Notebookcheck Logo

Recenzja drukarki 3D Anycubic Kobra 2: Idealna pierwsza warstwa dzięki LeviQ 2.0

Anycubic wprowadza w tym roku aktualizację popularnej Kobry. Nowa drukarka FDM zachowuje mocne strony swojej poprzedniczki i jeszcze bardziej rozszerza jej użyteczność. LeviQ 2.0 może zapewnić doskonałą pierwszą warstwę.
3D Printing DIY Gadget

Seria Kobra firmy Anycubic składa się z kilku drukarek 3D o różnych rozmiarach, opartych na zasadzie Prusa/Mendel. W zeszłym roku recenzowaliśmy już Anycubic Cobra i Anycubic Kobra Max. W tym roku rodzina zyskuje nowego członka w postaci Anycubic Kobra 2, który ma radzić sobie znacznie lepiej. Dzięki wielu drobnym udoskonaleniom producentowi udało się osiągnąć znaczącą poprawę. System ruchu został ulepszony we wszystkich trzech osiach, a Anycubic całkowicie zmienił również głowicę drukującą. Przestarzały port USB został zastąpiony nowoczesnym Type-C. Nowy czujnik pomaga osiągnąć dokładniejsze wyniki bez konieczności ponownej regulacji w automatycznym poziomowaniu łoża siatki.

Dane techniczne

Dane drukarki Anycubic Kobra 2

Duża część specyfikacji Anycubic Kobra 2 została zaczerpnięta bezpośrednio z poprzednika, więc większość zmian w urządzeniu nie jest widoczna w naszym arkuszu specyfikacji. Na płycie głównej gniazdo typu C zastąpiło gniazdo USB-B. Osie X i Y nie poruszają się już na rolkach Delrin, ale na łożyskach kulkowych. Oś Z jest teraz napędzana po obu stronach i ma łożyska sprężynowe. Dwie najbardziej zauważalne zmiany w drukarce 3D to prawdopodobnie nowa głowica drukująca i uchwyt rolki filamentu przejęty z Anycubic Kobra Max. Niestety, ten ostatni drastycznie zwiększa również wymagania przestrzenne drukarki 3D. Dla nowej Kobry 2 należy zaplanować o 30 cm więcej szerokości.

Anycubic Cobra 2
Zastosowana technologia FDM, FFF
Maksymalna objętość wydruku 220 × 220 × 250 mm
Rozmiar urządzenia bez kabla i rolki filamentu 48,6 × 43,5 × 44 cm (wys. × gł. × szer.)
Powierzchnia podstawy z działającym uchwytem rolki filamentu minimum 64 × 55 cm
System ruchu Pojedynczy napęd X,Y,Z zgodny z Prusa/Mendel
Ekstruder Ekstruder z napędem bezpośrednim i hotendem w stylu Volcano
60-watowy wkład grzewczy maks. 260 °C
Stół drukujący magnetyczny stół drukujący ze stali sprężynowej z powłoką PEI
podgrzewany zasilaczem 24 V
maks. 110 °C
Automatyczne poziomowanie stołu Anycubic LeviQ 2.0 z indukcyjnym czujnikiem zbliżeniowym i czujnikiem dyszy
Płyta sterująca
Mikrokontroler
Płyta Trigorilla Pro B V1.0.2
HDSC hc32f460
Oprogramowanie sprzętowe urządzenia testowego Oprogramowanie sprzętowe Anycubic Kobra 2 V2.8.6C (pochodne Marlin) kompatybilne z GCode
Sterownik silnika krokowego lutowany sterownik silnika krokowego z 256-krokową interpolacją
Złącza microSD, USB Type-C
Sterowanie Ekran dotykowy, interfejs szeregowy przez USB
Zasilanie Wewnętrzny zasilacz 110 V - 240 V do 24 V
Strona producenta Anycubic

