Notebookcheck Logo

Test Toshiba Tecra A7

Trzeszcząca potęga. Nie chodzi bynajmniej o to, że japoński gigant trzeszczy w posadach. Chcieliśmy w ten sposób zasygnalizować fakt, że Tecra A7, a więc przedstawiciel najsolidniejszej serii przeznaczonej do użytku biznesowego, niemiłosiernie skrzypiała. Pomimo tego sprzęt ten wywarł na nas spore  wrażenie swoją solidnością. Jak tłumaczyć tę pozorną sprzeczność? Ano, to się okaże - zapraszamy do lektury naszej recenzji.

Toshiba Tecra A7 Logo

Obudowa

Po raz pierwszy dostał nam się do testów laptop wyraźnie sfatygowany męczeniem go w innych redakcjach. Mogliśmy tedy przekonać się, jak wygląda Tecra po paru latach normalnego użytkowania. Faktycznie, schodzony sprzęt skrzypiał szczególnie w przedniej części obudowy (lewy narożnik), tak jakby konstrukcja była w tym elemencie niedokładnie spasowana (a jesteśmy na to cięci po tym jak doszły nas słuchy, że z jakością wykonania lapów Toshiby jest ostatnimi czasy jakoś gorzej). Możemy jednak uspokoić zaniepokojonego Czytelnika stwierdzeniem, że pomimo pewnych oznak sfatygowania laptop wygląda tak, jakby miał służyć jeszcze wiele dobrych lat. Trudno powiedzieć, co przesądza o tym wrażeniu, ale tę trwałość się po prostu wyczuwa, kiedy dostaniemy komputer w swoje ręce. Nie od rzeczy jest z pewnością w tym względzie magnezowa obudowa. Jesteśmy właściwie przekonani, że chodzi o właśnie  ten materiał, gdyż pomimo swojej wielkości laptop jest zadziwiająco lekki. Być może swoje robi też pewna pękatość maszyny - jej kształty zdają się bardziej obfite od kościstej Satellite A100.

W sumie jednak Tecra jest bardzo podobna do swojej kuzynki. Łączy je klasycznie elegancki wygląd. Stonowane wzornictwo Japonek niezmiennie zdobywa sobie szerokie grono sympatyków. Tradycyjnie dla Toshiby kolorystyka komputera sprowadza się więc do zestawienia srebra z czernią.

Oprócz rzeczonego skrzypienia, nad którym tak ubolewaliśmy, na domiar złego wypada zauważyć, iż pokrywa ekranu delikatnie ugina się od zewnątrz pod naciskiem.

Klapa wspiera się na dwóch solidnych rozmiarów zawiasach, które radzą sobie z nią elegancko i jak należy. Narzekać można jedynie na okoliczność, że pokrywa kiwa się trochę po zmianie kąta nachylenia.

Jako że model A7 nie jest pierwszej młodości, akurat ta Tecra posiada złącza, które nie trafiają już na pokład najnowszych laptopów, a do których wyprodukowane zostało i nadal znajduje się w użyciu moc peryferii. I tak znajdziemy tu port LPT, port podczerwieni oraz zatoczkę PC Card, obok której zresztą znajduje się zresztą nowa wersja tejże, czyli gniazdo ExpressCard.

Jako bardzo ergonomiczny trzeba wyróżnić przełącznik WiFi w prawej części przedniej ścianki komputera. Chybionym pomysłem jest zaś naszym zdaniem czytnik kart umieszczony pod touchpadem.

Toshiba Tecra A7 z przodu
przód: port podczerwieni, czytnik kart, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, pokrętło potencjometru
Toshiba Tecra A7 z lewej
lewy bok: D-Sub, S-Video, FireWire, PCMCIA, ExpressCard
Toshiba Tecra A7 od tyłu
tył: LPT, 2x USB, LAN, gniazdo zasilania
Toshiba Tecra A7 z prawej
prawy bok: wyłącznik WiFi, 2x USB, napęd optyczny, modem, blokada Kensingtona

Osprzęt

Klawiatura jest zasadniczo niezła, ale nie pozbawiona mankamentów. Podobać może się przede wszystkim to, że uginanie się przy pisaniu jest co najwyżej minimalne. Klawisze są miękkie, skok dość długi, a mimo to pisze się przy jej udziale bardzo fajnie.

