Notebookcheck Logo

Stacja dokująca Baseus Spacemate Hands-On z MacBookiem Air: 11 dodatkowych portów dla komputerów Mac i Windows

Wieża portowa. Stacja dokująca oferuje cztery wyjścia wyświetlacza, obsługuje Power Delivery o mocy 100 W i jest wyposażona w łącznie 11 portów. Kolejną fajną funkcją jest przycisk na górze, którego można użyć do wyłączenia wszystkich podłączonych wyświetlaczy. Testujemy Spacemate na MacBooku Air i Legion Pro 5 i sprawdzamy, czy warto korzystać ze stacji dokującej 11 w 1.
Accessory

Ostatnio otrzymaliśmy od firmy Baseus uniwersalny zasilacz GaN o mocy 240 W z wyświetlaczem, który może ładować do 5 urządzeń. Dziś przyjrzymy się bliżej stacji dokującej z 11 portami od tego samego producenta akcesoriów. Kompaktowa stacja dokująca dostępna jest w wersji dla systemów Windows i Mac. Przyjrzymy się obu modelom, zbadamy różnice i sprawdzimy, jak przydatne są te dwie stacje dokujące, z których każda kosztuje ponad 100 euro. Aby to zrobić, podłączamy urządzenie do różnych laptopów, w tym MacBook Air M1, Lenovo Legion Pro 5i, XMG Core 15 M24i starszy Alienware 13 R3.

Obudowa i konstrukcja: Wytrzymałe aluminium, magnesy i podkładka samoprzylepna

Obudowa stacji dokującej w kształcie wieży wykonana jest głównie z wytrzymałego, srebrno-szarego aluminium, co sprawia, że dobrze pasuje do MacBooka Air, nawet jeśli srebrno-szary jest nieco ciemniejszy niż laptop podstawowy Apple.

Metal nadaje Spacemate kompaktowy i dobrze wykonany wygląd. Czarny plastik zastosowano tylko na górze i na dole, a także pod wyświetlaczem. Podświetlany przycisk do szybkiego blokowania komputera znajduje się na górze; w systemie Windows jedno naciśnięcie powoduje powrót do ekranu logowania.

Przycisk blokady górnej...
Przycisk blokady górnej...
...z podświetleniem
...z podświetleniem

Z przodu znajduje się pionowo wydłużony wyświetlacz, który pokazuje tylko zajęte porty, a także dwa porty USB (USB-C i USB-A), boki są gładkie i bez portów, a z tyłu znajduje się na stałe zainstalowany kabel USB-C do podłączenia do komputera PC / Mac, a także wszystkie inne porty, więcej na ten temat później.

Spód można zdjąć, cienka płyta podstawy przylega do górnej części wieży za pomocą silnych magnesów (uwaga, ryzyko zmiażdżenia palców!), a spód jest również zaprojektowany jako podkładka samoprzylepna. Po odklejeniu folii ochronnej można przymocować płytkę samoprzylepną w dowolnym miejscu, a następnie przymocować stację dokującą magnetycznie do podstawy lub ponownie ją usunąć.

Pionowy wyświetlacz ze wskaźnikiem połączenia
Pionowy wyświetlacz ze wskaźnikiem połączenia
Podkładka samoprzylepna z folią ochronną na spodzie
Podkładka samoprzylepna z folią ochronną na spodzie
Płyta bazowa przylega magnetycznie
Płyta bazowa przylega magnetycznie

MAC vs WIN

Wersje MAC i WIN różnią się również nieznacznie od siebie wizualnie. Po umieszczeniu ich obok siebie można zauważyć, że wersja MAC jest nieco wyższa. Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest z pewnością kolor portów USB-A. Są one żółte w wersji MAC, podczas gdy te same porty są pomarańczowe w wersji WIN.

Oba modele różnią się również tylnymi portami i ich rozmieszczeniem, ale o tym więcej poniżej.

MAC po lewej, WIN po prawej
MAC po lewej, WIN po prawej

Opakowania i akcesoria

Jak widać na powyższym zdjęciu, wygląd opakowania obu wersji systemu operacyjnego również się różni. Samo opakowanie jest wykonane z tektury, ale wewnątrz znajduje się plastikowa wkładka, a stacja dokująca jest również owinięta plastikową folią.

W pudełku znajduje się tylko stacja dokująca, kabel połączeniowy USB-C jest bezpośrednio zintegrowany i nie można go wyjąć. Jedynymi akcesoriami są skrócona instrukcja obsługi i kilka małych naklejek.

