Test laptopa Lenovo ThinkPad P70
Tekst i zdjęcia: Andreas Osthoff
Wstęp i tłumaczenie: Tomasz Cyba
25/01/2016
Lenovo długo nie miało w ofercie mobilnej stacji roboczej z 17-calowym ekranem. Wraz z premierą modelu ThinkPad P70 okres ten dobiegł końca. Choć ten laptop może być wyposażony w procesor Intel Xeon, Notebookcheck przetestował wersję z nieco słabszym Core i7-6820HQ. Karta grafiki to Quadro M3000M (nie najwydajniejsza dostępna w tym modelu, ale całkiem mocna).
Obudowa
Już na pierwszy rzut oka można się zorientować, że Lenovo poważnie pochodzi do przenośnych stacji roboczych. Wysokość 3,5 cm i masa 3,6 kg mówią nam dobitnie, że nie mamy do czynienia z ultrabookiem. P70 nie odbiega gabarytami i masą od innych modeli z 17-calowym ekranem. Wieloletni użytkownicy laptopów ThinkPad zauważą, że Lenovo zastosowało z powrotem czarną obudowę i przywróciło kontrolkę LED dla dysku. Powierzchnie zewnętrzne są plastikowe, ale konstrukcja wewnętrzna jest wykonana ze stopów magnezu i aluminium. Nawet mocny nacisk nie spowodował uginania się podnadgarstnika. Również obudowa czytnika SmartCard, która bywa w innych laptopach podatna na nacisk, tutaj okazała się sztywna. Klawiatura uginała się minimalnie tylko w okolicy manipulatora punktowego. W praktyce nie jest to jednak problemem. Najsłabszym obszarem jednostki zasadniczej okazał się centralny fragment z tyłu, pod samym ekranem, gdzie przy użyciu większej siły obudowa odkształcała się pod naciskiem w zauważalnym stopniu.
Czarne wieko jest gumowane. Przy dotykaniu go odczucia są pozytywne. Element ten jest jednak podatny na zabrudzenia i widać na nim kurz. Wieko jest stosunkowo cienkie, więc jest znacznie mniej sztywne, niż jednostka zasadnicza. Pokrywa daje się zdecydowanie zbyt łatwo wykrzywiać. Nie słychać jednak przy tym trzeszczenia. Nacisk na wieko od tyłu nie powoduje zaburzeń w wyświetlanym obrazie.
Zawiasy stawiają duży opór. Powinien on być jednak jeszcze większy. Ekran można odchylić o kąt przekraczający 180 stopni.
Akumulator znajduje się na spodzie, w przedniej części jednostki zasadniczej, i można go łatwo odłączyć od laptopa.
Na spodzie znajduje się też duża pokrywa serwisowa przymocowana pięcioma śrubkami. Po jej zdjęciu użytkownik uzyskuje dostęp do dwóch miejsc na dyski SSD formatu M.2, dwóch gniazd pamięci RAM (SO-DIMM), karty Wi-Fi, złącza M.2 pod modem LTE oraz zatoki dysku formatu 2,5". W tej ostatniej znajduje się gąbka pomagająca umieścić dysk na odpowiedniej wysokości. Autor zamontował tam z powodzeniem swój własny dysk SSD 2,5" (Samsung 830). W ThinkPadzie P70 można mieć cztery dyski. Dwa SSD M.2, dysk 2,5" (7 mm) oraz jeszcze jeden taki dysk zamiast napędu optycznego (w kieszeni modułowej). Oba gniazda pamięci RAM na spodzie były puste. Są bowiem jeszcze dwa gniazda RAM-u pod klawiaturą. By dostać się do nich (oraz do obu wentylatorów), trzeba zdemontować wiele elementów konstrukcji laptopa.
Wyposażenie w złącza zewnętrzne jest bardzo dobre. P70 posiada m.in. port USB 3.1 typu C (Gen. 2) wspierający Thunderbolt 3 oraz cztery USB 3.0. Na spodzie znajduje się gniazdo dokowania. Rozmieszczenie złączy jest udane. Znajdują się one w tylnych i środkowych częściach ścianek bocznych. Jeden port USB 3.0 na prawym boku został umieszczony blisko przodu, co ułatwia wtykanie do niego pamięci USB.
