Apple Analiza SoC M4 - AMD, Intel i Qualcomm nie mają obecnie szans
W zeszłym roku firma Apple wprowadziła na rynek swoje pierwsze procesory 3 nm - mianowicie Generacja M3-i oprócz zwiększonej wydajności, ich wydajność jednordzeniowa była szczególnie ogromna. Ich wydajność wielordzeniowa również uległa poprawie, ale w szczególności AMD nie pozostało daleko w tyle ze swoimi procesorami Zen4, jeśli chodzi o wydajność. Teraz, Apple zaprezentował swój nowy procesor M4, ale nie zadebiutował on w MacBooku - zamiast tego znalazł swój dom w nowych modelach iPada Pro.
Istnieją w zasadzie dwie wersje nowego Apple M4, ale nie jest to łatwe do rozszyfrowania. Trzeba uważnie przyjrzeć się danym technicznym, aby zobaczyć, że szybszy procesor z 10 rdzeniami jest dostępny tylko w wersjach iPada z 1 TB pamięci SSD lub więcej. Dotyczy to zarówno mniejszego iPada Pro 11, jak i iPada Pro 13; wersje z mniejszą pamięcią SSD (256 lub 512 GB) są wyposażone w wolniejszy model. Konfiguracja pamięci RAM również różni się w zależności od pamięci SSD, ponieważ dwa tańsze modele z 256 lub 512 GB pamięci masowej są wyposażone w 8 GB pamięci RAM, podczas gdy modele z 1 TB lub więcej mają 16 GB pamięci RAM.
Procedura testowa
W naszym teście mamy dostępne dwie wersje, a mianowicie podstawową wersję iPad Pro 11 z 256 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci RAM i 9-rdzeniowym układem M4, a także iPad Pro 13 z dyskiem SSD o pojemności 1 TB, 16 GB pamięci RAM i 10-rdzeniowym układem M4. Jest to pierwszy raz, kiedy Apple zadebiutował jednym ze swoich nowych układów M-SoC wewnątrz iPada Pro, co naturalnie ogranicza nasze możliwości testowe w porównaniu do MacBooka. Po pierwsze, liczba benchmarków dostępnych dla iPad OS jest wyraźnie ograniczona. Ponieważ ma on również tylko jeden port USB-C, nie możemy wykonać żadnych pomiarów mocy na zewnętrznym wyświetlaczu. Aby uzyskać dokładne wyniki wydajności, będziemy musieli poczekać na nowe MacBooki z M4. Ponieważ jednak obecne modele MacBook Air z chipami M3 pojawiły się na rynku zaledwie kilka miesięcy temu, nie spodziewamy się szybkiej aktualizacji. Jeśli Apple pozostanie przy swoim schemacie M3, to podstawowy model MacBooka Pro 14 będzie prawdopodobnie pierwszym, który zostanie wprowadzony na rynek z SoC M4.
Apple Specyfikacja M4 - 9 lub 10 rdzeni CPU
Nowy SoC M4 to druga generacja M-SoC firmy Apple po M3 (lub M3 Pro/M3 Max) będą produkowane przy użyciu zaawansowanego procesu 3 nm. Podczas przełączania z modelu M2 na M3, Apple był w stanie zwiększyć częstotliwości taktowania dzięki mniejszej szerokości struktury bez znaczącej zmiany zużycia energii. Jednak podstawowa architektura rdzenia procesora z czterema rdzeniami wydajności i czterema rdzeniami efektywności pozostała niezmieniona. Maksymalna częstotliwość taktowania nowego SoC M4 została dodatkowo zwiększona, chociaż obecnie możemy określić tylko wartość dla jego rdzeni wydajnościowych. Może on teraz osiągnąć nawet 4,38 GHz zamiast 4,056 GHz w M3 (M2: 3,48 GHz). Jednocześnie po raz pierwszy zmieniła się również konfiguracja rdzeni, ponieważ sześć rdzeni wydajnościowych jest teraz połączonych z trzema lub czterema rdzeniami wydajnościowymi.
Jeśli chodzi o kartę graficzną, Apple porównał wydajność GPU M4 przede wszystkim z poprzednimi modelami iPada Pro iPad Pro(2022) starym M2 SoC. Nadal wykorzystuje 10-rdzeniowy procesor graficzny, który obsługuje dynamiczne buforowanie, a także sprzętowe cieniowanie siatki i śledzenie promieni - podobnie jak generacja M3. Obecnie nie mamy żadnych informacji na temat częstotliwości taktowania rdzeni GPU. Nowy silnik Neural Engine również otrzymał ulepszenie, osiągając teraz 38 TOPS zamiast 18 TOPS (M3 SoC) i 15,8 TOPS (M2 SoC). Pozostaje jednak jedna duża wada starych chipów M, a mianowicie SoC M4 może również zasilać tylko jeden zewnętrzny wyświetlacz.