Budowa i zarządzanie kablami

Podstawa i łuk drukarki 3D są nadal wykonane z profili aluminiowych w kształcie litery V. Górna poprzeczka jest również wykonana z tworzywa sztucznego. Element ten został najwyraźniej przejęty bezpośrednio z Cobry. Nakrętki mocujące starego uchwytu rolki są tu nadal obecne. Oprócz znacznie zmienionej głowicy drukującej, zauważyliśmy pierwszą poważną innowację z tyłu stołu drukującego, kiedy go rozpakowaliśmy. Znajduje się tam teraz czujnik, który można wykorzystać do precyzyjnego określenia odległości dysz. Ponowna kalibracja podczas automatycznego poziomowania łoża siatki jest więc prawie przeszłością. Nowe srebrne stalowe osie, na których porusza się głowica drukująca i łoże drukujące z odpowiednimi łożyskami kulkowymi SG15, również szybko przyciągają wzrok. Ta zmiana to miecz obosieczny. Z jednej strony nowa konstrukcja jest znacznie bardziej odporna na ścieranie i powinna działać płynniej. Z drugiej jednak strony, srebrne stalowe osie muszą być czyszczone znacznie częściej i powinny być zawsze dobrze nasmarowane. W tym celu zaleca się stosowanie odpowiedniego oleju mechanicznego. Delrinowe rolki V są nadal używane dla osi Z. Jest ona jednak teraz napędzana z obu stron i posiada taką samą mechanikę jak Kobra Max. Nakrętki T8 są tutaj obciążone sprężyną, dzięki czemu mogą kompensować niedokładności produkcyjne.

Wiązki przewodów z otwartą pokrywą
Wiązki przewodów z otwartą pokrywą

Konstrukcja drukarki 3D pozostaje zatem stabilna i głównie kątowa. Jedynym wyjątkiem w naszym przypadku był wspornik montażowy silnika krokowego Nema 17 z tyłu drukarki 3D. W naszym urządzeniu testowym był on lekko wygięty. W rezultacie pasek napędowy osi Y nie mógł być prawidłowo napięty i ślizgał się na granicy koła napędowego. Usterkę, która mogła być również niewielkim uszkodzeniem transportowym, można było naprawić. Aby to zrobić, całkowicie rozluźniliśmy pasek, a następnie wygięliśmy kąty z powrotem do 90°.

Niestety, nic istotnego nie zmieniło się również w zarządzaniu kablami Cobry. Jednak nowy uchwyt na rolkę filamentu jeszcze pogarsza sytuację. Bez względu na sposób montażu, wiązka kabli do ekstrudera zawsze ciągnie się za filamentem, rolką filamentu lub bezpośrednio za uchwytem. Podsumowując, dwie ruchome wiązki kablowe zbyt często stykają się ze stałymi elementami.

Płyta główna

Trigorilla Pro B Board
Trigorilla Pro B Board
Kable cynowane
Kable cynowane

Płytę Trigroilla Pro można zobaczyć tutaj w wersji B. Jest to autorski projekt Anycubic i niestety oferuje tylko kilka opcji aktualizacji ze względu na wiele zastrzeżonych połączeń.
Prawdziwą innowacją jest tutaj połączenie USB-C.

Jako mikrokontroler na płycie zastosowano HDSC hc32f460. 32-bitowy układ z rdzeniem Cortex M4 działa z częstotliwością 200 MHz. Dzięki temu Anycubic Kobra 2 ma wystarczającą moc obliczeniową.

Z rozczarowaniem musimy odnotować, że Anycubic nadal nie wyposaża wszystkich końcówek kabli w końcówki kablowe. Dwie żyły są nadal cynowane. Z czasem lut może wypłynąć i tym samym osłabić połączenie elektryczne.

Struktura i konfiguracja

Zakres dostawy Anycubic Kobra 2
Zakres dostawy Anycubic Kobra 2
Wiązka przewodów komplikuje montaż
Wiązka przewodów komplikuje montaż
Zmontowana drukarka
Zmontowana drukarka
Pierwszy wydruk - nie do końca idealnie wyrównane łoże drukujące
Pierwszy wydruk - nie do końca idealnie wyrównane łoże drukujące

Na potrzeby wysyłki drukarka 3D została rozłożona na cztery części. Pełny montaż nie jest bardzo trudny: w sumie trzeba wkręcić jedenaście śrub. Niezbędne klucze imbusowe i inne narzędzia są dostarczane przez Anycubic. Na koniec, używając AnchorMake M5zobaczyliśmy, jak łatwy może być montaż drukarki 3D, gdy producent dostarcza opakowanie jako pomoc w montażu. Nie jest tak w przypadku Anycubic. Tutaj szczególnie montaż łuku jest nieco trudny. Długie śruby trzeba jakoś wkręcić od dołu. Aby to zrobić, podstawę można przechylić lub umieścić nad krawędzią stołu. Kolejną trudnością jest to, że po lewej stronie drukarki wiązka kabli częściowo zakrywa otwór na śrubę. Po zamontowaniu arkusza, ekran i głowica drukująca są mocowane w odpowiednich miejscach. Wszystkie kable są oznaczone, więc przypisanie ich do odpowiednich gniazd nie jest trudne. Cały montaż zajął nam około 20 minut.