Osprzęt
ThinkPad P70 ma sześciorzędową klawiaturę wyspową z dwustopniowym podświetleniem. Klawisze są trochę zaokrąglone i lekko wklęsłe. Osobliwością układu klawiatury pozostają zamienione miejscami klawisze Fn i lewy Ctrl (ich przeznaczenie można zamienić w BIOS-ie). Klawisze w górnym rzędzie (mniejsze od reszty), czyli klawisze funkcyjnie, domyślnie służą do obsługi funkcji specjalnych, czyli np. do zmieniania intensywności podświetlenia ekranu. W stacji roboczej to trochę dziwne. Zachowanie klawiszy można jednak łatwo zmienić (kombinacją klawiszy Fn + Esc). Dziwne jest także to, że nad blokiem numerycznym są klawisze do regulacji siły głosu i mikrofonu, a więc dublujące podstawowe funkcje klawiszy F1-F4. Problemem jest także intensywność podświetlenia klawiatury - mogłoby ono być nieco mocniejsze.
Nie jest to jednak tak istotne, gdyż ważniejsza jest charakterystyka pracy klawiatury. Klawiatury ThinkPadów zaliczają się tradycyjnie do najlepszych spotykanych w laptopach. Autor nie był rozczarowany tą z modelu P70. Przede wszystkim klawiatura jest stabilna i ugina się minimalnie tylko po użyciu przesadnie dużej siły. Wyjątkiem jest tutaj niewielki obszar przy manipulatorze punktowym, ale w praktyce nie odgrywa on żadnej roli. Klawisze nie klekoczą (dotyczy to też spacji). Biorąc pod uwagę wystarczająco długi skok i dobrą odpowiedź klawiszy, można stwierdzić, że pisze się na tej klawiaturze wygodnie.
Płytka dotykowa (Synaptics) stanowi dla nabywcy chyba największą modyfikację. Lenovo zrezygnowało mianowicie z gładzika ze zintegrowanymi przyciskami. Niedawno firma przywróciła w ThinkPadach oddzielne przyciski manipulatora punktowego a w P70 przywrócono oddzielne przyciski płytki dotykowej. Ciekawostką jest rzadko spotykany w laptopach środkowy przycisk myszy. Autorowi spodobała się także funkcjonalność gładkiej płytki. Ma ona dobre właściwości ślizgowe. Bardzo wysoka rozdzielczość ekranu powoduje jednak, że trzeba wykonać kilka ruchów palcem, przy przesunąć kursor na większą odległość na ekranie. Uzyskiwanie kliku przez puknięcie jednym lub dwoma palcami działało bardzo dobre. Bezproblemowe było też przewijanie dwoma palcami. Płytka wspiera w dotyk w maksymalnie czterech punktach jednocześnie. Przyciski wchodzą miękko, mają soczysty klik, aczkolwiek odgłosy po naciśnięciu poszczególnych przycisków nieco różnią się od siebie.
Drugim urządzeniem sterującym jest oczywiście czerwony manipulator punktowy (trackpoint). Posiada on trzy oddzielne przyciski znajdujące się przed klawiszem spacji. Środkowy przycisk służy do przewijania lub jako środkowy przyciski myszy. Manipulator działa bez zarzutu, ale oczywiście nie każdemu może pasować. Na pewno ma przewagę nad płytką dotykową w kategorii szybkości pokonywania przez kursor dużych odległości na ekranie. Przyciski manipulatora są większe od przycisków płytki dotykowej i są od nich głośniejsze. Działają jednak równie dobrze.