Wydajność pojedynczego rdzenia
Aby zmierzyć wydajność pojedynczego rdzenia, mamy tylko Geekbench dostępny na iPadzie Pro. Po Generacji M3 już o 20% wyprzedziła M2, oba modele M4 ponownie wykazują 20% przewagę nad Apple M3. Nawet M3 był w stanie dotrzymać kroku większości obecnych procesorów mobilnych od AMD i Intela w benchmarkach takich jak Cinebench i musiał przyznać się do porażki tylko z wysoko taktowanymi modelami, takimi jak Core Ultra 9 185H lub modele HX. Dzięki nowemu skokowi wydajności, Apple M4 może wyraźnie przejąć koronę wydajności jednordzeniowej, a także nie powinien mieć problemów z konkurowaniem z nowymi procesorami Snapdragon X Elite Procesorami Snapdragon X Elite dla których nadal używamy wartości referencyjnych Qualcomm z premiery produktu jesienią ubiegłego roku. Opierając się na wartościach zużycia energii podczas benchmarku, ponownie zakładamy zużycie energii na poziomie około 5 watów w scenariuszach jednordzeniowych. Oznacza to, że mogą Państwo oczekiwać większej wydajności pojedynczego rdzenia w nowym podstawowym modelu iPada Pro 11 niż w obecnym MacBooku Pro.
Wydajność wielordzeniowa
W przeciwieństwie do bardzo dobrej wydajności jednordzeniowej, wydajność wielordzeniowa starego SoC M3 była przyzwoita przy zużyciu około 20 watów - ale zwłaszcza w porównaniu do mobilnych procesorów Zen4 od AMD, ta przewaga wydajnościowa nie była strasznie duża, a pod względem czystej wydajności produkty konkurencji były również szybsze (ale oczywiście posiadały aktywne systemy chłodzenia). Apple naprawił ten problem w swoim nowym chipie M4, a wyższe częstotliwości taktowania odgrywają rolę w pomocy - obok dwóch dodatkowych rdzeni wydajnościowych.
W Geekbench, "mały" SoC M4 z trzema wydajnymi rdzeniami wewnątrz naszego iPad Pro 11 zdołał uplasować się około 10% przed starym M3 SoCjednak pozostał w tyle za podstawowym modelem M3 Pro z 11 rdzeniami, a także Snapdragonem X Elite z 23 watami. M4 ze wszystkimi czterema wydajnymi rdzeniami wyprzedził o 22% stary M3, X Elite i M3 Pro (11 rdzeni), więc oferuje większą wydajność niż MacBook Pro 14 z małym M3 Pro. Stary Apple M2 został wyprzedzony o 32% (9-rdzeniowy M4) i 46% (10-rdzeniowy M4), więc Apple twierdzi, że wydajność procesora jest 1,5 razy większa niż w przypadku M2 iPad Pro jest prawdziwe.
Udało mu się pokonać szybkie układy Intel i AMD klasy H45 (na przykład Core Ultra 9 185H lub Ryzen 9 8945HS), ale obecne procesory HX są oczywiście znacznie szybsze.
Obecny M3 Pro z 12 rdzeniami (stosowany w MacBooku Pro 16) jest tylko nieznacznie szybszy - podobnie jak 80-watowy układ referencyjny Snapdragon X Elite. Wyniki te stają się jednak jeszcze bardziej imponujące, gdy spojrzymy na zużycie energii przez procesor, które w przypadku iPada Pro 13 wyniosło około 15 watów podczas testu porównawczego (przy 65-watowym zasilaczu). Oznacza to, że nowy SoC M4 zużywa jeszcze mniej energii pomimo wyższej wydajności, a sam fakt, że tak szybki układ może być chłodzony pasywnie, raczej nie ucieszy konkurencji.
Wydajność GPU
Podobnie jak w przypadku M3karta graficzna bazuje na 10 rdzeniach i obsługuje wszystkie te same funkcje. W rezultacie zakładamy tylko nieco wyższą częstotliwość taktowania ze względu na ulepszony proces - choć nasze wyniki testów sugerują różnicę między dwoma modelami M4. Podczas testu Geekbench Metal odnotowaliśmy 12% przewagę nowego GPU nad starym GPU M3, a 10-rdzeniowy GPU Apple M2 był lepszy o 18%. Z drugiej strony, mała karta graficzna M3 Pro z 14 rdzeniami nadal była znacznie szybsza podczas tego testu (+27%). W benchmarkach GPU zmierzyliśmy zużycie około 15 watów, co również odpowiada staremu procesorowi graficznemu M3 z 10 rdzeniami.