MAC w kolorze czarnym, WIN w kolorze białym
MAC w kolorze czarnym, WIN w kolorze białym
Natychmiast po otwarciu pudełka
Natychmiast po otwarciu pudełka

Dane techniczne: MAC i WIN z różnym wyposażeniem

W rzeczywistości wersje MAC i WIN oferują różne funkcje. Na przykład, podczas gdy wersja WIN umożliwia podłączenie czterech monitorów 4K, wersja MAC jest "ograniczona" do konfiguracji z trzema monitorami. Nasz MacBook Air M1 i tak nie obsługuje więcej niż jednego monitora zewnętrznego. Oczywiście obecny model Pro to inna historia.

Jednak specyfikacje 4K @ 60 Hz są również specyfikacjami maksymalnymi. Jeśli podłączysz więcej niż dwa monitory, częstotliwość odświeżania spadnie na przykład do zaledwie 30 Hz, co może być szczególnie istotne dla graczy Windows.

WIN MAC
Wyświetlacze 4x 4K @ 60 Hz (2x HDMI, 2x DisplayPort) 3x 4K @ 60 Hz (3x HDMI)
USB-C 1x 10 Gb/s, 1x tylko Power Delivery (maks. 100 W) 1x 10 Gb/s, 1x tylko Power Delivery (maks. 100 W)
USB-A 2x 10 Gb/s (USB-A 3.2), 1x 480 Mb/s (USB-A 2.0, dla urządzeń wejściowych) 2x 10 Gb/s (USB-A 3.2), 2x 480 Mb/s (USB-A 2.0, dla urządzeń wejściowych)
LAN 1 Gb/s (RJ45) 1 Gb/s (RJ45)
Cena 142 euro (obecnie dostępny jest również kupon 20%) 260 dolarów amerykańskich (jeszcze niedostępne w Niemczech)

Złącza: 11 portów, ale brak czytnika SD

Seria Spacemate dumnie prezentuje się jako stacja dokująca 11 w 1. Z przodu znajduje się jeden port USB-A i jeden port USB-C o przepustowości 10 Gb/s każdy do szybkiego przesyłania danych. Tutaj można szybko podłączyć na przykład pamięć USB.

Przednie porty: 1x USB-A i 1x USB-C (10 Gb/s każdy)
Przednie porty: 1x USB-A i 1x USB-C (10 Gb/s każdy)

Pozostałe złącza znajdują się z tyłu. Wersje WIN i MAC różnią się tutaj nieznacznie: podczas gdy ta pierwsza ma dwa porty HMDI i dwa porty DP, wersja MAC ma trzy porty HDMI. Ten drugi ma jednak o jeden port USB Type-A 2.0 więcej, więc mysz i klawiaturę trzeba podłączyć do tych raczej wolnych portów. Model WIN ma o jeden port USB Type-A 2.0 mniej, więc podczas podłączania myszy i klawiatury jeden z szybszych portów USB Type-A o przepustowości 10 Gb/s jest zablokowany, a tylko jeden z nich znajduje się z tyłu.

Rozmieszczenie jest również nieco inne: USB-C jest na górze dla WIN, na dole dla MAC, LAN i wyjście słuchawkowe 3,5 mm zamieniają się stronami (WIN po lewej, MAC po prawej).

Szkoda: Pomimo 11 portów, stacja dokująca nie jest dostarczana z czytnikiem SD, więc nie są Państwo w pełni zaopatrzeni pomimo 11-w-1, ale mogą być zmuszeni do noszenia dodatkowego koncentratora dla kart SD.

Połączenia z tyłu: MAC po lewej, WIN po prawej
Połączenia z tyłu: MAC po lewej, WIN po prawej

Pierwsza operacja: Niekoniecznie plug and play

Mini-podręcznik dla wersji MAC stwierdza również, że należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Displaylink. Bez niego nasz zewnętrzny monitor podłączony do MacBooka Air przez Spacemate pozostawał bez sygnału. Po zezwoleniu oprogramowaniu na nagrywanie ekranu wszystko działało bardzo dobrze.

W wersji dla systemu Windows brakowało instrukcji oprogramowania w podręczniku, wszystko powinno działać poprzez plug-and-play. Z naszym nieco starszym modelem laptopa (Alienware 13 R3 z 2017 roku z systemem Windows 10, wyłączonym monitorem wewnętrznym), monitor 1440p OLED KTC G27P6 podłączony do Spacemate wyświetlał tylko 1080p, a oba zewnętrzne dyski SSD nie zostały rozpoznane przez system Windows. Według producenta, najwyraźniej występują problemy z kompatybilnością laptopa, co może być częściowo spowodowane portem Thunderbolt 3. W ramach testu podłączyliśmy Spacemate w wersji MAC do naszego laptopa z systemem Windows i oto monitor i dyski SSD zostały natychmiast rozpoznane. Najwyraźniej znacznie droższa wersja MAC działa również płynniej w systemie Windows.