Obraz
ThinkPad P70 jest oferowany z dwoma różnymi matrycami 17,3" Full HD oraz z jedną matrycą 4K. Według producenta normalna matryca FHD ma się cechować luminancją na poziomie 300 cd/m² podczas gdy w przypadku dotykowego ekranu FHD luminancja ma wynosić 270 cd/m². W obu przypadkach pokrycie przestrzeni kolorów NTSC powinno wynosić 72%. Testowany egzemplarz miał na wyposażeniu trzecią opcję, tj. matowy ekran 4K (3840 x 2160 pikseli). W jego przypadku deklarowana luminancja to 300 cd/m² a pokrycie przestrzeni NTSC ma wynosić 90%.
|
rozświetlenie: 85 %
na akumulatorze: 361 cd/m²
kontrast: 913:1 (czerń: 0.4 cd/m²)
ΔE Color 3.8 | 0.5-29.43 Ø4.9
ΔE Greyscale 6.09 | 0.5-98 Ø5.2
99.97% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
76.01% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
85.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
100% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
90.8% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.3
W rzeczywistości luminancja okazała się zdecydowanie wyższa. Średnia przy maksymalnej intensywności podświetlenia wyniosła 341 cd/m². Najwyższa zmierzona wartość to 379 cd/m².
W subiektywnej ocenie matryca robi świetne wrażenie. Tekst i zdjęcia wyglądają niesamowicie ostro. Zagęszczenie pikseli (255 ppi) jest tak duże, że z normalnej odległości przed ekranem nie da się rozróżnić poszczególnych pikseli.
Niestety w dolnej części ekranu widać było wyraźnie uloty światła w dwóch miejscach. Rzucały się one w oczy zwłaszcza przy wyświetlaniu ciemnego obrazu. Do tego przy krawędziach ekranu można było dostrzec niebieskawe przebarwienie.
Problem okazało się też skalowanie w systemie Windows 7. W przeciwieństwie do Windows 10 nie jest to system zoptymalizowany pod tak wysoką rozdzielczość. Domyślnie skalowanie jest ustawione na 150%, co jest dobrym rozwiązaniem. Przy ustawieniu skalowania na 100% obraz bardzo męczy oczy. Podczas testów autor odnotował problemy z wyświetlaniem elementów w niektórych aplikacjach (Origin, Steam i innych) a także w menu samego systemu Windows. Decydując się na matrycę 4K, wskazane jest więc przejście na Windows 10.
Ciekawostką jest wbudowany kolorymetr X-Rite, którym użytkownik może sobie skalibrować matrycę. Procedura jest banalnie prosta. Należy uruchomić program, wybrać właściwy profil i zamknąć klapę. Jak pokazało jednak porównanie z efektem działania naszego własnego kolorymetru X-Rite i1 Pro 2, ten wbudowany poradził sobie dość marnie.
Po kalibracji wbudowanym kolorymetrem średni błąd w porównaniu ze standardem sRGB wyniósł 3,8 dla kolorów i 6,09 w przypadku skali szarości. Gamma miała wartość 2,3 a temperatura kolorów - 6332 K. Po przeprowadzeniu kalibracji naszym własnym kolorymetrem średnie błędy okazały się dużo mniejsze (0,56 dla kolorów i 0,6 dla szarości) gamma miała wartości 2,18 a temperatura barwowa była praktycznie idealna (6510 K).
Matryca była w stanie zapewnić niemal pełne pokrycie przestrzeni kolorów sRGB (99,97%), natomiast pokrycie przestrzeni Adobe RGB wyniosło tylko 76%. Można więc stwierdzić, że matryca nadaje się do obróbki zdjęć, ale bardzo wymagający użytkownicy będą jednak szukali innego rozwiązania (jak choćby matryca DreamColor w stacjach roboczych HP).
Matowa matryca cechuje się wysoką luminancją (która nie jest zmniejszana na zasilaniu akumulatorowym) więc ThinkPad P70 zapewnia komfortowe warunki do pracy także w wyjątkowo jasnym miejscu. Zdjęcia pokazujące ekran na dworze powstały w bardzo słoneczny, zimowy dzień i w słonecznym miejscu. Jak pokazuje pierwsze z nich, trzeba czasem walczyć z refleksami, ale do ich uniknięcia wystarczy niewielkie obrócenie laptopa (foto nr 2).