Po złożeniu, Anycubic Kobra 2 może być natychmiast uruchomiona. Na karcie SD znajdują się już cztery pliki gotowe do druku. Na karcie SD znajduje się również kopia Prusa Slicer 2.5 i odpowiedni plik konfiguracyjny. Przed pierwszym wydrukiem należy jednak uruchomić program poziomowania stołu. Korzystając z czujnika indukcyjnego i czujnika dyszy, Kobra 2 całkowicie niezależnie określa odległość między dyszą a łożem roboczym na całej powierzchni. Ręczna regulacja obszaru drukowania 220 x 220 mm nie jest ani konieczna, ani możliwa.

Postanowiliśmy najpierw wydrukować klasyczne 3D-benchy bezpośrednio z dostarczonych plików. Spód gotowego obiektu pokazuje, że wyniki automatycznego poziomowania nie były idealne. Przed kolejnym wydrukiem zmniejszyliśmy odległość dysz o 0,05 mm w menu Kobry 2.

Kontrola

Podobnie jak większość drukarek 3D Anycubic, Kobra 2 jest sterowana za pomocą ekranu dotykowego. Interfejs użytkownika jest dostarczany w języku angielskim i można go przełączyć na język chiński. Drukarka 3D nie obsługuje innych języków. Z ekranu startowego można uzyskać dostęp do czterech podmenu o przejrzystej strukturze. Zapisane kody GC, temperatura, prędkość drukowania, sterowanie wentylatorem i poziomowanie łoża siatki są dostępne z ekranu startowego. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji lub opcji sterowania, nie możesz obejść programów takich jak Pronterface i połączenie szeregowe przez USB.

Aby przekonwertować plik 3D na GCode zrozumiały dla drukarki 3D, niezbędny jest odpowiedni program. Do tej pory Anycubic dostarczał slicer Ultimaker Cura z odpowiednimi plikami konfiguracyjnymi. Jednak karta SD Kobry 2 zawiera plik instalacyjny dla Prusa Slicer wraz z plikiem konfiguracyjnym. Ci, którzy nie czują się komfortowo z programem, prawdopodobnie będą musieli stworzyć własny plik konfiguracyjny dla Cury. Prusa Slicer nie jest jednak w żaden sposób gorszy od Ultimaker Cura i może pochwalić się tym samym silnikiem Arachne Slice Engine. Nie wiemy, dlaczego Anycubic nie włączył go domyślnie w pliku konfiguracyjnym, ponieważ Arachne zapewnia znacznie lepszą jakość druku i krótszy czas drukowania. Anycubic określa również prędkości raczej konserwatywnie, biorąc pod uwagę, że producent reklamuje prędkość drukowania do 250 mm / s dla drukarki 3D.

Wydajność

Prędkość w funkcji przemieszczenia przy przyspieszeniu 2500 mm/s²
Prędkość w funkcji przemieszczenia przy przyspieszeniu 2500 mm/s²

Anycubic wzbudza wysokie oczekiwania obietnicą reklamową 250 mm/s. W teście praktycznym 150 mm/s wydaje się bardziej realistyczne. Podczas gdy potężna kombinacja ekstrudera i hotendu może przenosić wystarczającą ilość plastiku, aby osiągnąć nawet ponad 250 mm/s, to system ruchu ogranicza tutaj prędkość. Nawet przy zalecanej przez Anycubic prędkości 150 mm/s, wyniki drukowania wykazują wyraźne oznaki zbyt dużej prędkości. Co więcej, ustawienia Cobry 2 w rzeczywistości zapewniają stosunkowo niskie przyspieszenia wynoszące 2500 mm/s. Aby osiągnąć 250 mm/s przy tej wartości przyspieszenia, musiałyby powstać linie proste o długości co najmniej 50 mm. Niemniej jednak, drukarka 3D wytwarza obiekty o więcej niż akceptowalnej jakości.

