Notebookcheck Logo

Test Dialogue Flybook A33i

Mały. Mniejszy. Flybook. Pomimo, a może właśnie za sprawą posiadania maleńkiej matrycy 8,9" jest on niewiarygodnie wszechstronny. Kwestię sprawnego wprowadzania danych załatwia ekran dotykowy.

Obudowa

Natychmiast po otworzeniu tego urządzenia rzuca się nam w oczy niezwykły układ Flybooka. Usadowiony z przodu akumulator zabiera miejsce okupującego je zwykle touchpada, a klawiatura jest przesunięta mocno do użytkownika.

Nad klawiaturą, bliżej środka platformy roboczej, znajdują się dwa głośniki, między którymi usadowiony jest mechanizm obracający pokrywy ekranu. niewielką pomocą użytkownika, wyświetlacz można więc wykręcać w różne konfiguracje, z przekształceniem urządzenia w tablet włącznie.

Pomimo centralnego usytuowania, zawias trzyma pokrywę w miejscu bardzo pewnie, nie pozwalając jej na żadne samowolne "chodzenie".

Powierzchnie zewnętrzne urządzenia są wykonane wyłącznie z plastiku, który może mieć najróżniejsze kolory (dostępne są następujące wersje: czarna, niebieska, fioletowa, srebrna, biała i żółta). W naszym czarnym egzemplarzu testowym (użytkowanym już mniej więcej rok czasu) dało się zauważyć, że w newralgicznych, najbardziej narażonych na zużycie miejscach lakier odpryskuje i podlega ścieraniu. Problem ten dotyczy szczególnie krawędzi i boków w obszarze “Stylus Pen Holder”, to jest wnęki służącej do przechowywania rysika.
Obudowa jest wytrzymała i odporna na uginanie, jednak przy poddaniu jej naciskowi potrafi od czasu do czasu zatrzeszczeć. Niewielkie odkształcenia możliwe są tylko w pobliżu głośników oraz na spodzie urządzenia.

W ramach testu dokonaliśmy też pewnej ciekawej obserwacji: kiedy naciśnie się obudowę w pobliżu prawego głośnika, komputer reaguje tak, jakbyśmy naciskali prawy przycisk myszy...

Wszystkie bez wyjątku złącza Flybook A33i znajdują się na tyle urządzenia, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Znajdziemy tam gniazda RJ-11 i RJ45, 2 porty USB, wyjście VGA, video, audio (słuchawkowe i mikrofonu), dwa porty Firewire 1394 oraz gniazdo PC Card.
Na lewym boku obudowy znajduje się jeszcze jedno gniazdo na konwencjonalne karty SIM, z pomocą których Flybook może być używany jako telefon, bądź też uzyskiwać połączenie z internetem.

wygląd
przód
prawy bok
lewy bok
złącza na tyle

Osprzęt

Jako się rzekło, ze względu na brak touchpada klawiatura jest mocno przesunięta ku przodowi platformy roboczej. Odbija się to pozytywnie na wygodzie pisania.

Klawisze zostały zmniejszone do granic możliwości. Skutkiem tego szybkie pisanie jest do pomyślenia, wymaga jednak nieco wprawy.

Poszczególne kostki są wyczuwalnie kanciaste, mimo to jednak nie rzutują negatywnie na komfort pracy na klawiaturze. Skok klawiszy charakteryzuje się zaskakująco wczesnym punktem oporu, po którym następuje amortyzacja. Uczucie sprężynowania spowodowane jest przede wszystkim przez mocne poddawanie się klawiatury.

Namiastką myszy jest w tym urządzeniu trackpoint, który znajduje się po prawej stroni, nad klawiaturą. Można go obsługiwać na dwa sposoby: tylko prawą ręką (np. na biurku) albo też obiema dłońmi, wykorzystując drugi zestaw przycisków (kiedy nie dysponujemy meblem). Wówczas trackpointem operuje prawy kciuk, natomiast kciuk lewej ręki wprawia w ruch przyciski. Jeżeli zdecydujemy się na tę drugą metodę, szybko poczujemy się, jakbyśmy mieli do czynienia z gamepadem.

Wszystkie ustawienia, w rodzaju WLAN, głośności, jasności ekranu itp., regulowane są za pomocą Fn w kombinacji z innymi klawiszami.

klawiatura
dodatkowy zestaw przycisków trackpointa
trackpoint

Obraz

diagram barw

Nie włączona matryca 8,9" Wide XGA o maksymalnej rozdzielczości 1024x600 pikseli sprawia swoją srebrzącą się powierzchnią wrażenie urządzenia pośredniego między błyszczącą a pokrytą powłoką antyrefleksyjną.