Display Response Times
↔ Response Time Black to White | ||
---|---|---|
27.6 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined | ↗ 4.8 ms rise | |
↘ 22.8 ms fall | ||
The screen shows relatively slow response rates in our tests and may be too slow for gamers. In comparison, all tested devices range from 0.1 (minimum) to 240 (maximum) ms. » 67 % of all devices are better. This means that the measured response time is worse than the average of all tested devices (20.9 ms). | ||
↔ Response Time 50% Grey to 80% Grey | ||
44 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined | ↗ 17.2 ms rise | |
↘ 26.8 ms fall | ||
The screen shows slow response rates in our tests and will be unsatisfactory for gamers. In comparison, all tested devices range from 0.165 (minimum) to 636 (maximum) ms. » 71 % of all devices are better. This means that the measured response time is worse than the average of all tested devices (32.8 ms). |
Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)
Screen flickering / PWM detected | 228 Hz | ≤ 95 % brightness setting | |
The display backlight flickers at 228 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 95 % and below. There should be no flickering or PWM above this brightness setting. The frequency of 228 Hz is relatively low, so sensitive users will likely notice flickering and experience eyestrain at the stated brightness setting and below. In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 8684 (minimum: 5 - maximum: 343500) Hz was measured. |
Kąty widzenia okazały się świetne. Przy patrzeniu na ekran pod ostrym kątem obraz zachowuje swoje właściwości.
Osiągi
ThinkPad P70 jest oferowany w różnych konfiguracjach. Wszystkie modele posiadają wydajny czterordzeniowy procesor oparty na architekturze Skylake. Wyjątkowo ciekawa jest konfiguracja z procesorem Xeon E3-1505M, która jest dostępna z pamięcią RAM ECC. Każda wersja ThinkPada P70 posiada kartę grafiki Nvidia Quadro. Najsłabsza z nich to M600M a najmocniejszą jest najwydajniejszy obecnie model, czyli M5000M. Paleta dostępnych dysków jest bardzo szeroka. Zaczyna się od normalnego HDD a kończy na arcyszybkim SSD wykorzystującym NVMe. Jako że omawiany laptop posiada cztery gniazda RAM-u, można w nim zamontować do 64 GB tejże pamięci.
Testowany egzemplarz był wyposażony w procesor Core i7-6820HQ, kartę grafiki Quadro M3000M z 4 GB pamięci VRAM GDDR5, 16 GB pamięci RAM DDR4 (2133 MHz, nie ECC) oraz dysk SSD M.2 o pojemności 512 GB.
Core i7-6820HQ to procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego TDP wynosi 45 W. Maksymalna częstotliwość taktowania to 3,6 GHz (3,2 GHz dla wszystkich rdzeni). W testach syntetycznych ten procesor w P70 wypadł bardzo dobrze i zgodnie z oczekiwaniami. W pełni wykorzystywany był jego potencjał wydajnościowy. Przy obciążeniu czterech rdzeni taktowanie wynosiło cały czas 3,2 GHz (wartość maksymalna). Nie zmieniało się to na zasilaniu akumulatorowym.
Warto porównać osiągi procesorów, które są dostępne w ThinkPadzie P70. Wolniejszy Core i7-6700HQ posiada o 2 MB mniej pamięci L3 Cache oraz niższe (o 100 MHz) taktowanie. W teście Cinebench R15 osiągnął on (w notebooku MSI GE62) rezultaty o 5-8% gorsze. Xeon E3-1505M v5 (który ma tyle samo, czyli 8 MB, pamięci L3 Cache i o 100 MHz wyższe taktowanie) w laptopie Dell Precision 5510 nie wykorzystywał w pełni swojego potencjału (przede wszystkim w renderowaniu jednowątkowym), stąd jego wynik jednowątkowy okazał się nawet nieco gorszy od rezultatu bohatera niniejszej recenzji. W teście wielowątkowym był on o 5% lepszy.
Karta grafiki Quadro M3000M bazuje na architekturze Maxwell (procesor GM204). Posiada 1024 rdzenie CUDA, czyli tyle, co GeForce GTX 965M. Ma 4 GB pamięci VRAM GDDR5 (wobec 2 GB w karcie GTX 965M) i 256-bitową szynę danych (GTX 965M ma szynę 128-bitową). Omawiany laptop ma wsparcie technologii Optimus, więc w mniej wymagających zastosowaniach można wykorzystywać tylko zintegrowany z procesorem układ HD Graphics 530.
