Notebookcheck Logo

Test Dell Latitude 131L

Towar reglamentowany. Latitude 131L to na chwilę obecną najtańszy z palety laptopów Della dla biznesu. W wydaniu z dwurdzeniowym Turionem można go nabyć za około 3000 złotych. Choć w pełni wartościowy komputer będzie kosztował nieco więcej, w kwocie tej otrzymujemy solidną, przyzwoicie wykonaną maszynę z ekranem o przekątnej 15,4", który dzięki parametrom technicznym predysponowany jest do sprawnego wykonywania prac biurowych.

Dell Latitude 131L Logo

Obudowa

Czytelnicy będący za pan brat z laptopami Della w mig poznają w wyglądzie zewnętrznym Latitude 131L rysy charakterystyczne dla popularnych maszyn z serii Inspiron. Gdyby nie kilka szczegółów, trudno byłoby właściwie odróżnić ten komputer od Inspirona 1501.

Prezencja tego modelu Della nie przynosi mu ujmy. W szacie kolorystycznej dominują odcienie stalowe i ciemne szarości. Zaokrąglone krawędzie i narożniki przesądzają o możliwości wygodnego obracania laptopem na wszystkie strony i przydają dość masywnie wyglądającemu urządzeniu znamion elegancji.

Do wykonania obudowy Latitude 131L użyto przede wszystkim plastiku, który jest jednak (przynajmniej od strony zewnętrznej) bardzo wysokiej klasy. Struktura platformy roboczej charakteryzuje się znaczną odpornością na nacisk i uginanie. Skrzypienie, z jakim spotykaliśmy się podczas manipulowania laptopem, należało do rzadkości.

Duże zawiasy nie mają problemu z utrzymaniem w określonym miejscu relatywnie sztywnego ekranu z matrycą o przekątnej 15,4". Nie stwierdziliśmy chybotania się wyświetlacza po zmianie kąta jego nachylenia. O bezpieczeństwo w transporcie dba zamek z dwoma ryglami, który nie wyklucza jednak zupełnie kolebania się zablokowanej pokrywy ekranu.

Złącza, jak to bywa zazwyczaj w laptopach Della, rozlokowane zostały w większości na tyle. Te, na które zabrakło tam miejsca, trafiły na boki, przy czym i tak leżą one blisko tyłu. Niesie to za sobą taką korzyść dla użytkownika, że nawet po obłożeniu wielu portów różnorakimi wtyczkami peryferiów zarówno po lewej jak i po prawej stronie komputera otwarta pozostaje wolna przestrzeń, umożliwiająca swobodne manipulowanie myszką czy innymi akcesoriami.

Dell Latitude 131L z przodu
świecący pustką przód
Dell Latitude 131L z lewej
lewy bok: otwory wentylacyjne, blokada Kensingtona, napęd DVD
Dell Latitude 131L od tyłu
tył: gniazdo zasilania, LAN, modem, 2x USB 2.0, wyjście VGA, wentylacja
Dell Latitude 131L z prawej
prawy bok: ExpressCard, gniazda audio, czytnik kart pamięci, 2x USB 2.0

Osprzęt

W Latitude 131L znalazła zastosowanie standardowa klawiatura Della, którą znajdziemy w wielu innych modelach tego producenta. Laptopowi temu brak przycisków pomocniczych, których funkcje przejęły odpowiednie przypisania klawiszy. Rozmiary płytek są w jak najlepszym porządku, a i ich rozkład jest całkiem do rzeczy. I tak część klawiszy specjalnych wydzielona została w niepełny rządek u samej góry, zaś strzałki odsunięte zostały nieco w stronę krawędzi przedniej. Rozwiązania takie miały na celu zwiększenie przejrzystości i poprawienie wygody użytkowania klawiatury.

