD, maks. jasność, bez WLAN: 1h 54min
Pobór prądu
bez obciążenia (przy bezczynności, min. jasność, bez WLAN): 37 W
+ maks. jasność: 42,6 W
+ WLAN: 43,5 W
z pełnym obciążeniem (WLAN, maks. jasność): maks. 90,3 W
Podsumowanie
HP Compaq nw9440 wzbudził niekłamany entuzjazm w naszej redakcji. Najłatwiej porównać go obrazowo do limuzyn klasy S Mercedesa (S500 a może nawet S600), które zrazu nie rzucają się specjalnie w oczy, ale jednak mają co nieco pod maską, a kiedy już suną elegancko po drodze, trudno wyobrazić sobie coś piękniejszego. Niech tylko nie przyjdzie nikomu do głowy docisnąć mocniej pedał gazu...
Wykonanie trzeba uznać za w pełni udane, zastosowane zaś materiały są najwyższej jakości. No, może obudowa mogłaby być miejscami solidniejsza. Nieco niekorzystnie, jak na sprzęt kategorii DTR, wydają się być rozlokowane złącza. Jeśli założymy, że laptop taki większość czasu spędzał będzie na biurku, a właściciel zażyczy sobie podłączać do niego różnorodne peryferia, bardziej praktycznym byłoby umieszczenie interfejsów na tylnej ściance.
Oceniając osprzęt, trudno dopatrzyć się jakichś mankamentów. Układ klawiatury jest czytelny, do dyspozycji stoi blok numeryczny, korzystanie z touchpada to dziecinna igraszka.
Matryca wydaje się być jednym z kluczowych argumentów przemawiających za wyborem tego laptopa. Wolny od refleksów, wysokokontrastowy obraz to miód na serce architektów i projektantów. Nieco lepsze mogłyby być natomiast jasność i równomierność podświetlenia ekranu.
Zasadniczym atutem laptopa HP jest jednak jego wydajność. Zarówno procesor Core Duo jak i karta graficzna NVIDIA Quadro FX 1500M spisują się jak marzenie. Układ Quadro jest zoptymalizowany do trójwymiarowego obrazowania w aplikacjach CAD, jednak i w konfrontacji z najnowszymi grami jego możliwości przedstawiają się nader zachęcająco.
Trudno w to uwierzyć, ale HP Compaq nw9440 łączy najwyższej próby osiągi z minimalną uciążliwością dla otoczenia. Szczególnie zadowolonym można być z cichości tego laptopa.
Wydajność akumulatora okazała się, jak na zamiennik komputera stacjonarnego, całkiem, całkiem. Oznacza to, że na parę godzinek można oderwać się od dostarczającego prąd gniazdka.
Po podliczeniu wyników okazało się, że HP Compaq nw9440 osiągnął w naszej klasyfikacji końcową notę 89%. Tym samym dołącza do Della Inspirona 9400 i MacBooka Pro 17" na najwyższym miejscu podium w zaszczytnym gronie pięciu najlepszych laptopów, które poddaliśmy testowi.