Maksymalna jasność, jaką zmierzyliśmy, wyniosła 151,6 cd/m², natomiast rozświetlenie osiągnęło w teście wartość 82%. Diagram kolorometryczny poprawny przebieg krzywych zielonej i czerwonej oraz nieznacznie obniżoną w stosunku do nich krzywą niebieską, w czym odbija się powszechna wśród matryc ciekłokrystalicznych przewaga barw ciepłych w obrazie.

Wyświetlany na ekranie obraz pozostawał czytelny również na dworze, nawet przy dobrych warunkach oświetleniowych. Wobec bezpośredniej operacji słońca korzystanie z laptopa stawało się jednak niemożliwe.

124.4
cd/m²
151.6
cd/m²
126.8
cd/m²
128.3
cd/m²
151.3
cd/m²
126.5
cd/m²
140
cd/m²
146.7
cd/m²
147.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 151.6 cd/m² (Nits) średnia: 138.1 cd/m²
rozświetlenie: 82 %

Kąty widzenia, będące bez wątpienia sprawą zasadniczą dla urządzonka, którego poważnym atutem jest ruchomy ekran, wypadły w teście umiarkowanie dobrze. W zakresie poziomym trzeba się mocno wychylić w bok od ekranu, żeby nastąpiło pogorszenie obrazu, powodowane zresztą przez refleksy. Niepożądane rozjaśnienie obrazu występujące przy patrzeniu z góry jest nieco łatwiejsze do przełknięcia niż zaciemnienie i wypaczenie kolorów obserwowane z dołu.

Test czytelności Pixperan dał stopień 6., co oznacza, że matryca prezentuje się przeciętnie, jeżeli idzie o skłonność do efektu smużenia.

Blickwinkelstabilität.

Osiągi

Pod względem osiągów Flybook A33i wypada nieco blado. Benchmarkowi 3D w ogóle nie dał rady, zaś sprawdzający wydajność w zastosowaniach użytkowych PCMark pokazał wyniki nader mizerne .

Przydatność Flybooka do pracy w biurze wypada zatem uznać za mocno ograniczoną, szczególnie jeśli w rachubę wchodzą procesy wymagające większej mocy obliczeniowej. W trybie pracy z akumulatorem odtwarzanie filmu MPEG odbywało się z towarzyszeniem ciągłych niedomagań obrazu.

Poza tym okazało się, że nawet podczas wertowania sieci przy zasilaniu z akumulatora często dochodziło do przeciążenia sprzętu, a ładowanie poszczególnych stron przebiegało ślamazarnie. Odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest zapewne moduł WLAN, który obsługuje tylko standard 802.11b.

zestawienie wyników
zestawienie wyników benchmarku 3DMark
PCMark 04 Standard
963 pkt.
Pomoc
40 GB - 4200 rpm
przesył danych (minimum): 14.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 27.5 MB/s
przesył danych (średnio): 22.8 MB/s
czas dostępu: 19.7 ms
szybkość interfejsu: 42.4 MB/s
obciążenie procesora: 14.5 %

Wpływ na otoczenie

schemat rozkładu temperatur na wierzchu
schemat rozkładu temperatur na spodzie

Ciepło

Podczas pomiarów wydzielanego ciepła nie zauważa się większych różnic temperatur w zależności od tego, czy komputer jest obciążony pracą, czy też pozostaje bezczynny. Wierzch urządzenia rozgrzewa się do około 35°C, a jego spód - do około 40°C. Trzymanie działającego komputera na kolanach czy na innym delikatnym podłożu nie stanowi więc problemu.

Upper side

palmwrist: 34.8°C max: 36.2°C avg: 34.6°C hotspot: -

Bottom side

max: 41.0°C avg: 38.6°C hotspot: -

environment: 26.5

Hałas

Choć Flybook A33i posiada wentylator, jednak jest on na tyle skromny, że zazwyczaj się nie odzywa. Przy obciążeniu komputera pracą może włączyć się na krótko, jednak robi to praktycznie bezgłośnie .
Z kolei dysk twardy co rusz daje znać o sobie, dochodząc do głosu cichym terkotaniem.

Głośniki

Dwa umieszczone nad klawiaturą głośniczki potrafią dać czadu, a wydawany przez nie dźwięk jest zupełnie do rzeczy.

Wydajność akumulatora

Choć Flybook A33i dysponuje niedużym w sumie (2200 mAh) akumulatorem, osiągnięte przez niego czasy pracy pozytywnie nas zaskoczyły. Swoje robi w tym względzie energooszczędny procesor Transmeta Crusoe.