Jako że klawisze chodzą bardzo lekko, stawiając znikomy praktycznie opór palcom, klawiatura ta wybitnie nadaje się dla osób szybko piszących. Przy rozsądnej sile nacisku na klawisze hałas towarzyszący klepaniu jest umiarkowany. Kiedy jednak zacznie się pisać bardziej energicznie, skok zaczyna być wieńczony nieco nieczystym stopem, no i stukanie robi się też cokolwiek głośniejsze.

Obsługa touchpada nie nastręcza trudności. Gładzik posiada przyjemną w dotyku powierzchnię. Towarzyszą mu dwa przyciski o długim i miękkim skoku. Przyzwyczajenia może wymagać ewentualnie fakt, że tabliczka jest dość mocno obniżona w stosunku do powierzchni pulpitu.

touchpad w Dell Latitude 131L
touchpad
klawiatura w Dell Latitude 131L
klawiatura

Ekran

matryca w Dell Latitude 131L
diagram barw

Dell Latitude 131L wyposażony jest w matową matrycę 15,4" o maksymalnej rozdzielczości 1280x800 pikseli. Jak na razie brak opcji alternatywnych.

Maksymalna luminancja tego monitora wyniosła w teście 160,9 cd/m², co jest wartością przyzwoitą. Zadowolonym można być również z rozświetlenia na poziomie 82,5%.

Diagram barw pokazuje prawidłowy przebieg krzywych czerwonej i zielonej oraz nieznaczne odchylenie od ideału krzywej niebieskiej. Oznacza to dla użytkownika tyle, że odwzorywany obraz będzie lekko nienaturalnie przecieplony.

134.5
cd/m²
144.1
cd/m²
132.8
cd/m²
138.6
cd/m²
160.9
cd/m²
142.8
cd/m²
135.7
cd/m²
134.4
cd/m²
135.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 160.9 cd/m² (Nits) średnia: 139.9 cd/m²
rozświetlenie: 83 %
kontrast: 161:1 (czerń: 1 cd/m²)

Jako że poziom czerni jest relatywnie wysoki i wynosi 1,0 cd/m², łatwo obliczyć, że maksymalny kontrast wyświetlacza Latitude 131L wynosi tylko 161:1.

refleksy w Dell Latitude 131L
na zewnątrz

Jasny obraz wyświetlany na równomiernie podświetlonym ekranie o matowej powłoce przesądza o tym, że laptop ten bardzo dobrze nadaje się do użytku na wolnym powietrzu. Matowa matryca nie zapobiega wprawdzie całkowicie występowaniu refleksów, mimo to jednak treści prezentowane na ekranie są dostatecznie czytelne.

Pod względem kątów widzenia Latitude 131L prezentuje się całkiem nieźle. Ich zakres można uznać za wystarczający zarówno w zakresie poziomym, jak i pionowym.

kąty widzenia w Dell Latitude 131L
kąty widzenia w Dell Latitude 131L
kąty widzenia w Dell Latitude 131L
kąty widzenia w Dell Latitude 131L
kąty widzenia w Dell Latitude 131L
kąty widzenia w Dell Latitude 131L
kąty widzenia w Dell Latitude 131L
kąty widzenia w Dell Latitude 131L

Osiągi

Dell montuje od niedawna w swoich laptopach procesory AMD (pierwszym, przełomowym był Inspiron 1501). Jako że jednostki te są wyraźnie tańsze od (wydajniejszych) dwurdzeniowców Intela, rzutuje to w korzystny sposób na atrakcyjność kosztową całego zestawu. Nasz Latitude 131L wyposażony był w procesor AMD Turion 64 X2 TL-50 o częstotliwości taktowania 1,6 GHz.

Za serwowanie grafiki odpowiada w tym komputerze zintegrowany układ ATI Radeon Xpress 1150. Pod względem wydajności jest on porównywalny z kartą Intel GMA 950. Nie nadaje się on specjalnie do gier (chyba że chodzi o starsze produkcje), jednak do zastosowań użytkowych jest zupełnie wystarczający. Bez problemu powinien on również współdziałać z systemem Windows Vista.