Karty Quadro różnią się od kart GeForce zmodyfikowanym VBIOS-em oraz sterownikami, które zapewniają możliwie dużą stabilność działania. Poza tym różnorakie certyfikaty gwarantują optymalną współpracę sprzętu i oprogramowania. Sterowniki zapewniają szczególnie dużą różnicę wydajności w aplikacjach wykorzystujących OpenGL. Do sprawdzenia działania profesjonalnych programów wykorzystujemy testy SPECviewperf 11 i 12, które odwzorowują pracę w środowisku CAD, CAM i innych. Karta Quadro M3000M poradziła sobie w nich bardzo dobrze i osiągnęła dużą przewagę nad kartą Quadro K3100M. W niektórych testach doganiała kartę FirePro M6100 od AMD a w części była nawet od niej lepsza.
Jeżeli chodzi o wykorzystanie OpenCL, w teście LuxMark 2.0 karta grafiki Quadro M3000M znacznie zdystansowała konkurencyjne rozwiązania. Okazało się nawet, że może śmiało konkurować z teoretycznie dużo wydajniejszą kartą Quadro M5000M (w laptopie Clevo P771DM).
W teście Fire Strike aplikacji 3DMark ThinkPad P70 uzyskał 5835 pkt., a więc dużo więcej od MSI GE62 z kartą GeForce GTX 960M (4018 pkt.). Rezultaty komputerów z kartą GTX 965M są także znacznie gorsze (około 4800 pkt.). Laptop Clevo P651RE z kartą GTX 970M okazał się o 14% lepszy (6672 pkt.). Model Clevo P771DM z kartą Quadro M5000M zdobył 8210 pkt., czyli aż o 41% więcej od bohatera niniejszej recenzji.
Na zasilaniu akumulatorowym wydajność graficzna okazała się nieco gorsza, niż na zasilaniu z sieci. W teście 3DMark 11 omawiany laptop uzyskał na nim 7336 pkt. wobec 8493 pkt. na zasilaniu z sieci.
3DMark 06 Standard Score | 26746 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 27405 pkt. | |
3DMark 11 Performance | 8493 pkt. | |
3DMark Ice Storm Standard Score | 42156 pkt. | |
3DMark Cloud Gate Standard Score | 19732 pkt. | |
3DMark Fire Strike Score | 5835 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 7 Score | 5003 pkt. | |
PCMark 8 Home Score Accelerated v2 | 3345 pkt. | |
PCMark 8 Work Score Accelerated v2 | 4411 pkt. | |
Pomoc |
Cinebench R15 | |
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
MSI GE62-6QD16H11 | |
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
MSI GE62-6QD16H11 |
Cinebench R11.5 | |
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
MSI GE62-6QD16H11 | |
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
MSI GE62-6QD16H11 |
Cinebench R10 | |
Rendering Multiple CPUs 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
MSI GE62-6QD16H11 | |
Rendering Single CPUs 64Bit (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
MSI GE62-6QD16H11 |
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
MSI GE62-6QD16H11 |
PCMark 8 | |
Home Score Accelerated v2 (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
MSI GE62-6QD16H11 | |
Work Score Accelerated v2 (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
MSI GE62-6QD16H11 |
Nasz ThinkPad P70 był wyposażony w dysk SSD Samsung PM871 o pojemności 512 GB (przy czym wolna przestrzeń dyskowa w stanie fabrycznym to około 400 GB). Zapis i odczyt sekwencyjny okazały się stosunkowo dobre jak na dysk wykorzystujący interfejs SATA 3. W teście CrystalDiskMark odczyt osiągnął 508 MB/s a zapis - 460 MB/s.
Ogólną wydajność sprawdzamy w testach PCMark. PCMark 7 przykłada dużą wagę do szybkiej pamięci dyskowej (czyli premiuje laptopy z dyskiem SSD). W związku z tym bohater niniejszej recenzji wypadł w nim dość korzystnie. Zaskakująco słabe okazały się natomiast wyniki testów Home i Work aplikacji PCMark 8 (odpowiednio 3345 i 4411 pkt.). ThinkPad P70 wypadł w nich najgorzej w gronie laptopów ujętych w zestawieniu porównawczym. Nie są to wyniki przypadkowe. Dla pewności testy zostały nowiem przeprowadzone powtórnie oraz jeszcze raz po aktualizacji sterowników - rezultaty zmieniły się tylko minimalnie.