Battery Eater test czytelnika - odpowiada maksymalnemu czasowi pracy
(min. jasność, bez WLAN, aktywna funkcja energooszczędności)
osiągnięty czas pracy: 3h 25min

Battery Eater test klasyczny - odpowiada minimalnemu czasowi pracy
(wszystko na maks., WLAN itd.)
osiągnięty czas pracy: 2h 20min

WLAN enterprise
(maks. jasność, WLAN, aktywna funkcja energooszczędności)
osiągnięty czas pracy: 2h 15min

odtwarzanie MPEG
(maks. jasność, bez WLAN, aktywna funkcja energooszczędności)
osiągnięty czas pracy: 2h 10min


Pobór prądu

minimalny (wszystko wyłączone lub na minimum): 8,1 W
przy bezczynności (maks. jasność): 10,3 W
+ WLAN: 1,0 W
+ Bluetooth: 0,7 W
maksymalny (obciążenie w tym WLAN): 19,3 W

Podsumowanie

Chyba największym atutem tego urządzenia jest obrotowy wyświetlacz. Ekran dotykowy w połączeniu z rysikiem dają zupełnie nową dla laptopów jakość pracy.
Sam rysik mógłby jednak być bardziej ergonomiczny, gdyż daleko mu do poręczności tradycyjnego długopisu.

Matryca nie tylko sprawdza się dobrze jako ekran dotykowy, ale jest wystarczająco jasna i na tyle podświetlona, że bez większych problemów radzi sobie również na świeżym powietrzu.

Również wykończenie oraz sama konstrukcja urządzenia predestynują je do pracy w terenie. Wynosząc aparat na zewnątrz trzeba się jednak liczyć z możliwością występowania nieprzyjemnych trzasków oraz z faktem, że niezbyt trwały lakier ucierpi od zarysowania czy też uderzenia.

Osiągi Flybooka pozwalają mu radzić sobie z szarzyzną programów biurowych, byle nie miały one zbyt wysokich aspiracji. Należy jednak pamiętać, że może on zostać wyposażony również w procesory Intel Celeron lub Pentium M ULV, dzięki którym powinien charakteryzować się większą mocą obliczeniową.

Zupełnie przyzwoicie prezentują się czasy pracy Flybooka na akumulatorze. Podkreśla to tym mocniej jego zacięcie globtroterskie.

Flybook A33i to propozycja właściwa dla osób, które marzą o sprzęcie sprzęgającym w poręcznej formie zdolność do łączności z siecią i telefonowania, a mogą się obyć bez powalających osiągów.

Dialogue Flybook A33i
Please share our article, every link counts!
bohater testu: Dialogue Flybook A33i

Specyfikacja techniczna

Dialogue Flybook A33i
Procesor
Transmeta Crusoe TM-5800 1 x 1 GHz, Crusoe
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon M6 - 16 MB VRAM
Pamięć
512 MB 
, DDR
Matryca
8.90 cali 16:9, 1024 x 600 pikseli, WXGA Touch Panel Display
Dysk twardy
40 GB - 4200 rpm, 40 GB 
, 4200 obr/min, Toshiba MK4025GAS: 40GB, 4200rpm
Złącza
2x USB2.0, 2x Firewire IEEE1394, LAN, modem, VGA out, video out, audio (headphones, micro), PC-card
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 31 x 235 x 155
Akumulator
, 2200 mAh lithium-ion
Inne
ALI M1533, HDD: 40GB, 4200rpm, Toshiba MK4025GAS, AC'97 Audio, Samsung External IEEE1394 Super Multi Drive,
Waga
1.22 kg
Cena
1869 PLN

 

Flybook A33i jest…
spodnia powierzchnia urządzenia nagrzewa się umiarkowanie, bynajmniej nie w sposób uciążliwy dla otoczenia
obecny, ale nie zwracający na siebie uwagi: wentylator Flybooka
mimo wszystko jednak A33i posiada również tradycyjną klawiaturę, choć z oczywistych względów jej klawisze są dość miniaturowe
…obsługujemy ekran dotykowy
z pomocą chowanego w obudowie rysika StylusPen…
w ten sposób Flybook może przeobrazić się w tablet
...a także "na odwyrtkę"
…dzięki któremu może być wykorzystywany w sposób tradycyjny…
…wyposażony w innowacyjny mechanizm obrotowy…
niezłe czasy pracy na akumulatorze 2200 mAh są możliwe dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na prąd

Pro

  • możliwość wyboru opcji kolorystycznej
  • funkcja tabletu
  • łącznościowa uniwersalność
  • matryca, która radzi sobie na wolnym powietrzu
  • żywotność akumulatora
  • niewielka waga
  • znikomy hałas
  • Contra

  • mankamenty w wykonaniu (jakość lakierowania)
  • słabe kąty widzenia w zakresie pionowym
  • niespecjalne osiągi
  • Podobne laptopy

    > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dialogue Flybook A33i
    Josef Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)