Nie możemy jednak uznać tej klawiatury za doskonałą, jako że nie spodobał nam się jej układ. Jest on o tyle kiepski, że zamiast litery A podczas szybkiego pisania wchodzi często Caps Lock. Po nabraniu rutyny problem ten można wyeliminować, jednak przez jakiś czas trzeba uważać na palce lewej dłoni - a to jest oczywiście dość uciążliwe.

Całkiem fajny jest też touchpad. Tabliczka - jak to u Toshiby - nie poraża swoimi rozmiarami, jednak właściwości ślizgowe, czułość oraz dokładność są w jak najlepszym porządku. Gładzik jest dość głęboko wpuszczony w pulpit. Przyciski towarzyszące nie robią żadnych wstrętów, przez co używanie ich to sama wygoda. Nie hałasują ponad miarę i nie ma w nich cienia toporności.

touchpad w Toshiba Tecra A7
touchpad
klawiatura w Toshiba Tecra A7
klawiatura

Obraz

matryca w Toshiba Tecra A7
diagram barw

W Tecrze A7 postawiono na błyszczącą, dającą efekt lustra matrycę 15,4 o rozdzielczości 1280x800 pikseli. Ten spotykany również w laptopach z serii Satellite A100 wyświetlacz LG.Philips znany jest z tego, że daje mało jasny obraz. Luminancja oscylowała wokół 100 cd/m², a jej skrajna najwyższa wartość sięgnęła 111,1 cd/m². Ekran jest natomiast podświetlony zadowalająco równomiernie, gdyż parametr rozświetlenia wynosi 83%.

Kąty widzenia są niestety zdecydowanie wąskie. Szczególnie w pionie.

92.6
cd/m²
105.3
cd/m²
92.6
cd/m²
94
cd/m²
109.4
cd/m²
95.8
cd/m²
101.6
cd/m²
111.1
cd/m²
109
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 111.1 cd/m² (Nits) średnia: 101.3 cd/m²
rozświetlenie: 83 %
kontrast: 182:1 (czerń: 0.6 cd/m²)
refleksy w Toshiba Tecra A7
na zewnątrz

W pracy na zewnątrz otrzymujemy efekty, których można się było spodziewać po surowych wynikach pomiarów. Matryca refleksująca odbija nas samych, otoczenie plus słońce. Można coś zdziałać - nie będzie to jednak praca efektywna.

kąty widzenia w Toshiba Tecra A7
kąty widzenia w Toshiba Tecra A7
kąty widzenia w Toshiba Tecra A7
kąty widzenia w Toshiba Tecra A7
kąty widzenia w Toshiba Tecra A7
kąty widzenia w Toshiba Tecra A7
kąty widzenia w Toshiba Tecra A7
kąty widzenia w Toshiba Tecra A7

Osiągi

Testowany przez nas model wyposażony był w procesor Intel Core Duo T2400, czyli jedną z popularniejszych jednostek dwurdzeniowych pierwszej generacji.
Karta MR X1600 to czołówki najmocniejszych co prawda się nie zalicza, jednak jej wydajność pozwala na cieszenie się i najnowszymi wymagającymi grami we w miarę komfortowych warunkach.

Tradycyjnie już laptopa otrzymaliśmy z podmienionymi sterownikami. Niepokojąco niskie wyniki oraz niestabilna praca skierowały nas na strony Toshiby. Tam uzyskaliśmy zalecane sterowniki i sytuacja uległa diametralnej poprawie. Laptop poradził sobie z aplikacjami wykorzystującymi OpenGL oraz z uruchamianiem gier we właściwej rozdzielczości.

