Test Nexoc Osiris E611
Kto myślał, że laptopy z matową matrycą, których atutem jest obsługa gier, są martwe, ten był w błędzie.
Nexoc Osiris E611 łączy w sobie mianowicie obraz szanującego się laptopa biurowego z mocą stosowną do gier, nie kosztując przy tym więcej jak 1000 euro.
Obudowa
Nexoc Osiris E611 bazuje na kadłubie Mitac 8258D (jego odpowiednikiem jest więc polski Aristo Prestige 1600). Komputer wygląda skromnie, ale jednocześnie bardzo solidnie. "Mniej - znaczy więcej" - to motto jest tu jak najbardziej na miejscu.
Nie uświadczymy więc żadnej żonglerki formą czy kolorami. Brak zupełnie przycisków pomocniczych. Do konstrukcji zastosowane zostały wyłącznie tworzywa sztuczne, które nie sprawiają może materiałów szczególnie wysokiej jakości, jednak dzięki udanej tonacji kolorystycznej (czerń antracytowa i metaliczne srebro) wyglądają w sumie estetycznie.
Przejdźmy może do rozmieszczenia interfejsów: z przodu znajdziemy czytnik kart pamięci, port Firewire oraz gniazda audio (mikrofonu, słuchawkowe, S/PDIF). Tam też umieszczony został port podczerwieni. Na prawym boku, obok napędu DVD, zmieściły się jeszcze dwa porty USB. Z lewej strony mamy gniazdo ExpressCard, wyjście modemu i LAN, jak również port DVI-D-I.
Choć większość miejsca na tyle zabiera odstający na jakieś dwa centymetry akumulator, zostało go tam jeszcze dość na blokadę Kensington, dwa porty USB, gniazdo S-Video, sieciowe, oraz gniazdo do podłączenia przewodu antenowego (dla wariantu wyposażonego w tuner TV).
Na spodzie znajduje się oznaczony dużą czcionką subwoofer. O przydatności tego dodatkowego elementu oprzyrządowania piszemy w dziale Wpływ na otoczenie.
Zawiasy budzą szacunek swoją solidnością i trzymają klapę pewnie w wybranej pozycji.
Osiris E611 dysponuje mechanizmem zamykającym opartym na dwóch haczykach, który jednak otwiera się ciężko, często trzeba się w tym celu uciekać do użycia paznokcia. Po zamknięciu pokrywa ekranu może się delikatnie telepać.
Osprzęt
Klawiatura spoczywa pewnie w platformie roboczej i nie ma mowy, by poddawała się naciskowi. Klawisze natomiast są względnie miękkie, co wszakże trzeba zapisać im na plus. Osoby mające skłonność do energicznego klepania mogą tylko narzekać na dość twarde, raptowne stopowanie klawiszy.
Wszystkie kostki są normalnej większości, a w rozkładzie klawiatury nie ma nic niezwykłego.
Co by się do czegoś przyczepić: przy posługiwaniu się trzema spodnimi klawiszami kursora w prawym dolnym rogu może dochodzić do sytuacji, w której to palec zatrzymuje się na krawędzi pulpitu. Utrudnia to poważnie swobodne z nich korzystanie, jako że klawiatura wpuszczona jest relatywnie głęboko w obudowę.
Jak już wspomniano, Osiris E611 nie posiada w ogóle przycisków pomocniczych.
Touchpad reaguje jak należy, zaś towarzyszące mu przyciski chodzą z lekkością. One również siedzą dość głęboko w obudowie, co może utrudniać ich sprawną obsługę.
Ekran
Matowa matryca o maksymalnej rozdzielczości 1280x800 pikseli wydaje się wystarczająco jasna (maks. 168,7 cd/m²), objawia jednak słabości przy wertykalnych kątach widzenia. I tak przy patrzeniu z ukosa z góry dochodzi do lekkiego czerwienienia obrazu, natomiast przy przyglądaniu mu się z dołu obserwujemy, że obraz wpada w tony niebiesko-zielone. W płaszczyźnie horyzontalnej nie występuje żadne pogorszenie.
Z sąsiedniego wykresu można wyczytać, iż matryca charakteryzuje się ciepłym odwzorowaniem kolorów. Możliwy do osiągnięcia kontrast (187:1) jest więcej niż umiarkowany, natomiast rozświetlenie ekranu na poziomie 83% wypada ocenić jako przeciętne.