SPECviewperf 11 | |
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 |
SPECviewperf 12 | |
1900x1060 Solidworks (sw-03) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1900x1060 Siemens NX (snx-02) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1900x1060 Showcase (showcase-01) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1900x1060 Medical (medical-01) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1900x1060 Maya (maya-04) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1900x1060 Energy (energy-01) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1900x1060 Creo (creo-01) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
1900x1060 Catia (catia-04) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 |
LuxMark v2.0 64Bit | |
Room GPUs-only (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
Sala GPUs-only (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 |
SiSoft Sandra 2016 | |
Image Processing (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
GP Cryptography (Higher Security AES256+SHA2-512) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 | |
GP Financial Analysis (FP High/Double Precision) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
Dell Precision 5510 | |
SCHENKER W706 |
Unigine Heaven 3.0 | |
1920x1080 OpenGL, Normal Tessellation, High Shaders AA:Off AF:Off (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
SCHENKER W706 | |
1920x1080 DX 11, Normal Tessellation, High Shaders AA:Off AF:Off (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
Bullman E-Klasse 5 | |
SCHENKER W706 |
Unigine Valley 1.0 | |
1920x1080 Extreme HD DirectX AA:x8 (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
SCHENKER W706 | |
1920x1080 Extreme HD Preset OpenGL AA:x8 (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
SCHENKER W706 |
Testy gier
Tabelka pokazuje, że omawiany laptop zapewnia w niektórych grach płynność nawet na najwyższych ustawianiach. W takich wymagających tytułach jak GTA V i Wiedźmin 3 należy jednak obniżać ustawienia. Karta grafiki Quadro M3000M zazwyczaj przewyższa rezultatami kartę GTX 965M w nowej odsłonie (GTX 965M Ti) i zbliża się do rezultatów karty GTX 970M.
Warto dodać, że problemy z działaniem gry wystąpiły tylko w przypadku Star Wars: Battlefront, która to gra wymagała sterowników 385.50 lub nowszych. Testowany ThinkPad P70 miał zainstalowany sterownik 354.25 a w czasie przeprowadzania testów dla kart Quadro najnowszą wersją był sterownik 354.56. By to obejść, autor zainstalował na próbę sterownik 361.43 dla kart GeForce, który działał bezproblemowo.
Tomb Raider | |
1366x768 High Preset AA:FX AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti | |
MSI GE62-2QEUi716H21BW | |
1920x1080 Ultra Preset AA:FX AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti | |
MSI GE62-2QEUi716H21BW |
BioShock Infinite | |
1366x768 High Preset (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti | |
MSI GE62-2QEUi716H21BW | |
1920x1080 Ultra Preset, DX11 (DDOF) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti | |
MSI GE62-2QEUi716H21BW |
Just Cause 3 | |
1920x1080 High / On AA:FX AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI GE72 965M Ti | |
1920x1080 Very High / On AA:SM AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI GE72 965M Ti | |
3840x2160 High / On AA:FX AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 |
Rainbow Six Siege | |
1920x1080 High Preset AA:T AF:4x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI GE72 965M Ti | |
1920x1080 Ultra Preset AA:T AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI GE72 965M Ti | |
3840x2160 High Preset AA:T AF:4x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 |
Star Wars Battlefront | |
1920x1080 High Preset AA:FX (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI GE72 965M Ti | |