80-gigabajtowy dysk twardy Fujitsu popyla całkiem nieźle jeśli idzie o średni przesył danych, natomiast z czasem dostępu nie jest już tak różowo.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Core Duo należy szukać tu.

benchmark Toshiba Tecra A7
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
16335 pkt.
3DMark 03 Standard
6185 pkt.
3DMark 05 Standard
3598 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
1836 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
5657 pkt.
PCMark 05 Standard
3978 pkt.
Pomoc
80 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 4.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 38.7 MB/s
przesył danych (średnio): 30.3 MB/s
czas dostępu: 18.1 ms
szybkość interfejsu: 77.6 MB/s
obciążenie procesora: 3.2 %

Wpływ na otoczenie

Już po paru minutach działania komputera na luzie wentylator daje znać o sobie (i to dosyć głośno) i odtąd nie milknie. Podobnie dzieje się po paru minutach dawkowania maszynie obciążenia: wentylator wchodzi na wyższą prędkość obrotową i konsekwentnie utrzymuje ją bez przerwy.

Hałas

luz
34.7 / 40.1 / 38.4 dB
HDD
34.9 dB
DVD
40.3 / dB
obciążenie
0 / 40.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Pomimo że nie było dla Tecry żadnej taryfy ulgowej i męczyliśmy ją dość intensywnie, nie udało nam się rozgrzać jakoś szczególnie jej obudowy. To kolejny pomyślny znak, przemawiający zresztą na korzyść teorii o zastosowaniu w konstrukcji tej maszyny stopu magnezu. Maksimum, jakiego doczekaliśmy się na pulpicie, wyniosło marne 38 stopni. Ba - po stronie podstawy temperatura również nie wyskoczyła powyżej 40 stopni.

Upper side

palmwrist: 29,3°C max: 37,9°C avg: 31,4°C

Bottom side

max: 39,5°C avg: 33,0°C

Głośniki

Choć Tecra się z tym nie obnosi (brak jakiejkolwiek wzmianki na obudowie komputera) wyposażona jest w głośniki Harman Kardon. Zakryte niepozorną perforowaną przesłoną, dają dźwięk czysty, choć nie za bardzo głośny.

Praca na akumulatorze

Jedną z poważniejszych bolączek Toshiby jest niezmiennie niewielka pojemność akumulatora. W laptopach tych spotykamy mianowicie baterię o zasobności 4000 mAh. Dlatego też praca w oparciu o wewnętrzne źródło zasilania potrwa tylko godzinę, kiedy nie będziemy komputera oszczędzać, bądź dwie, kiedy będziemy mu skąpić prądu jak Szkoci.

Wydajność akumulatora
luz
2h 05min
DVD
1h 40min
obciążenie
1h 07min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 28.3 / 31 / 33.4 W
obciążenie midlight 62 / 51 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Opcjonalna stacja dokująca

Toshiba Tecra A7 posiada na spodzie gniazdo, które może być wykorzystane do podłączenia stacji dokującej. Nam trafił się Advanced Port Replicator III Plus - nawiązujący gabarytami do samego laptopa. Po zespoleniu z komputerem wystaje on 6 cm poza obrys laptopa.

Nie można powiedzieć, że zastosowane rozwiązania nie są pomysłowe. Spodobały nam się szczególnie bardzo wygodne przyciski na obu grzbietach stacji oraz poręczna dźwignia zwalniająca laptopa. Ta ostatnia chowa się całkowicie do obudowy. Niestety, połączenie obu elementów wymaga odwrócenia laptopa na spód - wtedy prowadnica na widoku ułatwia dokowanie.

Do zestawu dołączony jest zasilacz znany z M100, który w żadnym wypadku nie nadaje się do podróży. Jest to model przeznaczony ewidentnie do pracy stacjonarnej. Należy zaznaczyć, że stacja korzysta również z akumulatora laptopa.