Łóżko do drukowania

Termiczne łoże drukujące
Termiczne łoże drukujące
Test szybkości drukowania pierwszej zmiany
Test szybkości drukowania pierwszej zmiany

Łóżko Anycubic Kobra 2 również składa się z wielowarstwowej struktury. Podstawą jest tutaj aluminiowa płyta o grubości około 2 mm. Jest ona podgrzewana od spodu. Na górnej stronie folia magnetyczna jest przyklejona prawie na całej powierzchni. Na to nakłada się magnetyczną płytkę drukującą wykonaną ze stali sprężynowej pokrytej PEI. Powłoka PEI jest mocno chropowata i zapewnia dobrą przyczepność. Warunkiem wstępnym jest jednak, aby powierzchnia była czysta i wolna od tłuszczu oraz została podgrzana powyżej temperatury zeszklenia filamentu. Ponieważ PEI jest bardzo odporny na chemikalia, do czyszczenia można również użyć sody kaustycznej, acetonu lub alkoholu.
Łóżko drukujące nie jest izolowane od spodu. Bez izolacji drukarka 3D zużywa więcej energii, a łoże drukujące wykazuje większe różnice temperatur. Obraz termiczny pokazuje temperatury od 53,6 °C do 58,4 °C przy docelowej temperaturze 60 °C na urządzeniu testowym. W temperaturze pokojowej 22,6 °C, wiązka przewodów do stołu drukującego nagrzewa się do 34,6 °C. Niskie nagrzewanie jest dowodem na dobrze dobrany przekrój kabla do stołu drukującego. Kabel musi przenosić do 400 watów. Temperatura robocza 60 °C dla druku PLA jest więc osiągana w ciągu około 100 sekund. Co najwyżej, łoże drukujące może zostać podgrzane do 110 °C. Zajmuje to ponad 5 minut.

LeviQ 2.0 Automatyczne poziomowanie łóżka siatkowego

Czujnik dysz LeviQ 2.0 na stole roboczym
Czujnik dysz LeviQ 2.0 na stole roboczym

W praktyce druku 3D dobra pierwsza warstwa często decyduje o sukcesie lub porażce druku 3D bardziej niż cokolwiek innego. Dzięki LeviQ 2.0, Anycubic Kobra 2 wykonuje kolejny krok z dala od użytkownika, aby optymalnie skonfigurować drukarkę 3D. Jak stwierdziliśmy podczas testów, proces ten również musi być najpierw skonfigurowany przez użytkownika, jednak jest to tylko jeden krok, który zapewnia doskonały wynik. Po skonfigurowaniu drukarki 3D ważne jest prawidłowe ustawienie pozycji czujnika w oprogramowaniu układowym. Jeśli dysza filamentu trafi w czujnik dokładnie pośrodku, wyniki LeviQ 2.0 będą niemal idealne. Na początku nie zwracaliśmy na to uwagi, co oznaczało, że odległość dyszy od stołu była zbyt duża w pierwszym teście 3DBenchy i zbyt mała w teście Notebookcheck FDM. Dopiero pod koniec okresu testowego zdaliśmy sobie sprawę z tego błędu.

LeviQ 2.0 mierzy stół roboczy za pomocą indukcyjnego czujnika zbliżeniowego w 25 punktach. Dysza jest następnie podgrzewana na ekstruderze, czyszczona na silikonowej podkładce i również mierzona. Użytkownik końcowy musi jedynie uruchomić proces za pomocą menu na ekranie dotykowym, a Anycubic Kobra 2 zrobi resztę samodzielnie. Proces trwa około pięciu minut.

Końcówka grzewcza i wytłaczarka

Prawdopodobnie najbardziej zauważalnymi zmianami w nowej Cobrze 2 są hotend, ekstruder i cała konstrukcja głowicy drukującej. Ekstruder znajduje się bezpośrednio nad hotendem, więc nadal jest to ekstruder z napędem bezpośrednim. Ale żaden element nie pozostał taki sam. Blok grzałki i matryca są teraz w formacie Volcano. Z obu stron filament w ekstruderze jest napędzany silnikiem krokowym NEMA 17. Jest on zamontowany w taki sposób, że jego środek ciężkości znajduje się w przybliżeniu powyżej osi X drukarki. W rezultacie cała głowica drukująca jest znacznie lepiej wyważona w porównaniu do poprzednika.
Hotend Volcano jest podgrzewany do 60 watów. Oznacza to, że osiąga temperaturę roboczą w ciągu kilku sekund i może ją utrzymać nawet przy wysokim natężeniu przepływu.