Osiągi dysku twardego Hitachi o pojemności 60 GB wypadły blisko przeciętnej.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Turion 64 X2 należy szukać tu.

benchmark Dell Latitude 131L
zestawienie wyników 3DMark

» No benchmarks for this notebook found!

No HDD benchmark entry found!

Wpływ na otoczenie

Podczas swobodnej pracy oraz w trakcie wypełniania niewymagających zadań laptop Della okazał się być bardzo cichy, ba - praktycznie niesłyszalny. Wentylator pozostawał wtedy w przeważającej mierze nieaktywny. Nawet kiedy się załączył, nie mącił ciszy w jakiś odczuwalny sposób.

Przyciśnięty obciążeniem Latitude 131L jest w stanie hałasować z maksymalnym natężeniem 37,7 dB. Nawet wtedy wydawany przez komputer dźwięk nie powoduje dyskomfortu. Co więcej, podczas normalnego użytkowania, bez przymuszania komputera do ekstremalnego wysiłku, nie będziemy w stanie sprowokować go do takiego zachowania. 

Hałas

luz
32.4 / 41.3 / 41.3 dB
HDD
37.9 dB
DVD
36.5 / dB
obciążenie
0 / 41.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Badanie temperatur powierzchni obudowy doprowadziło nas do wniosku, że Dell z dwurdzeniowym Turionem wcale nie nagrzewa się w jakimś przerażającym stopniu. Fakt - pewne nagrzewanie się występuje. Na stronie spodniej zmierzyliśmy maksimum w wysokości 43,8°C. Taka temperatura jest jeszcze do zniesienia.

Upper side

palmwrist: 27,9°C max: 39,2°C avg: 32,5°C

Bottom side

max: 43,8°C avg: 39,0°C

Głośniki

Głośniki, których przesłony widnieją na przedniej ściance laptopa, dają wyraźny ale wyprany z basów dźwięk. Do zapuszczania cichej, klimatycznej muzyczki będą jak ta lala, jednak w razie podkręcenia głośności objawią się wyraźnie ich niedostatki.

Praca na akumulatorze

Model Latitude 131L dysponuje akumulatorem o pojemności 53 Wh (4800 mAh), który jest w stanie zasilać komputer przez godzinę do maksymalnie trzech i pół godziny. Alternatywą dla tej 6-ogniwowej baterii jest akumulator 9-komorowy o pojemności 85 Wh, z którym laptop ten powinien działać gdzieś o połowę dłużej.

Wydajność akumulatora
luz
3h 40min
DVD
2h 04min
obciążenie
1h 06min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 14.1 / 19.2 / 20.4 W
obciążenie midlight 50.6 / 46.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Dell Latitude 131L byłby bardzo atrakcyjną propozycją... gdyby tylko oferowany był w szerszym wymiarze zwykłym zjadaczom chleba. Na razie jest on kierowany przede wszystkim dla klientów korporacyjnych. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ten stan rzeczy zmieni się po tegorocznym rozruchu łódzkiej fabryki firmy. Choć laptop ten zalicza się do tych na każdą kieszeń, wcale tego po nim nie widać. Zarówno wykonanie, solidność jak i osprzęt tego komputera są w pełni zadowalające.

Obraz na monitorze jest jasny, a sam ekran równomiernie podświetlony. Z matową matrycą można spokojnie szaleć na dworze. Szczególnie że również kąty widzenia są w porządku. Jedynym minusem w tym aspekcie jest niewygórowany kontrast.

Podzespoły w postaci Turiona 64 X2 i karty graficznej ATI Xpress jednoznacznie wskazują, że laptop ten jest kierowany do grupy docelowej klientów o mało wygórowanych wymaganiach (i mniej zasobnych portfelach). Ich wydajność jest taka akurat do sprawnego obsługiwania podstawowych aplikacji użytkowych (przeglądarka, edytor tekstu).

Laptop ten przeznaczony jest zatem do pracy biurowej. Akurat przy niej pożądana (czy mile widziana) jest cisza. Latitude 131L w pełni zadowolił nas pod tym względem.