Złącza od lewej: audio-in, audio-out, mysz PS2, klawiatura PS2, 4x USB, FireWire, D-Sub, DVI, LPT, COM, modem, LAN, gniazdo zasilania, blokada Kensington (z pstryczkiem). Dodajmy, że są dobrze opisane i nie sprawiają żadnych problemów.

Podsumowanie

Pomimo anonsowanego od początku trzeszczenia, trochę zdezelowana Tecra A7 zrobiła na nas spore wrażenie swoją witalnością. Laptop ten wykazuje naprawdę sporą dozę chęci do życia, jest tak solidny, że należy się poważnie wysilić, by zrobić mu kuku.

Marny natomiast jest cieszący się utrwaloną już złą sławą (i jest to pogląd jak najbardziej słuszny) wyświetlacz produkcji LG-Philips, którego nie wiedzieć czemu (strzelamy, że chodzi o pieniądze) upodobała sobie Toshiba. Daje on nader ciemny obraz, a kąty widzenia również są do luftu. Ech...

Toshiba Tecra A7
Toshiba Tecra A7
Please share our article, every link counts!
Toshiba Tecra A7
pod lupą: Toshiba Tecra A7-111

Specyfikacja techniczna

Toshiba A7
Procesor
Intel Core Duo T2400 2 x 1.8 GHz, Yonah
Karta grafiki
Pamięć
512 MB 
, Samsung DDR2-533, maks. 4096 MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA TruBrite (LG Philips LP154W01-TLA2)
Dysk twardy
80 GB - 5400 rpm, 80 GB 
, 5400 obr/min, Fujitsu MHV2080BH PL: 80GB, 5400rpm
Złącza
1x CardBus typ II, 4x USB 2.0, FireWire, wej¶cie mikrofonowe, wyj¶cie s³uchawkowe, LPT, RJ-11, RJ-45, TV-out, D-Sub/VGA, gniazdo stacji dokuj±cej
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37 x 360 x 267
Akumulator
, litowo-jonowy 4000 mAh
Inne
Mobile Intel Calistoga i945PM, HDD: 80GB, 5400rpm, Fujitsu MHV2080BH PL, Realtek ALC861 @ Intel 82801GBM ICH7-M - HD audio, Matshita DVD-RAM UJ-841S,
Waga
2.72 kg
Cena
6273 PLN

 

Toshiba jest najwyraźniej dumna ze swojej serii biznesowej, gdyż przedstawia ją wielkimi zgłoskami
MR X1600 i średnio mocny Core Duo dotrzymują jako tako kroku konkurencyjnym konstrukcjom
podczas szybkiego pisania zamiast litery "A" lubi wskoczyć Caps Lock; poniżej tegoż niefajnie mały lewy Shift
nagrywarka robi dużo rabanu, rzucając laserowym okiem na podawane jej nośniki, przy czym komputer dostaje od tego niegroźnych ale jednak drgawek
piętrowa zatoczka przyjmie karty rozszerzeń PCCard a także ExpressCard
przełącznik WiFi wydał nam się z kolei bardzo wygodny, no i trafił w najwłaściwsze miejsce
czytnik kart pamięci pod samiuśkim touchpadem to nietrafione rozwiązanie
z prawej wgłębiony kołowrotek potencjometru - niełatwo go sięgnąć
zawiasy są słusznych rozmiarów, jednak można mieć drobne uwagi do ich pracy
recenzencki węch podpowiada nam, że gdzieś pod spodem kryje się stop magnezu
trudno o bardziej spokojny wystrój pulpitu
głośniki to nie żaden no-name, tylko najprawdziwsze Harman Kardony

Pro

  • solidna i w miarę lekka obudowa magnezowa
  • interfejsy z dawnych lat obok nowoczesnych
  • brak nagrzewania się obudowy
  • Contra

  • skrzypienie
  • matryca LG Philips
  • brak rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa dla biznesu
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Toshiba Tecra A7
    Tomasz Cyba (Update: 2015-07- 9)