Wentylator o mocy 4,8 W zapewnia szybkie schładzanie świeżo wydrukowanego filamentu. Anycubic podłączył dyszę z drukarki 3D przed nią, która kieruje przepływ powietrza prawie obok dyszy filamentu 0,4 mm.

W rzeczywistych testach prędkości druku ekstruder niezawodnie zapewniał natężenie przepływu przekraczające 24 mm³/s, co sprawia, że idealnie nadaje się do drukowania z prędkością przekraczającą 250 mm/s. Niestety, system ruchu nie nadąża za tak wysokimi prędkościami. Pomimo czystych, świeżo nasmarowanych osi, w urządzeniu występują znaczne wibracje przy prędkościach drukowania powyżej 240 mm/s. Były one tak silne, że byliśmy w stanie poruszać urządzeniem przy dużych prędkościach. Były one na tyle silne, że czuliśmy się zmuszeni do przerwania praktycznego testu prędkości druku.

Drobnym punktem krytyki hotendu jest wkładka PTFE. Tworzywo sztuczne, które nie powinno być podgrzewane powyżej 270 °C, również dociera do strefy grzewczej Cobry 2.

Test praktyczny Wzrost prędkości druku co 5 mm
Test praktyczny Wzrost prędkości druku co 5 mm
Krzywe od 180 mm/s są bardzo faliste
Krzywe od 180 mm/s są bardzo faliste
240 mm/s osiągnięte bez problemów (temperatura hotendu 185 °C do 200 mm/s, a następnie 210 °C)
240 mm/s osiągnięte bez problemów (temperatura hotendu 185 °C do 200 mm/s, a następnie 210 °C)
Wyraźnie widoczny wzór fali spowodowany wibracjami od 220 mm/s
Wyraźnie widoczny wzór fali spowodowany wibracjami od 220 mm/s

Jakość druku

Na pierwszy rzut oka to, co wytwarza Anycubic Kobra 2 wygląda dobrze. Nasz plik testowy został przetworzony przez slicer Prusa. Zmieniliśmy tylko jedną małą rzecz w ustawieniach sugerowanych przez Anycubic. Generator obwodu został zmieniony na Arachne.

Rezultatem jest niewielka ilość sznurków, dobre zwisy do 70°, niskie tolerancje produkcyjne, a przede wszystkim powtarzalnie dobry obraz wydruku. Dwie części, które powinny być w stanie poruszać się po wydrukowaniu, tutaj bardzo łatwo oddzieliły się od reszty obiektu. Ponownie, problemy drukarki 3D najwyraźniej nie dotyczą ekstrudera. Wartości przyspieszenia i szarpnięcia są prawdopodobnie ustawione zbyt wysoko przez producenta. Widać to głównie na krawędziach. Z jednej strony widzimy tzw. ghosting w kilku miejscach spowodowany wibracjami, które występują po zmianach kierunku. Jednak przesadne przyspieszenie staje się bardziej widoczne na krawędziach. Głowica drukująca prawie zawsze przekracza na nich cel. Powoduje to powstawanie wybrzuszeń. W tych miejscach tolerancje produkcyjne druku FDM są wyraźnie przekraczane.

Test drukarki Notebokcheck FDM
Test drukarki Notebokcheck FDM
Części drukowane na miejscu łatwo się zdejmują
Niewielka ilość sznurka (plastikowe nitki między końcówkami)
Cienkie ściany, zwisy i krzywizny opanowane przez drukarkę 3D
Ghosting w teście zwisu
Wybrzuszenia narożników
0.04 mm odchylenia od celu na powierzchniach
0.13 mm odchylenia od wartości nominalnej na krawędziach
Zwisy przy 70° tylko nieznacznie opadają
Dobra przyczepność do stołu drukującego pomimo niewielkiego nadmiernego wyciskania
Bardzo dobrze stworzone mosty
Ostro odwzorowane wrażenia

Te same mocne i słabe strony, które mogliśmy określić za pomocą naszego pliku testowego, pojawiają się również w praktyce we wszystkich testach. Anycubic Cobra 2 brakuje nieco precyzyjnego dostrojenia. Ustawienia te można skonfigurować samodzielnie lub poczekać na pierwszą aktualizację oprogramowania układowego od Anycubic. Z doświadczenia wiemy, że producent szybko wprowadza takie poprawki i udostępnia odpowiednie aktualizacje.