Niedrogi Dell nie dał również plamy w dziedzinie pracy na akumulatorze. Przeglądanie dokumentów w Wordzie (a przecież do takich i podobnych czynności ten komputer będzie używany) może trwać przy jego udziale nawet 3,5 godziny.

Dell Latitude 131L
Dell Latitude 131L

Laptop Dell Latitude najlepiej kupić w sklepie kuzniewski.pl

Dell Latitude - kuzniewski.pl
Please share our article, every link counts!
Dell Latitude 131L
bohater testu: Dell Latitude 131L

Specyfikacja techniczna

Dell Latitude 131L
Procesor
AMD Turion 64 X2 TL-50 2 x 1.6 GHz, Taylor
Karta grafiki
ATI Radeon Xpress 1150, rdzeń: 400 MHz, Hypermemory bis zu 128 MB (shared)
Pamięć
1024 MB 
, DDR2, max. 4096MB, 2x512MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA TFT Display, refleksująca: nie
Chipset
ATI RS480
Dysk twardy
60 GB - 5400 rpm, 60 GB 
, 5400 obr/min, Hitachi Travelstar 5K160: 60GB, 5400rpm
Karta dźwiękowa
ATI SB600 HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: Mikrofon, Kopfhörer, czytnik kart: 4-in-1
Łączność
10/100 MBit Lan Adapter (10/100MBit/s), 802.11a/b/g (a/b/g/)
Napęd optyczny
TSSTcorp DVD +/-R (DL) TS-L632D
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 356 x 266
Akumulator
53 Wh litowo-jonowy, 4800 mAh (53 Wh) Lithium Ionen Akku
System operacyjny
Microsoft Windows XP Professional 32 Bit
Inne
12 miesiące(y) gwarancji, ATI RS480, HDD: 60GB, 5400rpm, Hitachi Travelstar 5K160, ATI SB600 HD Audio, DVD +/-R (DL) TS-L632D,
Waga
2.83 kg
Cena
925 PLN

 

Dell Latitude D820 Image
Latitude 131L przypomina swoimi kształtami...
Dell Latitude D820 Image
nie stwierdziliśmy alarmującego wzrostu temperatury, choć 44 stopnie na spodzie mogą już być odczuwalne
Dell Latitude D820 Image
milczek: wentylator Latitude 131L
Dell Latitude D820 Image
osiągi pary Turion 64 X2 i ATI XPress 1150 nie powalają wprawdzie, ale pozwalają na swobodne poruszanie się w gąszczu aplikacji biurowych
Dell Latitude D820 Image
z jasności i rozświetlenia matowej matrycy można być w pełni zadowolonym
Dell Latitude D820 Image
standardowa klawiatura Della to sprzęt, na którym można polegać
Dell Latitude D820 Image
złącza skoncentroane są w okolicy tyłu komputera, co jest nadzwyczaj pomyślną okolicznością dla użytkownika
Dell Latitude D820 Image
jeśli nie liczyć drobnych mankamentów, platforma robocza robi duże wrażenie
Dell Latitude D820 Image
obudowa utrzymana jest w typowej dla serii Latitude tonacji spokojnych szarości
Dell Latitude D820 Image
wykonanie i materiały są naprawdę wysokiej próby
Dell Latitude D820 Image
...modele z innej serii Della, a mianowicie Inspirony
Dell Latitude D820 Image
nawet standardowy akumulator pozwala na przynajmniej trzy godziny użytkowania komputera przy umiejętnym korzystaniu z jego dobrodziejstw

Pro

  • trwała, wysokiej jakości obudowa
  • złącza rozmieszczone z głową
  • niezła jasność obrazu i równomierne podświetlenie
  • cichutki
  • przyzwoity czas pracy na akumulatorze
  • Contra

  • mizerny kontrast obrazu
  • osiągi wystarczające tylko do pracy biurowej
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Latitude 131L
    J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)