Następnie podłączyliśmy Spacemate WIN do obecnych laptopów XMG Core 15 M24 i Lenovo Legion Pro 5 spacemate WIN działał na obu urządzeniach, w tym na monitorze 1440p i dysku SSD ZikeDrive SSD bez żadnych problemów, więc winą za początkowe trudności obarczamy naszego starego Alienware i jego sterowniki.

Na komputerze Mac działa po instalacji oprogramowania
Na komputerze Mac działa po instalacji oprogramowania
Pamięć USB i zewnętrzne dyski SSD są rozpoznawane
Pamięć USB i zewnętrzne dyski SSD są rozpoznawane

Wydajność: Około 10 Gb/s przez USB

Przetestowaliśmy wydajność portów USB przy użyciu TeamGroup MP44 SSD w testowanej zewnętrznej obudowie SSD Zike ZikeDrive Z666 która również została przetestowana.

Najpierw klasyfikacja: Zewnętrzny dysk SSD osiąga prędkość transferu sekwencyjnego ponad 3000 MB/s bezpośrednio na porcie Thunderbolt naszego laptopa Core 15. Na porcie USB-C Spacemate (MAC) w MacBooku Air i Core 15 zmierzyliśmy nieco poniżej 1000 MB/s (Crystaldiskmark 8), co stanowi całkiem dobre wykorzystanie określonych 10 Gb/s.

Jednakże zmierzyliśmy również wartości zbliżone do 1000 MB/s za pośrednictwem Spacemate WIN na Core 15 i Legion Pro 5.

Przednie USB-C (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Przednie USB-C (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Przednie USB-C (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 6
Przednie USB-C (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 6
Przednie USB-C (Alienware 13, MAC): AS SSD
Przednie USB-C (Alienware 13, MAC): AS SSD
Przednie USB-A (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Przednie USB-A (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Tylne USB-A (10 Gb/s, Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Tylne USB-A (10 Gb/s, Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Tylne złącze USB-A 2.0 (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Tylne złącze USB-A 2.0 (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Przednie USB-C (Core 15, WIN): Crystaldiskmark 6
Przednie USB-C (Core 15, WIN): Crystaldiskmark 6
Przednie USB-C (Legion Pro 5, WIN): Crystaldiskmark 8
Przednie USB-C (Legion Pro 5, WIN): Crystaldiskmark 8

Za

+ 11 portów
+ 4 (Win) lub 3 (Mac) złącza monitora
+ dobra prędkość USB
+ praktyczny przycisk blokady
+ uchwyt magnetyczny i podkładka samoprzylepna

Przeciw

- brak czytnika SD
- wymagane oprogramowanie mac
- tylko 30 Hz przy 3+ monitorach
- niezbyt pomocna instrukcja

Werdykt: Stacja dokująca Baseus Spacemate oferuje wiele portów, ale nie zastąpi wszystkich kluczy sprzętowych

Stacja dokująca Baseus Spacemate 11-w-1, dostarczona przez firmę Baseus
Stacja dokująca Baseus Spacemate 11-w-1, dostarczona przez firmę Baseus

Seria Baseus Spacemate jest dobrze wykonana dzięki aluminiowej obudowie i oferuje wiele portów, które działają dokładnie tak, jak oczekiwano. Zwłaszcza dla użytkowników MacBooka (Air) wzrost liczby opcji połączeń jest ogromny.

Niestety, konfiguracja jest tylko Plug-and-Play w systemie Windows; oprogramowanie musi być zainstalowane na komputerze Mac. Minimalistyczna skrócona instrukcja obsługi nie zapewnia żadnej pomocy w razie problemów. Ponadto, pomimo wielu portów, niestety nie ma czytnika SD, więc Spacemate 11-w-1 nie czyni wszystkich innych hubów przestarzałymi.

Baseus Spacemate 11-in-1 oferuje wiele portów z dużą prędkością, ale brakuje mu czytnika SD i działa tylko pod komputerami Mac po instalacji oprogramowania.

Cena i dostępność

Na Amazon.de wersja WIN regularnie kosztuje około 142 euro, ale obecnie dostępny jest 20% kupon, który obniża cenę do 101,42 euro. Wersja MAC nie jest jeszcze dostępna na Amazon.de i u innych sprzedawców. Na stronie Amazon.com Mac Spacemate kosztuje kosztuje imponujące 260 dolarów amerykańskich. Nawet "hojny" kupon o wartości 15 USD niewiele pomaga.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Stacja dokująca Baseus Spacemate Hands-On z MacBookiem Air: 11 dodatkowych portów dla komputerów Mac i Windows
Christian Hintze, 2024-06-24 (Update: 2024-06-24)