Test 3DMark Wildlife Extreme Unlimited doskonale nadaje się do porównywania wydajności procesorów graficznych z różnych platform. Stary procesor graficzny M3 był już znacznie szybszy niż obecne iGPU od Intela i AMD. Dzięki nowemu procesorowi graficznemu M4, Apple był w stanie jeszcze bardziej zwiększyć swoją przewagę, wyprzedzając teraz o 30-37% szybkie warianty Arc Graphics z 8 rdzeniami Xe i o ponad 60% wyprzedzając Radeon 780M. Warto również zauważyć, że szybki M4 znalazł się tylko 5% za 30-watową wersją Nvidia GeForce RTX 4050 Laptop wewnątrz Dell XPS 14. Niemniej jednak, procesor graficzny M3 Pro jest znacznie szybszy również pod tym względem.
Wyniki testów GFX Bench układu były nieco bardziej zróżnicowane, ale tutaj również odnotowaliśmy przewagę nad GPU M3 w prawie wszystkich przypadkach. Test Aztec Ruins Normal Tier Offscreen jest szczególnie ekscytujący, ponieważ Qualcomm opublikował jego wyniki. Dzięki nowemu SoC M4, Apple był w stanie wyprzedzić 23-watowy system referencyjny.
GFXBench: 3840x2160 4K Aztec Ruins High Tier Offscreen | 2560x1440 Aztec Ruins High Tier Offscreen | 1920x1080 Aztec Ruins Normal Tier Offscreen | 1920x1080 Car Chase Offscreen
Werdykt - Apple M4 SoC jest obecnie bezkonkurencyjny
Dzięki swojemu nowemu SoC M4, Apple po raz kolejny podniósł i tak już wysoką poprzeczkę ustanowioną przez SoC M3. W szczególności wzrost wydajności procesora jest imponujący i wydaje się, że Apple udało się zwiększyć częstotliwość taktowania przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Oczywiście brakuje nam wielu wyników testów (w tym tych dotyczących wydajności), które dałyby nam pełny obraz ze względu na ograniczenia iPad OS, ale około 20% większa wydajność zarówno w scenariuszach jednordzeniowych, jak i wielordzeniowych jest imponująca. Wydajność GPU również uległa poprawie, choć jego przewaga nad GPU M3 jest nieco mniejsza w tym aspekcie.
Wyniki same w sobie są już bardzo dobre, ale stają się jeszcze bardziej imponujące, gdy zdamy sobie sprawę, że M4 nadal może być chłodzony pasywnie i że ten poziom wydajności można znaleźć w kompaktowym tablecie. Obecnie nie ma procesorów od AMD lub Intela (i prawdopodobnie nie będzie ich również w następnej generacji CPU), które osiągałyby taki poziom wydajności przy pasywnym chłodzeniu. Nadchodzące laptopy Qualcomm z układami Snapdragon X EliteApple być może wprowadził M4 tak szybko, aby pokonać nowe SoC Snapdragon we wszystkich dyscyplinach i w rezultacie uniknąć negatywnych nagłówków, ale i tak nie są to prawdziwi konkurenci dla M4. Bazując na obecnych przeciekach, prawdopodobnie nie będzie pasywnie chłodzonych laptopów ze Snapdragonem X Elite lub Snapdragonem X Plus. Kolejne tygodnie przyniosą jednak zapewne więcej jasności.
Nowy SoC Apple M4 jest zdecydowanie najszybszym i najwydajniejszym jednordzeniowym procesorem na rynku, który może być chłodzony pasywnie. AMD i Intel coraz bardziej tracą grunt pod nogami w sektorze niskonapięciowym, a nadchodzące procesory Snapdragon od Qualcomm raczej nie będą w stanie tego zmienić. Pytanie tylko, jak długo Apple będzie kazał czekać klientom MacBooków na swoje nowe procesory.
Z kolei nowy SoC M4 również niesie ze sobą pewne problemy, ponieważ zaktualizowane modele MacBooka Air z procesorem M3 są dostępne na rynku dopiero od trzech miesięcy i każdy, kto może być zainteresowany zakupem MacBooka Air (lub nawet podstawowego modelu MacBooka Pro 14 z M3), doskonale wie, że nowy procesor Apple jest już gotowy i oferuje znacznie większą wydajność. Jedynym pytaniem jest teraz to, jak długo Apple chce kazać czekać klientom MacBooków. Możemy sobie wyobrazić, że do późnej jesieni nie będzie żadnych aktualizacji.