1920x1080 Ultra Preset AA:FX (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI GE72 965M Ti | |
3840x2160 High Preset AA:FX (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI GE72 965M Ti |
The Witcher 3 | |
1920x1080 High Graphics & Postprocessing (Nvidia HairWorks Off) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti | |
SCHENKER XMG P506 | |
1920x1080 Ultra Graphics & Postprocessing (HBAO+) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti | |
SCHENKER XMG P506 | |
3840x2160 High Graphics & Postprocessing (Nvidia HairWorks Off) (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 |
Dirt Rally | |
1920x1080 High Preset (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
SCHENKER W706 | |
SCHENKER XMG P506 | |
1920x1080 Ultra Preset AA:4x MS (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
SCHENKER W706 | |
SCHENKER XMG P506 | |
3840x2160 High Preset (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 |
GTA V | |
1920x1080 High/On (Advanced Graphics Off) AA:2xMSAA + FX AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
1920x1080 Highest Settings possible AA:4xMSAA + FX AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
3840x2160 High/On (Advanced Graphics Off) AA:FX AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 |
Thief | |
1366x768 High Preset AA:FXAA & Low SS AF:4x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti | |
MSI GE62-2QEUi716H21BW | |
1920x1080 Very High Preset AA:FXAA & High SS AF:8x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
MSI WT72-2OL32SR311BW | |
Bullman E-Klasse 5 | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti | |
MSI GE62-2QEUi716H21BW |
Metro: Last Light | |
1366x768 High (DX11) AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti | |
1920x1080 Very High (DX11) AF:16x (sortuj wg wyników) | |
Lenovo ThinkPad P70 | |
Dell Precision 7710 | |
HP ZBook 17 G2 J8Z55ET | |
SCHENKER W706 | |
MSI GE72 965M Ti |
low | med. | high | ultra | 4K | |
---|---|---|---|---|---|
Tomb Raider (2013) | 255.1 | 185 | 82.1 | ||
BioShock Infinite (2013) | 176 | 163.8 | 69.7 | ||
Metro: Last Light (2013) | 124.5 | 82.9 | 44.6 | ||
Thief (2014) | 88.6 | 77.4 | 43.1 | ||
GTA V (2015) | 136.1 | 69.1 | 29.7 | 35.3 | |
Dirt Rally (2015) | 108.6 | 89.6 | 53.6 | 39.2 | |
The Witcher 3 (2015) | 73.1 | 40.9 | 22.1 | 14.1 | |
Star Wars Battlefront (2015) | 124.5 | 59.4 | 50.9 | 17.8 | |
Rainbow Six Siege (2015) | 146.8 | 76.8 | 54.5 | 23.8 | |
Just Cause 3 (2015) | 85.6 | 50.4 | 43.7 | 17.8 |
Wpływ na otoczenie
Hałas
ThinkPad P70 ma dwa wentylatory, które w sumie poczynają sobie dość wstrzemięźliwie. Przy braku obciążenia i przy niewielkiej zajętości podzespołów nie działają. Wówczas omawiany laptop był bezgłośny. Przy większym obciążeniu bohater niniejszej recenzji wcale nie był głośny. Zmierzono wtedy 36,5 dB. Laptop emitował wówczas cichy szum o niskiej częstotliwości. Przeszkadza trochę tylko fakt, że wentylatory osiągają początkowo dość dużą prędkość obrotową a potem zwalniają. Z tego powodu człowiek zawsze zwraca na nie uwagę, kiedy ruszają. Przy ekstremalnym obciążeniu omawiany laptop nie był bardzo głośny (40,8 dB).
Hałas
luz |
| 30 / 30 / 30 dB |
obciążenie |
| 36.5 / 40.8 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: Audix TM1 Arta (odległość 15 cm) environment noise: 30 dB(A) |
Temperatury
Diagramy temperatur obudowy mówią nam, że mamy do czynienia z chłodnym urządzeniem. W teście bez obciążenia ThinkPad P70 w ogóle się nie nagrzał. W teście pełnego obciążenia średnie wartości dla obu stron jednostki zasadniczej nieznacznie tylko przekroczyły 30°C. Dość ciepły obszar udało się zlokalizować w tylnej części korpusu, gdzie z lewej strony zmierzono 39°C (tj. najwyższą wartość).