Bezpieczeństwo

Komunikat o błędzie wyłączenia zabezpieczenia temperaturowego
Komunikat o błędzie wyłączenia zabezpieczenia temperaturowego

Jak zawsze, próbowaliśmy wywołać wszystkie możliwe błędy temperaturowe za pomocą tej drukarki. Anycubic Kobra 2 zareagowała niezawodnie na wszystkie scenariusze. Niezależnie od tego, czy czujnik temperatury był odłączony, zwarty, czy też zbytnio odbiegał od oczekiwanych wartości, drukarka 3D konsekwentnie wyłączała wszystkie elementy grzejne. Jest to istotna funkcja bezpieczeństwa, która może zapobiec uszkodzeniu drukarki 3D, a w najgorszym przypadku pożarom. Fakt, że Anycubic Kobra 2 nie uruchamia alarmu dźwiękowego w przypadku odchyleń temperatury, jest być może jedynym punktem krytyki. Wyświetlany jest tylko komunikat o błędzie.

Jak również krytykowaliśmy w przypadku AnkerMake M5, maksymalna temperatura hotendów z wkładką PTFE nie powinna przekraczać 250 °C. W Anycubic Kobra 2 można ustawić do 260 °C. PTFE, lepiej znany pod marką Teflon, może wydzielać toksyczne opary w temperaturze powyżej 260 °C.

Ciągły przewód ochronny również przyczynia się do bezpieczeństwa. Wszystkie metalowe części Kobra 2 są podłączone do przewodu ochronnego. W tym celu Anycubic w niektórych przypadkach przeciągnął dodatkowe kable przez wiązkę przewodów do wytłaczarki.

Brakuje nam jednak kroku, jeśli chodzi o ochronę przed zakleszczeniem na ruchomych elementach. Koło napędowe osi Y mogłoby być tutaj wyposażone w osłonę, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo drukarki 3D. Zasadniczo należy jednak pamiętać, że przy otwartej konstrukcji Anycubic Kobra 2 istnieje również wiele innych źródeł zagrożeń. Na przykład, marynowane i ruchome komponenty są zawsze łatwo dostępne. Prawdopodobnie szkodliwe opary z rozgrzanego plastiku mogą również rozprzestrzeniać się po całym pomieszczeniu.

Emisje

Chłodzenie ustawień slicera Prusa
Chłodzenie ustawień slicera Prusa

Do 59 dB(A) zmierzono za pomocą miernika poziomu dźwięku Voltcraft SL10 w odległości jednego metra od drukarki 3D podczas pracy. W połączeniu z silnymi wibracjami przy maksymalnej prędkości drukarki, wartość ta wzrasta do 72 dB(A). Wentylator obiektowy w głowicy drukującej ma duży udział w normalnym hałasie podczas pracy. Aby zredukować hałas podczas pracy, wentylator można w pewnych sytuacjach zmniejszyć lub całkowicie wyłączyć. Prusa Slicer jest w stanie kontrolować wentylator w zależności od sytuacji. Możliwe jest zmniejszenie minimalnej prędkości wentylatora ze 100% do niższej wartości. To nie tylko sprawia, że drukarka jest cichsza, ale także zmniejsza zużycie energii. Duża część energii potrzebnej do drukowania 3D jest wykorzystywana do ogrzewania i dogrzewania stołu roboczego. Im mniej powietrza krąży nad łożem, tym mniejsze jest zużycie energii.
Otwarta konstrukcja rozprasza również zapachy i opary ze stopionych tworzyw sztucznych w całym pomieszczeniu. W zależności od tego, jakie tworzywa sztuczne są przetwarzane przez drukarkę 3D, opary mogą mieć nieprzyjemny zapach, a nawet być szkodliwe dla zdrowia.

Zużycie energii

W przypadku Anycubic Kobra 2 trzeba liczyć się z poborem mocy na poziomie nawet 430 W. Podczas krótkiej fazy nagrzewania drukarki 3D, Voltcraft SEM6000 określa średnie zużycie energii na poziomie 380 watów. Podczas drukowania zużycie energii wynosi od 140 do 160 watów. To sprawia, że drukarka 3D jest znacznie bardziej energochłonna niż wiele innych urządzeń tej samej wielkości. Absolutnym liderem oszczędności energii w naszych testach pozostaje Artillery Genius Pro. Przy około 75 watach podczas drukowania, ta drukarka 3D potrzebuje tylko połowę mocy Kobry 2.