Warto również podkreślić, że brak na ekranie odwzorowania graficznego przeprowadzanych zmian jasności obrazu.
W teście czytelności PixPerAn (czas konstruowania obrazu) Osiris E611 osiągnął poziom 6. Podatność na efekt smużenia można tym samym określić na niezauważalną do średniej.
|
rozświetlenie: 83 %
kontrast: 187:1 (czerń: 0.9 cd/m²)
Osiągi
W testach referencyjnych (benchmarkach) karta ATI X1600 może pochwalić się dobrymi wynikami, które sytuują ją w środku stawki. Wydane do tej pory gry nie powinny stanowić dla niej problemu. Również w teście PCMark 2005 konfiguracja Osirisa E611 wypadła zupełnie przyzwoicie, osiągając 3950 punktów.
3DMark 2001SE Standard | 15899 pkt. | |
3DMark 03 Standard | 6306 pkt. | |
3DMark 05 Standard | 3597 pkt. | |
3DMark 06 Score Unknown Setting | 1888 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 04 Standard | 5322 pkt. | |
PCMark 05 Standard | 3950 pkt. | |
Pomoc |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Podczas pracy biurowej a także przy buszowaniu w sieci wentylator omalże się nie włącza. Kiedy jednak zatrudnimy komputer intensywną obróbką grafiki 3D, wiatrak uruchamia się relatywnie szybko i już po krótkim czasie potrafi osiągnąć maksymalny hałas 44,7 dB.
Można przy tym zauważyć, że wentylator zachowuje się szczególnie niestabilnie w zakresie pomiędzy 36,2 a 40,2 dB, kiedy to raz po raz zmienia swoją prędkość obrotową.
Sam odgłos wiatrak nie jest szczególnie nieprzyjemny.
Ciepło
Urządzenie rozgrzewa się stosunkowo szybko, jednak nie posiada żadnych gorących punktów. Podobnie maksymalną temperaturę 40,9 °C należy uznać za obojętną.
Upper side
palmwrist: 31.7°C max: 37.5°C avg: 32.8°C
Bottom side
max: 40.9°C avg: 34.5°C hotspot: cała lewa dolna strona
environment: 22.5
Głośniki
Brzmienie głośników jest czyste, a ich maksymalna głośność - znośna. Fajnie, że na spodzie komputera znajduje się subwoofer, jednak daleko mu do budzenia zachwytu.
Wydajność akumulatora
Nexoc Osiris E611 wykazał się w praktyce całkiem możliwymi czasami pracy na akumulatorze. Zarówno przy obciążeniu pracą jak i podczas zbijania bąków komputer ten jest w stanie obywać się bez kabla niemały kawał czasu.
BatteryEater Classic Test (obciążenie): 2h 10min
BatteryEater Reader's Test (maks. czas pracy): 3h 25 min
Pobór prądu
bez obciążenia (przy bezczynności, min. jasność, bez WLAN): 31,1 W
+ WLAN: 32,7 W
+ maks. jasność: 37,6 W
z pełnym obciążeniem (WLAN, maks. jasność): maks. 65,8 W
Podsumowanie
Nexoc Osiris E611 to atrakcyjny cenowo i dobrze wyposażony laptop multimedialny z matową matrycą panoramiczną, wyglądający może surowo, ale nie tandetnie.
Kompaktowe rozmiary i solidna konstrukcja w połączeniu z szerokoekranową matrycą robią bardzo pozytywne wrażenie na ewentualnym odbiorcy.
Przyjazna użytkownikowi matowa matryca oraz wygodna klawiatura czynią Osirisa E611 przyzwoitym laptopem do pracy. Układ ATI Mobility X1600 gwarantuje zaś przy okazji moc frajdy czerpanej z gier.
W zakresie wpływu na otoczenie i żywotności akumulatora przyznaliśmy temu składanemu w Niemczech laptopowi wysokie noty, jednak zastrzegamy, że maksymalny hałas wentylatora może się co po niektórym użytkownikom wydać nieco zbyt wysoki.
W sumie zostaje nam w pamięci w pełni pozytywny obraz testowanego komputera, który ugruntowuje jeszcze jego atrakcyjna cena.
Dziękujemy firmie BWD-Computer, która była łaskawa wypożyczyć nam egzemplarz Nexoka do testu. Komputer ten można zamówić w niej tutaj.