W obciążającym procesor teście Prime95 taktowanie CPU utrzymywało się stabilnie na (maksymalnym przy obciążeniu wszystkich rdzeni) poziomie 3,2 GHz. W tym teście temperatura procesora osiągnęła 84°C. W teście FurMark z wykorzystaniem zintegrowanego układu grafiki Intela taktowanie CPU było niższe (2,9 GHz) a taktowanie GPU utrzymywało się na poziomie 1000 MHz. Temperatura procesora doszła do 85°C. Jak się później okazało, poziom 85°C to limit ustalony przez producenta. Taktowanie GPU Nvidii w drugim teście FurMark wynosiło 1050 MHz (wartość maksymalna) a jej temperatura osiągnęła 72°C. Kiedy ten sam test przeprowadzono na zasilaniu akumulatorowym, taktowanie GPU wynosiło 900-980 MHz a temperatura tego układu osiągnęła 67°C. Przy obciążeniu podzespołów testami Prime95 i FurMark taktowanie CPU i GPU utrzymywało się na maksymalnym poziomie do momentu, kiedy temperatura procesora wzrosła do 85°C. Wtedy to taktowanie CPU zostało obniżone do 2,9-3 GHz i pozostało na tym poziomie do końca testu.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39 °C / 102 F, compared to the average of 38.2 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.4 °C / 96 F, compared to the average of 41.3 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.2 °C / 83 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.1 °C / 82.6 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-0.3 °C / -0.6 F).
Głośniki
Dwa 2-watowe głośniki stereo znajdują się za klawiaturą. ThinkPad P70 nie jest laptopem multimedialnym, ale mimo to autor był nimi rozczarowany. Nie grają one bardzo głośno (68 dB), ale preinstalowane oprogramowanie Dolby pozwala co nieco z nich wykrzesać. Programowo nie da się jednak zmodyfikować nazbyt piskliwej charakterystyki dźwięku. Próżno oczekiwać tonów niskich. Poza tym w testowanym laptopie wystąpił dziwny problem z głośnikami. W różnych sytuacjach (np. w przypadku dźwięków systemowych) rozlegały się z nich trzaski i to niezależnie od tego, czy dźwięk był włączony czy wyciszony. Nie pomogła reinstalacja sterowników.
Wydajność akumulatora
Duży, 8-komorowy akumulator (96 Wh) zapewnia ThinkPadowi P70 osiąganie niezłych czasów pracy. W teście obciążeniowym (SPECviewperf 12 w pętli) omawiany laptop działał 76 minut. W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego udało się uzyskać 7:42 h. Niewiele krócej, bo 7:32 h, trwało odtwarzanie z dysku filmu Big Buck Bunny z intensywnością podświetlania ekranu ustawioną na poziomie 12. z 14. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi energii z akumulatora wystarczyło na 6 h.
wyłączony / stan wstrzymania | 0.29 / 0.35 W |
luz | 12.1 / 19.7 / 20.5 W |
obciążenie |
94.3 / 139.6 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: Metrahit Energy |
Za
Przeciw
Podsumowanie
Wypuszczając model ThinkPad P70, Lenovo zaliczyło udany powrót do kategorii stacji roboczych z 17-calowym ekranem. Warto pochwalić producenta za wsłuchanie się w krytyczne głosy klientów i zmodyfikowanie niektórych rozwiązań. Chodzi tutaj przede wszystkim o płytkę dotykową i manipulator dotykowy, które posiadają na powrót oddzielne przyciski.
Czarna obudowa jest bardzo dobrze wykonana. Zwłaszcza jednostka zasadnicza i klawiatura są solidne. Gorzej prezentuje się pod tym względem cienka pokrywa ekranu. Istotną zaletą P70 jest duża pokrywa serwisowa na spodzie obudowy.
W przypadku stacji roboczej na pierwszym miejscu powinna być oczywiście wydajność. Pod tym względem ThinkPad P70 wypada bardzo dobrze. Na pozytywną notę zasługuje także dobre (i ciche) chłodzenie. Gdyby nie dość konserwatywnie ustalony limit temperatury procesora, można by być jeszcze bardziej zadowolonym z osiągów tego laptopa.
W zestawieniu zalet i wad autor wyszczególnił sporo minusów, ale żaden z nich nie ma charakteru poważnej niedoskonałości. Najbardziej irytującą przypadłością testowanego laptopa były zdecydowanie uloty światła widoczne na ekranie. W tej kategorii cenowej nie powinno być takiego feleru. Lenovo przyoszczędziło trochę także na kamerce i na głośnikach. Jeżeli zdecydujemy się na model z matrycą 4K, nie warto używać na nim systemu Windows 7; zamiast niego powinien to być Windows 10. Korzystając z Windows 7, trzeba się borykać z drobnymi problemami ze skalowaniem elementów obrazu.