Pobór mocy Anycubic Kobra 2 (wyniki pomiarów, średnia ruchoma i wartość średnia)
Pobór mocy Anycubic Kobra 2 (wyniki pomiarów, średnia ruchoma i wartość średnia)

Z mocno rozproszonych wyników pomiarów można również wywnioskować, że wartości PID zapisane w oprogramowaniu układowym prawdopodobnie nieco odbiegają od rzeczywistości. Strojenie PID mogłoby zapewnić bardziej stabilne temperatury i w najlepszym przypadku nieco niższe zużycie energii. Przy dobrym dostrojeniu PID, dostarczane jest tylko tyle energii, ile jest wymagane do utrzymania ustawionej temperatury.

Werdykt

Recenzja Anycubic Kobra 2 - dostarczona przez Anycubic
Recenzja Anycubic Kobra 2 - dostarczona przez Anycubic

Całkowicie nowa głowica drukująca, nowe szyny prowadzące w osiach X i Y oraz nowe poziomowanie łoża Anycubic LeviQ 2.0 to trzy najważniejsze ulepszenia w stosunku do Anycubic Kobra do Kobra 2. Dzięki temu drukarka 3D jest nieco szybsza, ale przede wszystkim wygodniejsza w obsłudze. Ponowna regulacja poziomowania stołu nie jest już konieczna. Powinna to być interesująca innowacja dla początkujących, ponieważ druk 3D stoi i spada z dobrą pierwszą warstwą wydruku. W chwili ukończenia tej recenzji do rynkowej premiery Kobry 2 pozostało jeszcze kilka dni. Anycubic powinien wykorzystać je do poprawy ostatnich drobnych poprawek. Wtedy Kobra 2 może stać się szczytem wydajności cenowej. Za około 300 euro drukarka 3D jest przystępna cenowo.

Jednak te same punkty krytyki, które widzieliśmy we wszystkich drukarkach Kobra 3D do tej pory, wyróżniają się negatywnie. Tylko przeciętne zarządzanie kablami, cynowane kable i tylko kilka opcji sterowania za pomocą ekranu dotykowego. W przypadku Kobry 2 wrażenie słabego zarządzania kablami nasiliło się w połączeniu z nowym uchwytem na rolkę filamentu.

W porównaniu z poprzednim modelem, Anycubic wprowadził szczegółowe ulepszenia w Kobrze 2, ale mają one duży wpływ na użyteczność drukarki 3D. Należy oczekiwać dłuższych okresów między konserwacjami i szybszej konfiguracji, nawet dla początkujących użytkowników drukarek 3D.

Jeśli chodzi w szczególności o konserwację, nowa drukarka 3D Anycubic powinna wymagać znacznie mniej wysiłku niż jej poprzednicy. Zamiast rolek Delrin, które szybko się zużywają, łożyska kulkowe SG15 w połączeniu ze srebrnymi stalowymi osiami są znacznie łatwiejsze do czyszczenia i trwalsze. O ile osie są regularnie odkurzane i oliwione, konserwacja powinna być minimalna. Z drugiej strony, przejście z Ultimaker Cura na Prusa Slicer z pewnością nie jest łatwym krokiem dla każdego użytkownika. Jednak wyniki obu programów są równoważne.

W ostatecznym rozrachunku drukarka 3D niewiele różni się od konkurentów takich jak Anycubic Kobra, Artillery Genius Proczy VoxeLab Aquila. To właśnie szczegóły odróżniają te drukarki 3D od siebie. Tymczasem spektrum wydajności nowoczesnych drukarek 3D jest bardzo podobne.

Ceny i dostępność

Anycubic Kobra 2 będzie dostępny bezpośrednio od producenta 25 maja 2023 roku. W sklepie wewnętrznym Anycubic oferuje drukarkę 3D za około 300 euro. W przypadku wysyłki z Chin mogą obowiązywać cła importowe.

Transparency

The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.

This is how Notebookcheck is testing

Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja drukarki 3D Anycubic Kobra 2: Idealna pierwsza warstwa dzięki LeviQ 2.0
Marc Herter, 2023-05-27 (Update: 2023-05-27)